[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: FO@NGE
Forum Index » Profile for FO@NGE » Messages posted by FO@NGE
Message
Vând pui Ciclide Malawi 3 cm
-Pseudotropheus Flavus 5 lei buc
-Pseudotropheus Demasoni (14 buc) 7 lei buc

Tel:0742821047
Vând pui Ciclide Malawi 2 cm
-Pseudotropheus Flavus 5 lei buc
-Pseudotropheus Demasoni (6 Buc) 7 lei buc
Tel:0742821047
Vând pui Ciclide Malawi 2 cm
-Pseudotropheus Flavus 5 lei buc
-Pseudotropheus Demasoni (6 Buc) 7 lei buc
Va salut!Vin cu o veste foarte proasta si anume.
Astazi de dimineata am observat in acvariu masculul de apisto mort. De doua zile il tot vedeam cu gura larg deschisa si respira accelerat dar nu am bagat de seama ca o sa se intample sa moara, culmea era ca si manca.Am facut niste teste de apa si PH este 7,2 si Gh 14 destul de mari valorile pt ei.in urma cu o saptamana am scos turba din filtrul extern si cred ca de la ea sa fie?Tot asa in acvariu am mai adaugat si 2 frunze de stejar, nu le am fiert inainte de introducere doar le am spalat inainte sa le bag in acvariu.Nu stiu de la ce sa fie dar astept si parerile voastre.
Astazi vreau sa ma duc sa mai cumpar o cutie de turba sa adaug in filtrul extern sa isi revina apa la parametrii pe care ii aveam inainte


P.S. In acvariu mai am si 5 cory si femela de apisto din ce vad se comporta ca inainte nu au nici o treaba mananca bine
bsilviu2000 wrote: Iti recomand doi-trei botia. Te scapa de melci garantat, in cateva zile. Nu mai raman decat cochiliile din ei. Acum nu stiu daca sunt compatibili cu pestii din acvariul tau...

Nu am avut ocazia nici odata sa am un botia sa vad cam ce poate ,dar eu zic ca nu sunt compatibili deloc apisto cu botii-le.''Apisto Sud Americani iar Botia Asia''.
O sa scap eu intr-un final de ei
Buna seara!Am facut in seara asta cateva poze.In bazin am mai adaugat un Echinodorus Harbii si cateva plante de suprafata.
in acvariu invazia de melci parca s-a mai diminuata putin dar astept sa-si faca treaba ce-i 5 asasini.Femela de apisto vad ca sta de cateva zile in nuca de cocos cred ca a depus din nou.Parca zici ca e fortareata la cat nisip a ridicat la intrare in nuca de cocos) cand iese din ea afara iese pe o parte )
Salut!Se poate sa fie masculul subdominant si sa fie alergat de ceilalti masculi dominanti.Asa am si eu in bazin 3 masculu de Flavus care 2 sunt colorati la maxin si al treilea e alergat si batut de ei.eu nu cred ca e infectie s-au vre o boala ceva.este doar batut.
Da Severus asa m-am gandit si eu sa fac, sa scot o parte din pui si sa ii pun intr-un acvariu poate o sa salvez ceva din ei.De ce sa mint nu prea am avut nici timp sa ma ocup de ei sa ii plrind ...inafara de schimburile de apa.Sper ca de data asta sa-mi iasa ce vreau sa fac.Va tin la curent.
Koala multumesc de ajutor dar nu stiu sa-l pun sa se vada cum il pui tu (link-ul)
Va salut din nou.Din pacate in ultima perioada nu am mai avut timp de acvariu in afara de schimburile de apa si am pierdut ptr. a doua oara pui de apisto.
Sper ca de data asta cand va depune sa scot pui si sa i pun separat in alt acvariu.
Am mai adaugat si niste plante si anume:
-Echinodorus ozelot
-Echinodorus tenellus



edited by koala: Ti-am reparat linkul de youtube, ca sa putem vedea filmul..
Imi cer scuze dar nu am putut sa pun toate pozele din prima si mai pun inca doua aici
Una cu cory si una cu femela de Apisto care sta ascunsa cu pui in nuca de cocos.
Salutare!Mai postez si eu cateva poze cu acvariul.Melci parca s-au mai inputinat sa zic asa... astept sa-si faca treaba asasini Se mai observa in poze pe geam, punctele albe''sunt melci''dar asta e nu am ce sa fac!
Pe radacinu au inceput sa se puna alge.Frunzele de catappa au inceput sa putrezeasca si bazinul se vede parca mai natural cu ele asa.
Femela de Apistogramma e la al doilea rand de pui in bazin in rest toate bune!
Severus wrote:Pentru moment nu ai de ce sa-ti faci probleme, dar trebuie sa iei masuri pentru a limita proliferarea melcilor. Invazia de melci comunitari a aparut datoria excesului de mancare (si/sau alte resturi biologice).
Cea mai buna metoda de a limita numarul melcilor comunitari si a aduce situatia sub control este sa folosesti melcii asasini (asa cum ai procedat). Pentru o perioada nu o sa vezi schimbari majore, dar dupa cca o luna melcii asasini vor elimina melcii comunitari maturi (capabili sa se reproduca) si atunci numarul lor va incepe sa scada rapid.
Pentru a veni in ajutorul melcilor asasini ar fi bines a reduci cantitatea de mancare pe care o dai pestilor, sa curesti mai bine substaratul si sa faci schimburile de apa la timp. In felul acesta lipsesti melcii comunitari de hrana si implicit ei se vor reproduce mai lent.
----
Evita sa folosesti orice fel de substante chimice. Chiar si metoda cu apa oxigenata, care in mod normal este buna, cred ca ar putea sa produca pagube in randul puilor de Apistogramma Agassizzi. Mai bine mai lasi melcii in pace o perioada, decat sa risti inutil sa pierzi puii de Apistogramma Agassizzi. Oricum, asasinii isi fac treaba, chiar daca nu este evident de la inceput.
Iti doresc mult succes

