[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dumitriu ciprian
Forum Index » Profile for dumitriu ciprian » Messages posted by dumitriu ciprian
Message
M-am decis...ca si plante voi pune ceva leustean, marar si patrunjel...poate o iesi de o ciorba...ms mult tuturor de ajutor
Ok si ca plante ce imi recomanzi?
Ma ajuta si pe mn cineva in alegerea plantelor pt un astfel de acvariu?
Daca zici ca ai substrat il poti folosi pe ala iar ca plante chiar nu pot s imi dau cu parerea...in ceea ce privesc pe?tii trebuie s tii cont ca iti trebuie 1,5l de ap? la maxim 4cm de peste pe scurt mai mult de 4 pe?ti gen neoni,guppy nu poti tine....succes
Iar ca lampa una ca asta ar trebui s fie potrivita
Pentru ceea ce ai u iti trebuie un filtru exact ca asta...de înc?lzite nu vei avea nevoie
Daca nu vei lua in calcul tot ceea ce ti sa spus pana acum vei avea cel mai mare esec...si vei spanzura si o gr?mad? de bani
Spune te rog ce dimensiuni ai la acvariu....ca substrat este de la tetra la galetusa sau poti sa iei jbl manado +aquabasis tot de la jbl(întâi trebuie sp?lat bine cu apa de la robinet,adaugi aquabasis într-un strat de 2-3 cm...iar dup? manado pân? l 5 cm grosime)
Pana sa ajungi la plante gânde?te-te c? lor le trebuie,aer,lumina si un sol care sa le ajute...dac? nu ai asa ceva nu te gândi deocamdat? la plante...ia necesarul de ustensile(filtru,lumina,substrat fertil)Si dupaia gânde?te-te la plante...dac? le pui pe toate acolo fara s tii cont de anumite lucruri nu vei avea niciodat? un acvariu frumos si niste plante sanatoase
Am cumparat azi modulul de la dennerle impreuna cu c?rbune activ...co2sa iau o butelie e mare si mai e si scumpa pt un asemenea acvariu...dac? aveam cv mai mare cred ca se mai merita...ce imibrecomandati?
Ms mult Silviu...imi poti spune cam ce plante as putea pune...ca nu le cunosc...ultimul acvariu plantat l-am avut acum 5 ani...si am uitat numele plantelor...ms frumos de sfaturi
Ok..ca si plante ce imi recomandati?as vrea s pun in partea din fata cv gen gazon...iar mijloc-spate habar nu am
Cam asa ar arata in momentul de fata(cioata am mai micsorat-o între timp)
Salutare detin un acvariu home made de circa 20l,si doresc s fac un nano aquascape.ca si dot?ri ar fi...filtru intern de col? (Nu stiu numele),lampa pe led,înc?lzite.ca si substrat am ales jbl manado,mai am si o piatra vulcanic? si o mica cioata....recomand?ti neaparat CO2 pt un peisaj mai bogat sau pot sa merg pe pompa de aer?momentan inca nu am b?gat apa in el...am pus doar substrat ca decor
 
Forum Index » Profile for dumitriu ciprian » Messages posted by dumitriu ciprian
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com