[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: hulk2738
Forum Index » Profile for hulk2738 » Messages posted by hulk2738
Message
7 coridoras (care fac oua in continuu), 2 ancistrus (veterani), 7 caridina japonica ( care fat tot oua nonstop) si 3 moly.
salut si eu sunt la origine din iasi. multumesc pentru raspuns. plantele cu crestere rapida sunt mai greu de intretinut, de asta prefer sa raman la muschiul meu. in cazul asta, ar trebui sa oxigenez?
am si eu o intrebare. am plantat tot ce am prin acvariu cu muschi de java. e usor de intretinut, nu face mofturi si da un aspect deosebit. din punct de vedere al oxigenarii, cum se comporta aceasta planta?
Eu in locul tau le-as spune adevarul. Ca sunt kitsch, ca nu aduc nimic bun in acvariu iar daca sunt noi, le pot schimba pe altceva la petshop. Si asa e toata lumea multumita...
zimmy2000 wrote:
hulk2738 wrote:Da-mi voie sa spun ca...nu-mi place. Nu vad ce aduce bun, dpdv functional si se vede de departe ca e ceva artificial. Estetic, nu e maxim. Nu mi-as bate capul cu asa ceva never. De gustibus non est disputandum


http://www.youtube.com/watch?v=P1j4t9iQFIs

Asta iti place?


Tu ce crezi?
scificuss wrote:Dar un nano pana in 10-12 litri tine foarte bine, plus efectul vizual oferit de o lipitura "invizibila", fara cordonul inestetic de silicon. As fi curios daca tine si un 30-35 litri dar nu inalt, vreo 25 cm maxim.


Pentru dimensiuni asa mici poti sa-ti iei un acvariu turnat, fara lipituri si stresuri. Te scuteste de munca si e garantat pe viata (daca nu-l spargi )
Interesant. Nu cred ca rigiditatea ar fi o problema daca sticla este masurata si taiata bine. Si oricum sticla are elasticitatea ei.
Autocolantul se lipeste pe exteriorul sticlei acvariului. Am lipit foarte mult autocolant in restaurarea mobilei de bucatarie si am observat cum se comporta buclucasa pelicula. In primul rand nu trebuie sa ne grabim atunci cand vrem sa folosim autocolantul. Ideal e ca pelicula sa fie exact pe masura suprafetei de lipit dar atunci trebuie sa fim foarte atenti sa pozitionam pelicula perfect paralel cu suportul. Nu e chiar asa simplu de acea pentru incepatori e mai bine ca autocolantul sa depaseasca in dimensiuni suportul. Daca se face in 2 e mai usor. Nu e nevoie de ulei, e absolut inutil si ne complicam fara rost. E suficient sa degresam foarte bine suportul de lipit (cu alcool) si sa inlaturam eventualele asperitati (in cazul lemnului) si sa chituim eventualele gauri. Se incepe dezlipind in jur de 20-25 de cm de pelicula cu fixarea perfect paralel a capatului acesteia cu (,) capatul suportului. Sulul de autocolant il sprijinim pe suport deruland- dezlipind pelicula foarte incet concomitent cu presarea, prin miscari de-a latul suportului cu ajutorul unui prosop moale, a liniei de contact- lipire dintre suport si pelicula. In acest fel evitam formarea bulelor si a cutelor. Nimci mai simplu
Da-mi voie sa spun ca...nu-mi place. Nu vad ce aduce bun, dpdv functional si se vede de departe ca e ceva artificial. Estetic, nu e maxim. Nu mi-as bate capul cu asa ceva never. De gustibus non est disputandum
depinde. daca ai bazin mare, plantat corespunzator, poti adauga linistit corydoras, ancistrus si alti pesti linistiti.
eu nu as baga asa ceva in acvariu. pietrele sunt de natura calcaroasa daca fac spuma la contactul cu acidul acetic. o sa te chinui ca un caine sa ridici aciditatea in acvariu sau o sa le scoti imediat cand o sa vezi ce se intampla cu valorile apei. ce rost are?
http://www.guidaconsumatore.com/casa/riscaldamento_energia/temperatura_umidita_casa.html
deh, nu e chiar asa simplu. asta deoarece temperatura mediului in care traim e strans legata de umiditate atunci cand vorbim de confort.
prin urmare temperatura+umiditate ideale sunt:

la 18 grade = umiditate 100%
la 19 grade = umiditate 80%
la 20 grade = umiditate 60%
la 21,5 grade= umiditate 40%
la 23 grade = umiditate 20%
Stiu ca era cam poluata Baia Mare...
daca ai putea sa ne arati o schema, un desen, sau sa ne explici cum se realizeaza, ar fi foarte util pentru multi dintre noi.
nu e chiar asa de usor de folosit sistemul de la acqua medic. el e conceput pentru a suspenda o plafoniera si nu pentru a o misca pe verticala. sigur, inaltimea se poate regla si asta e ceea ce ne intereseaza pe noi dar idea acestui sistem nu este coborarea si urcarea plafonierei in functie de necesitati de intretinere (schimburi de apa, hranire pesti, control etc). m-am gandit mult la asta pentru ca ma confrunt si eu cu aceiasi problema. autorul topicului cred ca se referea mai degraba la un sistem de scripeti cu frana. conceperea unui asemenea proiect cred ca ar interesa foarte multe persoane.
intretinerea unui acvariu seamana putin cu intretinerea motorului unei masini. daca nu tii din scurt toate elementele care fac sa functioneze bine acel motor, randamentul va fi prost. iar unul din elementele principale si cel mai important atunci cand vrem pesti sanatosi, intr-un acvariu normal, este apa de osmoza. da, pentru caras si broaste testoase merge si apa de la robinet. apa din acvariu evapora in continuu fie iarna, fie vara (vara mai mult). mie imi ajunsese intr-un an conductibilitatea de la 200 microsiemens la 450. atunci am inteles ca daca mai vreau acvariu, imi trebuie o instalatie de osmoza inversa. daca vrei un acvariu bun, apa de osmoza CU O DURITATE MULT MAI MICA DECAT CEA DIN ACVARIU, e secretul. de aici pleaca totul: ph, kh, alge si tot ce umple buzunarul petshopistilor etc.
ReBella wrote:Unul nu era destul ? Masculii se bat intre ei


Nu am vazut sa se bata. E unul mare, ala cu fecundarile (ramas acum fara ocupatie) si 2 mai mici. E dominare clara, fara loc de dispute.
asa eram si eu bucuros cand am avut puii de molly intr-un bazin amazonic. ulterior, bucuria s-a transformat in cosmar. faceau foarte mare mizerie, mancau foarte mult si furau mereu hrana pestilor amazonici. mai mai ca s-ar fi dat si la puii de corydoras. pana la urma i-am dus inapoi la petshop pe toti cati erau. nu-mi mai trebuie in veci! am lasat doar 3 masculi
E de remarcat ingeniozitatea cu care ai folosit diverse materiale pentru construirea filtrului. E timp de criza, nu? Sa ne spui daca functioneaza.
 
Forum Index » Profile for hulk2738 » Messages posted by hulk2738
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com