[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Araldq
Forum Index » Profile for Araldq » Messages posted by Araldq
Message
Ca minus la Fluval este faptul ca dupa un timp se colmateaza buretii si trece multa apa pe langa. In rest numai de bine!
Sunt icre de la Corydoras. Dupa vreo 10 zile daca rezista poate iese si ceva din ele. Ca sa te convingi, atingele, vei vedea ca sunt destul de tari si lipicioase.

Pentru cine nu crede..in poze se vad cel putin 2 albi.
Ambele fac treaba buna, dar parca eheim e mai bine gandit si ceva mai eficient.
e bine hranita. Cand e de a fata, in partea din fata burta are o forma oarecum patratoasa. Daca ai mascul in acvariu, sigur e "gravida"
1. Iluminare: intre 10 si 14 ore pe zi (noaptea doarme toata lumea de obicei).
2. da, se fac schimburi de apa.
Daca e plantat si mare nu ar trebui sa fie probleme. Mare >200l.
Scalarii vor deveni foarte teritoriali in schimb in momentul in care vor incepe sa depuna.
de preferat fara zebre.
Cearta. Sa vada care ii mai apt de reproducere si stapanul locurilor.
Sectiunea corecta era la Cyprinidae.
http://www.pepika.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/429-filtre-de-apa/4194-filtru-extern-hagen-aqua-clear-200.html

Sau Aquaball,


Iar din ce ai trecut tu pe lista ResunBF-200 ala mi se pare cel mai interesant.
Corect. Nici nu am zis ca pe acolo ar curge, doar ca acolo se vede diferenta clara intre ele fara a fi nevoit sa le desfaci etc...
Si interesant ar fi sa vedem daca intr-adevar cele cu o singura garnitura sunt cele cauzeaza probleme (chair daca curg prin alta parte).
Se pare ca multe au fost gandite prost. Evident, zilele trecute mi-a curs si mie, rezolvat problema. Dar, apoi, plimbandu-ma prin magazine am vazut hose unit de vanzare separat (in jur de 50ron). M-am uitat la unitate si am observat o diferenta interesanta (probabil sunt mai multe, dar nu sunt vizibile).
In ce consta aceasta diferenta: daca va uitat in poza nr. 15 veti observa ca pe piciorusele care intra in capac exista una bucata garnitura. Pe hose unitul luat de rezerva exista doua asemenea garnituri. Din asta inteleg ca foarte probabil baietii au rezolvat problema cu cursul (probabil).
Chiar as fi curios daca este cineva care are 2 garnituri pe acele picioruse si a avut probelem cu cursul canistrelor, sau apare doar la cele care au o singura garnitura? (nu neaparat ca acolo ar fi problema, dar aceea este diferenta de constructie care se poate observa fara a bricola sub nicio forma).
Sigur erau gambusia. Din cate stiu in urma cu multi ani si IOR a fost populat cu asa ceva (pentru controlul tantarilor), probabil mai sunt si acum.
1. Cat mai mare (Human Face a zis un minim rezonabil)
2. Burta mare, devine oarecum patratoasa inainte de nastere
3. Cat mai variata (ar fi bine si ceva care sa aibe ceva vegetal in ea)
4. 22-26
5. Daca sunt conditii bune, in timp, NENUMARATI.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/3536.page

Sunt sigur ca vei gasi raspuns la toate intrebarile.
in principiu cam nu poate sa puna altceva pe langa pentru ca vor deveni hrana.
Pentru ca sunt pe ultima suta de metrii cu noul acvariu (m-am mutat) si pentru ca sunt in Constanta...apa dura...am ajuns la concluzia ca cel mai potrivit ar fi un acvariu cu africani. Intrebarea ar fi urmatoarea, legata de modul de protectie a funduluisi de ce a spus Lofty mai sus putin, daca se lipeste cumva de fund polistiren de 0,5 e ok? adica dispare impedimentul cu ridicarea in cazul in care nisipul este dat la oparte.
Ce parere aveti?
s-ar putea sa fie bolnava mai degraba.
1. sa nu slefuiesti partile care vor fi lipite.
2. merge cu sticla de 6 foarte bine
Mult succes!
te pot ajuta eu daca doresti.

trimite-mi un PM cu numarul tau de telefon ca sa ne auzim.
Numai bine!
au mai fost asemenea discutii.
Nu te imbolnavesti de la acvariu ca sta in camera unde dormi, in cel mai rau caz poate sa apara o rinita cronica, dar nici pe departe astm sau mai stiu eu ce.
 
Forum Index » Profile for Araldq » Messages posted by Araldq
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com