[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dares
Forum Index » Profile for dares » Messages posted by dares
Message
Multumesc!
Apa e deja putin mai limpede, dar inca nu e clara cum ar trebui.
De ieri seara a inceput si blenny sa manance Tetra Discus. Acum sa vad cum voi reusi sa ii invat pe blenny si pe acul de mare sa manance mancare pentru pesti de apa sarata.
Am pus nisip in locul sparturii de scoici si se vede mult mai bine.
Singura problema e ca desi am spalat foarte mult nisipul, tot mi-a cam albit apa in acvariu.

Am gasit si oua de artemia si am pus la eclozat.
Nu ca sa te sperii, dar as mai adauga:
- termometru si incalzitor
- ventilatoare ca sa nu iti cresca foarte mult temperatura vara
- mancare pentru pesti si mancare pentru corali

Si intr-o nota mai vesela:
ATO iti poti face dintr-o pompa de aer, 2 senzori de nivel, o sticla goala, 2 robineti si furtun siliconic (gasesti tutoriale pe net). Si atunci garantez ca iesi mult mai ieftin decat orice gasesti in comert.
Daca iti faci lampa singur iar vei scuti destul de multi bani.
Un kg de sare iti ajunge aproximativ la 30L de apa. Asa ca nu vei avea costuri foarte mari la intretinerea bazinului pe termen lung. La bazinul tau probabil ca vei schimba cam 6L pe saptamana daca totul merge bine.
Daca iti gasesti o parte din aparatura si vietuitoare pe forum cred ca vei mai scuti niste bani.
Nu. Nu cred ca e ca al meu. Exceptand coloritul, care e total diferit, am vazut ca shanny are gura mai mare decat al meu (m-am uitat si la poze pe google).

Si ca update: Acul de mare a mancat si ieri si azi bucati din granule Tetra Discus. E ciudat ca mananca numai ce fura de la creveti. Ieri l-am vazut luand 2 guri si azi 3 guri de mancare. Le dau sa manance granule Grotech pentru pesti reef si hrana congelata Ocean Nutrition Quintet, dar el vad ca deocamdata mananca doar Tetra Discus.
Doar ca ieri si azi nu l-am vazut pe blenny sa manance.
- Acvariu 60x37x40cm - 88,8L, crapat pe fund si cu 2 ciobituri pe buza acvariului. Nu stiu daca curge sau nu, trebuie dublat fundul sau poate fi folosit pentru a tine hamsteri sau porcusori de guineea in el
- Pistia

Se ridica din zona Piata Dorobanti, de la mine de acasa!
Multumesc!
Maine cred ca pot ajunge la Reef. Daca nu au merg spre Cora Pantelimon.
Acul a incercat sa fure de la un crevete ceva, dar nu l-a lasat. Inca nu stiu daca a mancat sau nu.
Am cautat ieri la petshop artemia si nu am gasit. O sa ma mai uit. Si tin mine ca vazusem acum ceva timp, dar nu mai stiu unde.
In rest e activ, pare sa se simta foarte bine si nici nu e timid cum as fi crezut.
Nu stiu sigur daca e sau nu reef safe. Pana acum pare pasinic. Nu s-a dat la alte vietuitoare. O sa vad in timp. In primul rand ma intereseaza sa traiasca.
Ca si temperatura nu cred ca vor fi probleme. Am ventilatoare. Pot oricand sa le las sa mearga mai mult ca sa scad si mai mult temperatura.

Deocamdata totul e bine in acvariu. Crevetii mananca de toate si vin toti pe mine cum imi bag mana in acvariu.
Le dau de mancare de 2 ori pe zi, granule si hrana congelata.
Lumina momentan cred ca merge cam 2 ore pe zi. Incerc sa o cresc treptat.

