[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: calin97
Forum Index » Profile for calin97 » Messages posted by calin97
Message
nu,dar s-ar putea sa fie contrastul dintre plante,lemn,autocolant sau asa face solutia aia sau lemnul are ceva.

da un search pe google,si poate gasesti si pestisorul tau acolo,pune poza pe site si iti vom spune ce este.
Marti,am luat tetra easyballance si am pus-o in acvariu dar am pus putin mai mult decat trebuia,si am luat un lemn dezinfectant,am inteles ca e de mangrove.de ieri am observat ca apa a capatat o culoare verzuie !!!in poze nu se vede prea bine.
cat trebuie sa stea acvariul la ciclat.

Poze:

http://img21.imageshack.us/gal.php?g=imagine0119.jpg

Si ati putea sa imi spuneti ce plante am(acum sunt tunse)
am renuntat la ideea de a cumpara alt scalar,ma voi orienta spre niste neoni,e bine?cam cati as putea sa pun?
Da.Si in legatura cu scalarul,nu este mai mic de la vreo boala pentru ca nu este slab,este foarte vioi,a trecut cu bine prin tote problemele acvariului ,mananca foarte mult,asa ca nu imi fac griji ,si la aceasta marime pot sa mai iau un scalar tot asa mic?Sau daca nu,macar spuneti-mi si mie cum se deosebesc masculii si femelele intre iei(sa stiu ce am).
da-ne mai multe detalii:

cati/ce pesti ai?
ce acvariu ai?
ce echipamente ai?
aerare ai?
miroase apa?
de cand ai acvariul?
l-ai ciclat cand l-ai pus?
acvariul meu are 30 cm inaltime si scalarul are inaltimea mai mica de 7cm,cu tot cu aripioarele intinse si il am din luna ianuarie a acestui an.

si in legatura cu off-topic,nu cumva se numea topicul "informatii scalar".eu am cerut o informatie despre scalari.nu mi-ai zis tu sa nu mai fac topic-uri aiurea???sa stii ca imi era mai usor sa fac un topic despre "sexul scalarului".si era mult mai vizitat!!!
Salut.am si eu o problema:

am un acvariu la ciclat(fara pesti si in unul mic,pus temporar,in care e un scalar cu conconius).

acvariul pus la ciclat are cam 30 l,in el vreau sa pun 2 scalari si restul vreo doi cory,sau ma mai gandesc la pesti mici compatibili cu scalari.eu nu stiu ce sex are scalarul intial si cum se deosebesc intre ei,ca as vrea sa iau pereche.
a avut vreun peste gris in apa in care ti tu pestele?la mine a avut o femela de guppy si apoi ia trecut da cred ca boala a ramas si mi-au murit toti pestii(mai am doar 2),acum am un acvariu la ciclat(fara pesti).pesti stau intr-un acvariu separat.cand voi pune pestii ii voi pune fara nici un pic de apa din acvariul vechi.
da,pesti stau intr-un bazin separat mai mic,dar in bazinul pus la ciclat este pus un filtru foarte puternic,iar in cel mic un filtru normal,special facut pentru acvariul celalalt.cand voi baga pestii?iar cand ii voi baga in bazinul initial voi scutura buretele in acea apa,si voi pune filtrul mic(cu burete nou).

am auzit de tetra EasyBallance,e buna pentru a scurta procesul de ciclare,si daca da,cat timp il mai tin.
am rezolvat problema cu substratul,am luat nisip de la un magazin de animale si peste am pus mici pietricele ca sa nu scoata pestii plantele(valsineria sau gigantea,nu stiu sigur,sper ca am scris corect).

au trecut trei zile de la inceperea ciclarii si totul decurge bine.
alber wrote:Ce ai gasit tu acolo cred ca este o Vallisneria. s-ar putea gigantea, dar nu bag mana in foc. O planta nepretentioasa, care se descurca si cu ceva conditii mai precare.


planta mea are frunzele foarte putin mai late si a crescut foarte mult intinsa peste luciul apei,dar o voi tunde,dupa ce se va prinde.

cu substratul am rezolvat,am pus nisip,cam un cm in fata si in spate vreo 5cm,si peste pietricele ca sa nu scoata pestii planta din nisip(de dat asta totul a fost natural,nimic colorat).mai ramane sa iau lemnul(am gasit in magazinul zoomania),este de mangrove,iar in legatura cu moss-ul ma mai gandesc
deja am luat planta si am desfacut-o in radacinute mici si am plantat tot spatele acvariului.

ghem de cladophora nu am gasit,si as vrea sa pun un moss pe lemn,dar nu stiu sigur daca voi lua.

in legatura cu acvariul,azi face 3 zile de ciclat,cat trebuie sa mai stea???
eu am gasit mai demult intr-un magazin si am vazut ca pluteau la suprafata,oare cum se tine de lemn???
si m-am gandit si la un ghem dinacela de alge(claodophora cred ca se numeste)dar nu stiu cum se intretine.

oare trebuie plantat,eu l-as vrea pus pe lemn.rezista asa?
am gasit planta pe site-ul asta http://www.muzeulbrailei.ro/img/acvariu.gif (planta acea cu fire lungi ce predomina acvariul din poza)
eu as vrea nisip.cel din comert e bun(tetra completesubstrat)?nu am luat pana acum din cauza pretului dar daca nu este alta varianta mai buna poate il voi cumpara.

iar referitor la plante as vrea acea iarba cu fire foarte lungi,pana la suprafata apei.
am renuntat la ideea de a cumpara substrat si as vrea sa il fac eu.dar cum?oare merge sa iau nisip de rau si sa il pun in cuptor???

plante inca nu am pus,am decat acvariul la ciclat impreuna cu apa si componentele.voi renunta la substratul colorat.

vreau ajutor cat mai repede,orice parere e binevenita.
Mai am o intrebare:

Daca maine pun acvariul la ciclat(fara pesti)cand iau substratul si plantele???
Salut.Am un acvariu la ciclat si ma gandesc sa pun in el niste plante care nu necesita o foarte mare ingrijire

Detalii acvariu:

pesti:1conconius,1scalar
capacitate 40 l
lumina.....tub aquael 11w
filtru interior aquael cu aerare 260l/h,4,2w
substrat pentru plante
termometru
incalzitor cu termostat

Defapt maine ma voi apuca sa cumpar substrat si sa pun acvariul la ciclat,dar acestea vor fi conditiile in care vor creste plantele.Ma voi uita si de infuzor de co2 dar nu cred ca este nevoie.

Daca mai trebuie informatii sa imi spuneti sau daca gresesc pe undeva va rog sa ma atentionati.
 
Forum Index » Profile for calin97 » Messages posted by calin97
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com