[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: olinno
Forum Index » Profile for olinno » Messages posted by olinno
Message
rizomul n-are nimic, pare sanatos, se putrezeste doar frunza, am constatat doua cazuri: 1 se putrezeste frunza unde se desparte de rizom, si 2. cand se putrezeste frunza de la varf spre rizom. nu este ingropat , este prins pe o bucata de lemn. sau piatra.
am si eu o problema cu Anubias Nana:
De vreao 2 - 3 sapt. am observat ca se putrezesc frunzele, chiar din tulpina de unde ies, pe urma cad si se ridica sus, restul frunzei ii intreg, Planta ii destul de batrana are vreo 8-9 ani, teste la apa au iesit ok, pa langa mai am 2 feluri de valisneria in acvariu si java moss care o duc bine, fertilizare jbl, 0.9W / L lumina.schimburi de apa saptamanal 20-25%. care poate fi problema?
am si eu o problema cu Anubias Nana, scriu aici ca sa nu mai deschid un nou topic.
De vreao 2 - 3 sapt. am observat ca se putrezesc frunzele, chiar din tulpina de unde ies, pe urma cad si se ridica sus, restul frunzei ii intreg, Planta ii destul de batrana are vreo 8-9 ani, teste la apa au iesit ok, pa langa mai am 2 feluri de valisneria in acvariu si java moss care o duc bine, fertilizare jbl, 0.9W / L lumina.schimburi de apa saptamanal 20-25%. care poate fi problema?
dupla root se poate folosi cu orice substrat steril, sau neaparat trebuie dupla ground ca sa dea randament bun ?
se refera doar la betta, din alte speci poti sa ai ce vrei tu (binenteles daca-i se pot tine in acvariu comun)
70x30x30 ca si marimi sunt cam ciudate, dar cum vrei tu. sfatul meu ar fi urmator, daca neaparat vrei sa faci tu acvariul, cauta un prienten care se si pricepe un pic, care are experienta in asa ceva ca sa nu ai surprize pe viitor. Pentru scalari inaltimea de 30 e foarte putin, 45-50cm ar fi optim.

sigur ai citit?! scalarii cresc pana la 11-12cm > "se tine cont nu de dimensiunea pestelui la momentul cumpararii, ci de cea pe care o va atinge la varsta adulta!"
3 betta ??? vrei sa zici un mascul si doua femele?! nu ai pus nici odata intrebarea de ce se tin maculii de beta fiecare separat, si nu intr-un acvariu ?!
si la mine s-a stricat cel digital dupa jumat de an. momentan am unu mechanic, si daca se va strica tot mechanic o sa iau. daca tot se strica, de ce sa dau 40 ron pe unu digital...
da, dar nu in acel acvariu. te sfatuiesc sa citesti asta inainte de a achizitiona alti pesti. poata ca acuma si scalarii sunt mici si au 2-3cm dar vor creste.
ai putea sa ne dai cateva detalii despre marimea acvariului, schimb de apa etc... si dupa parerea mea va fi o infectie
am mai citit azi dupamasa dar nu inteleg un lucru: care este diferente intre Dupla Plant (acele tablete) si Dupla Root K? Dupla Duplarit K si Dupla Duplarit G pudra pentru ce mai sunt?
Ca sa nu mai deschid un topic nou, postez aici. Acum un an am facut un setup pe linia de fertilizare JBL, dar nu sunt multumit de el. Vreau sa refac setupul si sa merg pe pe alta linie de fertilizare. Insa nu stiu care ar fi mai bun. ADA este exclus din lista pentru ca nu pot sa-mi permit deocamdata. Intre Dennerle, Dupla si Aquatic Natures care ar fi mai bun. Ce parere aveti despre Dupla? Care ar fi toata linia de fertilizare pe care ar trebui sa folosesc si cat?! Este vorba de un acvariu de 60x30x40.
reductorul nu-l vinzi separat? la ce pret ?
cu lumina nu cred ca am probleme, o sa maresc treptat doza zilnica de macro, si o sa-mi cumpar si un test de no3. multumesc de ajutor sper sa pot rezolva problema
Inseamna ca trebuie sa maresc doza zilnica de macro, acvariu fiind destul de plantat inseamna ca Blyxa nu primeste destula "mancare".
De ceva vreme am observat ca se inrosesc frunzele noi, dupa care toata planta s-a inrosit. Am citit ca poate fi de la prea multa lumina sau lipsa de fier. Din pacate am fost racit, si am stat o saptamana in pat, si nu prea am putut sa-mi dau seama care ar fi problema si sa-l rezolv.Azi cand cand m-am simtit mai bine am zis ca totusi trebuie sa schimb apa si sa ma ocup un pic de acvariu, am vazut ca a inceput sa putrezeasca tulpina Blyxei. Sau desprins mai multe tufe ...
Lumina la acvariu am aprox 1W/L (fluora,865), CO2 bomba aprox 1bula/sec, fertilizare schema completa de la JBL si PPS-Pro. Care poate sa fie problema? Vreu sa incerc sa administrez Feropolu nu odata la sapt, dupa schimb de apa, si in fiecare zi.
ledurile nu prea se incalzesc deci poti vopsi cu un marker albastru sau orice culoare vrei.

exista siruri de led pe care le vezi me masini puse pe bara, poti incerca cu din alea, numa sunt mai puternice, dar s-ar putea sa pot regla.

referitor la iluminat: plantele spre seara se inchid, deci iluminatul pana seara tarziu nu prea are rost, de ex la mine de la 10:00 - 21:00, dar depinde cat ii de mare acvariu, ce plante ai, ce fertilizare. multi mai fac si o pauza de o ora la jumatatea zilei
fertilizare cu Feropol-10ml/zi


10ml/zi ?ce sticla parca scria 10ml la 80l de apa, eu adaug 10ml pe sapt pt un acvariu de 60l.

imi place acvariul tau dar parca ar merge bine cu un background negru.
te sfatuiesc sa ti numai o specie (in afara de sanitari)ex. neoni sau orice peste de banc, decat sa ai 3-4-5 feluri, fiecare altfel, mai ales daca vrei si un acvariu plantat. dar daca tu vrei sa pui accentul pe pesti ii ok si asa. cat despre tuburile fluorescente poti folosi Osram 865 cu Osram Fluora.
poate ai dat prea multa mancara, sau acvariul este numa la ciclat ?
am mai patit si eu asa cu un ancitrus dar era mic, de 2-3cm
 
Forum Index » Profile for olinno » Messages posted by olinno
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com