Nu imi fac probleme de melci si de invazia lor dar ma deranjaza ca sunt asa multi si tot depun pe geamuri.si eu zic ca isi fac treaba asasini.Ai dreptate cu mancarea.Eu tot alimentam puii cu mancare speciala pt ei si cred ca mai ramane pe substart.O sa incerca sa curat si substratul si sa nu mai alimentez cu multa mancare
Multumesc Severus!
McDrive-nu stiu ce sa zic daca sa incerc cu cartofi s-au sa nu incerc .imi este frica nu as vrea sa se intample ceva in acvariu.
Lucian-Am si coridoras si mai am si pui de apisto si imi este foarte greu sa-i prind printre lemnele alea.si plus de asta daca nu ii prind cred ca nu or sa reziste la tratamentul cu oxiden imi este frica sa nu i pierd
Multumesc maestre Koala!
Iti spun sincer ca am tot adunat din ei,i-am strivit i-am adunat si apar din ce in ce mai multi nu stiu ce sa fac.sunt depoasit de situatie...am tot vazut pe jos cochili de melci goale cred ca mai omoara si asasini dar nu fac fata la asa invazie)

In sfarsit am reusit sa fac si eu un filmulet.Nu este el cel mai bun dar pt un incepator cred ca a iesit cat decat bine....
Mai am o problema in acvariu si anume.
Am o invazie de melci si nu mai stiu cum sa scap de ei.daca puteti sa-mi spuneti cum sa scap de ei?Am bagat si 4 melci asasini in speranta ca o sa mai scap din ei .degaba parca sunt din ce in ce mai multinu stiu ce sa mai fac???sunt pe geamuri pe filtru peste tot(
Va multumesc!

by koala: Am editat eu linkul ala de Youtube, ca sa vedem despre ce vorbesti .
Multumesc Severus! Dar cred ca e de ajuns bucata de nuca de cocos.Si eu sper ca de data asta sa fie cu noroc.
Oricum, acum deja sunt maricei puiutii fata de data trecuta.
Sunt impresionat de comportamentul femelei cu puii
De cand am pus bucata de nuca de cocos am observat ca femela statea numai in ea.Peste ceva vreme vad ca iese din ea o ceata de puiuti.Ii hranesc de ceva vreme si acum zburdaie prin acvariu!Si femela tot timpul in preajma lor.ii pazeste non-stop.Am ramas surprins de comportamentul ei .Foarte tare!
Pun si cateva poze cu bazinul!Acvariul incepe sa se mai maturizeze umpic!S-au mai pus si ceva alge Pe lemne, arata mult mai natural acum...
In curand o sa fac si o filmare!
Severus wrote:
FO@NGE wrote:...din ce am inteles si ce am mai citit despre ei, e ca primele ponte pe care le depun parinti nu prea au sanse sa supravietuiasca puiuti, pt. ca parinti nu prea au experienta ...

Dap ... Asa este !
Asteptam cu interes urmatoarele depuneri.
Multa bafta si ape limpezi

Multumesc! o sa va tin la curent!
Severus wrote:Imi pare tare rau ca ai pierdut toti puiutzi. Oricum, nu te descuraja. Precis o sa urmeze o noua depunere si sunt sigur ca de data asta o sa ai mai mult noroc.
In ce-i priveste pe cory, nu cred ca au mancat puii. Eu am 5 cory panda intr-un acvariu cu creveti si nu am nici o problema cu ei (iar in acvariu sunt si multi pui de la creveti).
Poate ar fi bine ca la viitoarea depunere sa scoti jumatate din pui si sa-i cresti separat si sa lasi numai jumatate cu parintii. Cine stie ? Poate o sa ai mai mult noroc asa.
Multa bafta si sa auzim numai de bine.

Nu ma descurajez dar na...nu stiu de ce au disparut toti...din ce am inteles si ce am mai citit despre ei, e ca primele ponte pe care le depun parinti nu prea au sanse sa supravietuiasca puiuti, pt. ca parinti nu prea au experienta....
Despre cory...ma gandeam ca poate ei iau mancat.Dar nu eram atat de sigur, si din ce imi spui tu nu cred ca ei sa.i fi mancat.
Am pus si burete pe sorbul filtrului extern am zis sa nu ii traga pe acolo.
Referitor la scoaterea puilor si sa ii separ nu cred ca am timp pt asa ceva si plus de asta nu am un alt acvariu...
Astept sa mai depuna si o sa fiu cu ochii pe ei!
Multumesc Severus!
Vin cu ceva vesti porase saptamana asta.zic asta pt ca in weekend am fost plecat si cand m-am intors am obseravt sa nu mai era nici un pui de apisto m-am uitat si pe sun frunze nimic.ma intreb oare ce sa intamplat cu ei?ma gandesc sa ii fi mancat cory?chiar nu stiu ce sa zic.
 
Forum Index » Profile for FO@NGE » Messages posted by FO@NGE
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com