Poze noi:
Vand sau schimb:
- 5 Leduri Royal Blue 3W - 6 ron/buc
- 5 Leduri 10000K 3W - 6 ron/buc
- 5 Leduri 20000K 3W - 6 ron/buc
Ledurile le schimb doar cu:
- pompa de valuri
- incalzitor 150W preferabil Resun
- robinet de out pentru filtru extern Jebo 835
Schimb numai in Bucuresti!

Vand sau schimb:
- Creveti Palaemon Elegans - 12 ron/buc. Sunt in jur de 10-15 bucati. Nu i-am numarat inca.
- 4 pietre uscate calcaroase
- Piatra uscata calcaroasa - prefer schimb - 3,3 kg
Schimb cu:
- hrana congelata
- 1-2 kg sare Red Sea sau Tropic Marin
- pompa de valuri
- priza programabila
- incalzitor 150W
- coralit, aragonite, nisip pentru acvariu reef - maxim 5kg
- robinet de out pentru filtru extern Jebo 835
- etc.
Numai in Bucuresti!
Daca se poate as vrea sa fie mutat topicul la rubrica "Coltul incepatorului".

koala: Multumesc pentru informatii!
- am scos carbunele din filtru
- midia am luat-o special ca sa filtreze apa. E cam cat unghia. Nu stiu daca m-am gandit bine, dar ma gandeam ca oricat de repede ar manca vietuitoarele hrana congelata, tot vor ramane mici particule de mancare pe care le-ar putea manca scoicile.
- blenny a mancat hrana congelata. Sper sa nu moara de foame ca imi este foarte simpatic.
- cu spartura de scoici nu stiu cum voi face sa o schimb cu nisip. Am pus din asta pentru ca mi-a placut foarte mult ca este alb substratul, iar nisip gasisem numai viu.
- nu vreau sa tin si 2 clowni si damsel si chromis. Ar fi enorm de multi. Doar una dintre specii.
- hranitorul l-am comandat deja acum cateva zile. Imi e foarte util pentru cand voi pleca in vacanta pentru ca nu are cine sa ingrijeasca acvariul si ar muri vietatile de foame.
- apa voi schimba 5L pe saptamana
- teste am doar ph, duritate, nitrati

um02122: M-am uitat pe google si intr-adevar cred ca este blenny pestele, dar cu siguranta nu este Lipophrys pholis. Nu semana la colorit. Ala este destul de anost si spre maro deschis, fara alte culori, asta este mai inchis la culoare si solzii pe anumite portiuni bat spre albastru. Cat despre a fi un peste de apa rece va trebui sa te contrazic: temperatura Marii Negre vara poate ajunge pana la 28 de grade, deci in nici un caz maxim 10 grade.
Am ventilator care imi va tine apa la maxim 26 de grade. Anul trecut cand in casa erau 32 de grade, cu acelasi ventilator am tinut apa la 25-26 de grade, si asta in conditiile in care era pus sa mearga doar cateva ore pe zi.
M-am uitat acum pe google si intr-adevar Actinia fragacea arata foarte bine.
Cat despre clowni... imi voi lua juvenili si in cazul in care vor avea nevoie de un acvariu mai mare pot sa il transform oricand pe cel de 120 de litri. 2 clowni pui ar arata aiurea intr-un acvariu de 120L. Ar fi acvariul gol.

Andrei1234: Am un acvariu mai mare (parca are in jur de 120 de litri) pe care il pot transforma, deci sunt in aceeasi situatie ca tine.

viulian: Nu vreau sa tin si clowni si damsel in acvariul de 30L (decat daca voi face la un moment dat upgrade). De citit am citit foarte mult, dar adevarul este ca de invatat cu totii invatam din practica. Daca e nevoie de mai mult de 10% saptamanal din partea mea nu e nici o problema, ma gandeam doar sa nu destabilizez acvariul, fiind un acvariu la inceput.



