[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Alex Florian
Forum Index » Profile for Alex Florian » Messages posted by Alex Florian
Message
GuppyPanda maturi - 100 lei perechea (discount 10% la a 2-a pereche)
Guppy Albino Yellow Taxi Glass Belly - maturi - 100 lei perechea (10% discount la a 2-a pereche)
Guppy Albino Yellow Taxi Glass Belly - juvenili - 65 lei perechea

Red Cherry - 2.5 lei/buc

Tylomelania Yellow - 1-2 cm - 20 lei
Tylomelania Orange - 1-2 cm - 25 lei
Tylomelania Gray - 1-2 cm - 20 lei
Ramhorn - 2 lei
Assassin - 4 lei
Pomaceea - 2 lei

Ceratophyllum/Hornwort - 5 lei/30 cm
Frogbit (Limnobium Laevigatum) - 1 leu planta - 5+1 gratis

Christmass Moss - 5x5 cm - 5 lei

Detalii PM/0763408128 Whatsup

hello!

cautam o lampa pentru un acvariu RED SEA 130.

Vreo propunere? Multumim!
Perechi Guppy Panda Standard - 100 lei

0763408128

Bucuresti doar.
Hello!

A trecut cam o saptamana de cand am bagat primii corali, de la colegul "babaciune"! Multumesc!

Va cer parerea, cu privire la plasamentul lor in acvariu.

1. Sus este bucatica de gsp
2. In stanga este palythoa green
3. In dreapta ricordeea

Planuiesc sa mai adaug un frag de pulsing xenia, in locul ricordeei, iar ricordeea sa o mut mai jos. Ce parere aveti?

De asemenea, voi adauga 2 nassarius vibex , pentru substrat. Si cam atat, cel putin pana imi ajunge lampa si pompa de valuri.e
Apropo, am aflat de la un coleg: hermitul este calcinus laevimanus, iar melcul, astraea turbo.
Am facut niste teste de kh, ph, no2, no3. - teste de la jbl

Valori ph: intre 8-8.5 - nu imi dau seama sigur de culoarea verdelui
Valoare kh: am pus 7 picaturi, atunci s-a facut in galben
Valoare no2: cred ca mai mic de 0,01, fiindca era mai galben ca si culoarea din grafic - oricum, pe verde
Valoare no3: intre 1-5.

Nu mi-am dat seama foarte bine cand le-am comparat. Nu a fost ceva sa imi dau seama instant care valoare este, dar cam la toate, eram in graficul cu verde.
ancistrusi voalati clasici, calico si L144 - juvenili, pui, maturi
pai, eu am spus de levorom. altceva nu pot sa recomand fiindca n-am folosit, din pacate.
melcul
hermitul
Am adaugat si primele vietati! Un hermit red leg si un turbo snail!
Ma poate ajuta cineva cu identificarea varietatilor? Melcul este cumva trochus banded iar hermitul paguristes cadenati?
Bun! am comandat o lampa dSuny de 30W - https://www.aliexpress.com/item/4000623229603.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.7ff14c4dcNQu2n

+

pompa valuri jebao sw-4 - https://www.aliexpress.com/item/32916081565.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.7ff14c4dcNQu2n

Sper ca in 1 luna sa imi si ajunga. Pompa de valuri o voi tine la minim si sper ca inca sa functioneze pentru atunci cand voi face upgrade la acvariu!

Da, cei afectati grav, vor muri. Dar in rest, mie mi-a vindecat toate acvariile. Daca as fi stiut informatia asta acum ani de zile, as fi salvat o gramada de pesti.
de mers, merge. faceti tratamentul cu gramajul recomandat de produs (pe plicul de pudra chiar spune ca e si pentru pesti ornamentali).
Cei care au vreo problema cu parazitii intestinali, puteti folosi Levorom - are substanta activa, Levamisol, care este foarte buna impotriva parazitilor interni. Gasiti medicamentul sub forma de pudra/injectabil la cabinetele veterinare.

Instructiuni de folosire pe ambalaj - 1g/Levorom la 20 litri de apa. Faceti schimb la 24 H + inca o data tratamentul la 3 saptamani.

Succes!

