[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Silviu Man
Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Message
Plantele stem sunt, in majoritatea lor, plante cu tulpina dreapta si inalta, cu crestere rapida si cerinte reduse si care se preteaza la tunderi si replantari. De ex. Hygrophila, Limnophila, Ludwigia... Sunt benefice pentru ca cresc rapid si te ajuta la controlul chimiei apei, mai ales in perioada ciclarii. De aceea este recomandat sa ai si plante plutitoare la inceput.
OK, m-am prins. Da, ai dreptate, acolo m-as indrepta di eu. Fa' sa vedem daca sunt in stare.
Frunzele nu sunt decolorate, e o varietate de Anubias nana Pinto. Asa e ea. Daca al Anubias clasic si frunzele se decoloreaza atunci ai o carenta severa in minerale, nu e normal la Anubias, care are cerinte destul de reduse.
Vesti noi din gradina nano: Anubias nana Pinto infloreste!

image

image
"What Dream May Comes"
Numai ca mai am pina reusesc sa fac decorul central.

Cit despre "cel mai mic acvariu din lume", l-am vazut si eu da' nu stiu din ce filme este!
+1
Multumesc! Miercuri ar trebui sa primesc plantele.
Am emotii cu moss-ul, nu am mai plantat niciodata.
Am gasit o prezentare aici :

http://www.aquascaping.ro/acvaristica-de-apa-dulce/plante-de-acvariu/202-echinodorus-tenellus

Din pacate nu se face referire la intretinerea ei prin tundere ci doar la cerinte si inmultire.
Eu as lasa-o sa se dezvolte bine si as incerca o tundere undeva, pe o tufa mica. Daca merge, merge.
Felicitari! Acum trebuie sa te gindesti la plante. Eu as mai adauga si niste pietre mai mici, eventual o radacina.
Ai suficient spatiu; daca il folosesti cu grija poti adauga citeva elemente.
That's the spirit! Always keep your chin up!
A, era sa uit! Un ultim sfat, foarte important!

Daca mergi prin casa si deodata iti apare in fata, undeva pe perete, cam la 30 de cm de la podea, o chestie alba cu doua gauri simetrice in ea
si iarasi daca, cu totul si cu totul intimplator, in apropierea ei se afla un cui, stii tu, din alea de fier cu floare in capat ... sa nu cumva sa faci ce am
facut eu acu' vreo 46 de ani, OK?
Neonii fac parte din clasa Tetra. Daca te referi la Paracheirodon, sunt mai multe varietati. La care te referi?
Pot fi negri, rosii, innesi, diamant, ... Din acceasi clasa fac parte si Boraras dar si Rasbora. In functie de
comportamentul fiecaruia, poti sa-i combini sau nu intre ei sau cu creveti si alti pesti.

Da, la finalul ciclarii faci un schimb mai mare de apa si apoi introduci pestii. Cabomba si Echinodorus nu sunt plante
cu o crestere rapida. In perioada ciclarii si nu numai, niste plante stem te-ar ajuta mai mult. Dar asta este o optiune personala.
Salut Alex si bine ai venit!

Ideal ar fi sa adaugi si locatia ta la profil, uneori asta ne ajuta.
Pe perioada ciclarii nu schimbi apa. Poti adauga apa in schimbul celei evaporate dar atit.
Despre pesti ... depinde de tine ce vrei sa ai sau ce preferi ori ce-ti place. Aici sunt multe optiuni.
Dar nu vad sa pomenesti nimic de plante ?!
Si ultimul comentariu, devenit clasic pentru astfel de situatii : o poza cu acvariul ar fi numai buna!

OK, nu trebuie sa intri in panica. Incearca sa-ti amintesti exact ce ai vazut. Daca ai cea mai mica suspiciune ca ce ai vazut este de natura electrica,
ai doua optiuni :

1. Sa lasi filtrul sa mearga dar IN NICI UN CAZ sa nu introduci mina in acvariu si, daca e vreo problema, in cel mai rau caz sa-ti moara citiva pesti;
2. Sa opresti filtrul, sa-l extragi din acvariu si sa introduci filtrul de care spuneai ca il poti folosi;

In ambele situatii, nu intra in panica. Ia lucrurile incetisor si cu grija.
Liv wrote:@McLovin'

Vreau sa stiu ca ai citit ce am scris mai sus.


+1

... dar la mine apare ca e offline!
Trupa lui Pitigoi : dai in unu' striga 2x2

image
adrian09 wrote:eu cred ca daca ar intra curent in apa... toti mormolocii ar fii cu burta in sus...daca intra ceva tensiune in bazin si pestii nu au nimic.. nu cred sa ai vreo problema


De acord cu tine, da' daca se intimpla exact cind umbli cu mina printre mormoloci?!
Mai bine sa-ti iei masuri de precautie.

Off topic : Cu ceva ani in urma am cumparat o piscina din alea de 4-5 mc, cu margine gonflabila. Am pus-o pe pozitie,
am respectat toate indicatiile, am montat si filtrul si, inainte sa o umplu cu apa, am citit din cartulia care insotea piscina.
In final, dupa ce am parcurs toate punctele ( sa se monteze priza deasupra nivelului piscinei, sa nu fie conexiuni electrice
in zona care poate fi inundata accidental, sa nu sari in apa, sa nu ... etc) in final am citit cea mai buna lectie de management
comprimata intr-o singura fraza, cel mai tare sfat : "...si nu faceti nimic din ceea ce bunul simt va spune ca nu trebuie sa faceti".
Problema e ca daca ti-l cer la reparatie, in garantie, chestia asta dureaza si o luna ...
Intre timp, daca mai ai filtrul intern, cred ca ar fi bine sa-l pregatesti, pentru orice eventualitate.

Daca mai introduci mina in acvariu cu toate alea in priza, propun sa primesti un BAN usturator,
sa te inveti minte si sa intelegi ce este mai important : viata ta sau niste mormoloci alergind prin apa!
 
Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com