Am vazut multe acvarii de 30L si in Romania (inclusiv pe acest forum) si pe forumurile de afara cu 2 Amphiprion ocellaris, pentru ca alte specii stiu ca sunt mai mari. Nu planuiesc sa bag acum pestii, astept sa se mai stabilizeze acvariul.
Multumesc pentru identificare. Blenny a mancat mancare congelata Ocean Nutrition. Pentru dimensiunea lui actuala e foarte bun acvariul. Personal nu am vazut pe nimeni care sa fi luat blenny sau goby de mic si sa ii creasca la 15 cm, indiferent de dimensiunile acvariului. Ar creste in mult timp si il pot da oricand daca nu mai are spatiu sau pot transforma unul din cele 2 acvarii mai mari de apa dulce in acvariu de apa sarata.
Multumesc!
Ma atrag de mult timp acvariile de apa sarata. Am studiat cat am putut despre ele si mi se pare ca metoda k.i.s.s. se potriveste cel mai bine cu ceea ce vreau eu sa realizez: nu vreau vietuitoare si corali greu de intretinut, as prefera sa am echipamente cat mai putine ca sa nu fie o gramada de fire intinse si prize ocupate, ma intereseaza sa fie cat de cat accesibile ca pret.
Voi incerca sa compensez lipsa echipamentelor scumpe prin schimburi saptamanale de 10% din apa si nu voi face excese atunci cand hranesc pestii.

Pana acum am urmatoarele:
- acvariu 30L
- lampa cu leduri 2x3W 20000K, 2x 3W 10000K si 2x 3W Royal Blue
- background albastru
- incalzitor Sera 50W - momentan nu e in acvariu
- filtru hang-on cu skimmer – filtrul e umplut cu matrix, carbune activ
- termometru
- salimetru
- priza programabila digitala
- penseta curba
- ventilatoare
- piatra uscata
- sistem ATO
- ca substrat spartura de scoici albe – nu stiu inca daca o sa il las asa sau iau nisip alb
- pompa de valuri

- sare Tropic Marin Coral Pro
- o mana de denitrate (in caz de nevoie)
- mancare congelata Ocean Nutrition Quintet

In proiect:
- hranitor automat - in maxim 1 luna

Momentan e populat cu:
- creveti Palaemon Elegans
- 1 goby sau blenny - voi avea nevoie de identificare
- 1 ac de mare
- 1 scoica Scapharca Inaequivalvis
- 1 midie micuta

In viitor vreau sa-l populez cu:
- o pereche de clowni, un damsel albastru cu galben sau 2 chromis viridis
- 1-2 paguri
- melci Nassarius si alte specii de melci
- 2-3 asterine

- 1-2 anemone Actinia Equina
- Xenia si Kenya tree
- Diascome si Rhodactis
- Montipora
- Ciupercute mov si albastre
- poate si alti corali easy

Am tot citit o gramada si de multe ori par a fi mai multe variante corecte.

1 - Un timp nu voi avea cu siguranta instalatie de osmoza din lipsa de fonduri. Citisem undeva (nu mai stiu exact unde) ca sunt persoane care cumpara apa de osmoza cu 50 bani/L. Imi poate spune cineva de unde as putea lua in Bucuresti?
2 – ca substrat am spartura de scoici albe, dar am vazut ca majoritatea au nisip. Ar fi ok spartura de scoici sau care e problema cu ea?
Bine ai venit!
Daca nu e nisip viu trebuia spalat inainte sa il bagi in acvariu.
Bine ai venit!
Foarte frumos acvariul!
Cantuirea este, asa cum au spus si colegii, ca sa nu te tai in sticla. Se catuiesc doar muchiile de sus ale acvariului. Restul nu doar ca sunt bani dati degeaba, dar nici prinde bine siliconul (asa cum s-a scris si mai sus).
Eu nu l-am cantuit initial, dar a trebuit sa fac asta dupa ce ne-am taiat 2 persoane in el. Personal, voi cantui toate acvariile pe care le voi avea vreodata.
Bine ai venit!
Bine ai venit!
 
Forum Index » Profile for dares » Messages posted by dares
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com