Salut Blue. bai, imi pare rau ca a trebuit sa se ajunga aici. din pacate eu nu vad vreo rezolvare din partea ta curand, mai ales dupa ce ai zis de 1 august. E bataie de joc, cum ti-am mai zis si pe telefon. vineri, 29.05.2020, e ultima zi cand mai astept banii pe card pentru pompa si lampa - 360 lei. numarul cardului il ai de la mine trimis de nu stiu cate ori + banii lui Bogdan pe piatra. Cand ne dai banii inapoi, in aceeasi zi, trimitem produsele inapoi. Altfel, o sa iti fac plangere, fiindca e bataie de joc si vad ca tot ca tine o tii. Nu uita ca am buletinul tau si pot sa dau datele in momentul cand fac plangerea, deci de gasit, te gasesc oamenii. Este doar penibila toata situatia. Nu trebuia sa faci chestia asta. Trebuia sa fii corect, ca nu ai 10 ani. Multa sanatate si spor cu pensiunea. Sper sa nu mai faci greseli de genul in viitor fiindca toate actiunile tale te definesc ca persoana.
Cu privire la lampa, am discutat si cu domnul CC Dumitrescu si ma gandesc ca imi trebuie alta lampa (dupa tot taraboiul de mai devreme).

Ati recomandat Mars Aqua 165 - aceasta are 40cm lungime - cubul meu este de 30 litri. Exista o posibilitate, ca sa fac upgrade in viitor, fiindca sunt sigur ca imi va placea si acvaristica marina. Am mai mult de o tona de apa in acvariile de apa dulce (in cazul in care ati vazut Youtube-ul )

Alte recomandari pentru o lampa dimabila? Poate ceva cu suport? Cea de mai de sus am vazut ca se prinde de tavan, deci va trebui sa ii fac un mount, daca aceasta va fi alegerea. Ori, poate are cineva de vanzare vreo lampa dimabila, care poate duce un acvariu de maxim 100 litri? corali basic/average ca si dificultate.

Va multumesc!
Eu nu mai am cuvinte. Sincer imi e rusine de tot thread-ul asta si unde s-a ajuns pentru o mizerie de tranzactie. Imi este super rusine de rusinea ta, Blue. Ma intreb cand o sa trimiti aia 60 lei pentru pompa pe care nici n-am primit-o, daca tot mi-ai cerut contul astazi... .
Iar eu refuz sa cred ca tu ai cumparat piatra aia de buna voie. Cel mai probabil, te-ai apucat sa vinzi ciurucurile altuia, de care nu mai avea nevoie. Refuz sa cred, ca la ce posibilitati ai tu in Constanta, ai cumpara asa ceva. E imposibil, opreste-te din a mai mintii.
Blue... nu ai cum sa spui ca nu ai tepuit pe nimeni. Nu incerca sa te victimizezi. Crede-ma ca am incercat sa evit situatia asta de mult timp, fiindca nu imi sta in fire si nu vreau sa am vreo treaba cu oameni de genul care incearca sa profite de altii mai neexperimentati. Am tras de tine de nu stiu cat timp sa trimiti pompa si dupa sa pui banii in cont.

Aici nu este vorba doar de pietrele lui Bogdan. Este vorba de ce ne-ai vandut tu, noua: lampa aia, piatra lui Bogdan si pompa mea de valuri platita si neprimita si de evitarea mesajelor si raspunsul la telefon. Mie nu imi pasa ca ai tu treaba sau ai fost ocupat. Din moment ce ai primit niste bani, du la sfarsit tranzactia. Nu putem sa stam noi dupa tine, pana cand ai tu chef sa completezi tranzactia.

Nu ai cum sa o scoti la capat, sa spui ca nu ti-ai dat seama sau nu crezi ca ai tepuit. Daca nu crezi asta, atunci, primeste inapoi produsele: lampa si piatra si returneaza banii.

Te-ai bagat in rahat pentru cateva sute de lei, fiindca noi am crezut ca na, oamenii din acvaristica, nu sunt de felul asta. Cine are grija de un acvariu, este o persoana buna si nu un scammer. Daca si aici am ajuns sa ne tepuim unii pe altii, e foarte urat. Daca tu crezi ca se merita tot taraboiul asta si sa implicam politia, atunci asa sa fie. Mai bine sa te inveti minte acum si sa nu mai faci mizerii de genul.
 
Forum Index » Profile for Alex Florian » Messages posted by Alex Florian
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com