[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: PAPILLON
Forum Index » Profile for PAPILLON » Messages posted by PAPILLON
Message
Va salut cu optimism pasiune si noblete spirituala.Vei descoperi in scurt timp ca exista un nucleu format de acvaristi sufletisti in Constanta pe care din pacate cu greu vei reusi sa i aduni la o masa ,la o bere,un somon,o pastruga,etc . . .
Nu de alta da in afara de mine mai e un singur tip de la care poti invata ceva despre acvaristica.Glumeam bineinteles. . .
Bine ai venit !
Salutare !



Eu am cumparat de 100 de ron icre de killie de la acest user si nu am fost multumit.Nu vreau sa fac reclama negativa si probabil nu as fi scris niciodata daca nu as fi vazut aceasta insistenta.Sunt in general un tip deschis si imi asum tot felul de riscuri.Am urmat intocmai indicatiile primite si scrise pe pachete,plus ce am citi pe internet iar rezultatetele nu au fost satisfacatoare.Din aproape 100 de icre din diferite specii am acum vreo 20 de puisori ceea ce mi se pare destul de putin gandindu ma la procentajul de succes.
Indiferent ce raspuns voi primi acesta este primul si ultimul post pe acest subiect.Nu voi intra intr o polemica cu nimeni pe acest subiect.
Iar de killie nu o sa ma las !
Salutare !


And the aquarium goes to:
MsergiuM
deoarece a trimis un pm mai devreme decat mihai86.
m: MSergiuM
To: PAPILLON
Posted: Thu May 21, 2009 6:14 pm
Asadar si prin urmare M sergiu M astept de la tine un pm urgent cu nr tau de telefon.

Inchidem topicu.
SALUTARE !



Donez un acvariu cu urmatoarele dimensiuni: 70x40x50.
Acvariul nu este nou.Doritorul trebuie sa se deplaseze pana la mine in zona Dacia,Constanta.
Doresc in schimb recunostinta vesnica !
Salutare tuturor !


Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.Am sa incerc sa pun o folie pvc neagra.Nu cred ca voi putea sa strecor o bucata intreaga deoarece am si o limita superioara unde incepe peretele.Am facut cateva poze cand am creat acvariul si am sa le postez in zilele urmatoare.Am ales un peisaj un pic mai aerisit.Sper sa va placa !




Cu prietenie,
Papillon
SALUTARE !



Am inceput un proiect pentru fratele meu si de aceea m am decis sa tin aici un mic jurnal de bord.Cu ajutorul si sfaturile voastre voi reusi pana la urma sa creez un acvariu super cu ciclide africane.
Am un acvariu situat in receptia unui hotel din Jupiter,Mangalia un acvariu cu dimensiunile 280 30 70 .Acvariul este bagat intr un perete de circa 7 ani de zile.Aici a aparut si prima problema:
Ne am hotarat sa scoatem acvariul care are pe spate un colant din comert cu niste plante verzi si buturugi de lemn pentru a pune un fundal negru sau albastru.Dupa 1 ora de chin am realizat ca nu vom putea scoate acvariul decat pe bucati din perete ) asa ca am renuntat la idee.
Ce pot sa pun in acvariu ca fundal (negru sau albastru ) in conditiile in care am pus deja pietrisul si pitrele ?





Cu multumiri,
Papillon
Salutare !

Te pot ajuta eu.Insa in Constanta.Da mi un pm cu nr tau de telefon.
Salutare !



Cumpar pentru un prieten instalatie co2 completa (second hand sau noua).
Astept cu interes ofertele voastre.
SALUTARE !


Are Razvan Ludwigia repens "rubin".Daca esti interesat sa cumperi din Constanta da mi un pm.In raspuns iti trimit numarul lui de telefon.
Oricum eu ti am rezervat cateva zile 1 pot.




Cu prietenie,
Papillon
SALUTARE Giga !




Ma inclin respectuos in fata bunului meu prieten pescar Giga.Un suflet nobil si un acvarist promitator.El este cel care m a sfatuit sa dau pestilor ca si mancare icre de guvide ,icre despre care am vorbit intr un post care se numea daca nu ma insel:cea mai buna hrana.
Daca tot esti la rubrica despre noi eu te sfatuiesc Giga sa descrii acvariul pe care il ai ,lumina,substratul,etc. cat si problema pe care ai intampinat o cu respectiva anubia.Ai sa observi ca unii prieteni acvaristi tin aici pe forum un jurnal de bord al acvariului pe care il detin, notand evolutiile pro si contra cit si data stelara.


Cu prietenie,
Papillon !
pc.ciprian wrote:vreau si eu 4 fire daca se poate tot in coletul lui val :-) , ti-am depasit stocu? :->




Salutare Ciprian !


Daca este depasit stocul iti promit ca tai cele 2 sau 3 fire ale mele si le impartim.Surpriza va consta in faptul ca nu vei stii daca prinzi partea superioara sau inferioara a respectivei plante.
Salutare !


Doresc si eu 2 sau 3 fire din aceasta planta deoarece cantitatea minima de 12 fire a fost indeplinita in ceea ce priveste judetul Constanta.Le pot primi in acelasi pachet trimis pentru Val insa plata o voi face separat

Cu stima,
Papillon
SALUTARE !



Eu as alege 1 pereche de kribensis intr o nuca de cocos eventual cu moss pe ea.Nu o sa te plictisesti vreodata.Incearca !
SALUTARE !


Sunt interesat de cateva fire de elodea densa (1 sau 2 fire din cele mai mici) pentru ca nu am crescut niciodata aceasta planta.Din pacate nu am ce sa iti ofer acum pentru ca am donat cam tot ce aveam in acvariu.Insa timpul le rezolva pe toate.
SALUTARE !


Raspunsul este afirmativ.Si eu procedam la fel ca Radu U.
Problema este alta.In conditii propice(substart fertil,co2,lumina buna,feertilizare macro si micro) valisneria creste foarte repede si o sa te plictisesti de taiat si te vei gandi repede repede la un inlocuitor.
SALUTARE !



Cred ca ar fi indicat pentru tine sa intrii pe situl celor de la Aquatic Gardeners Association(AGA).Iti dau aici un link catre concursul de anul trecut unde cu siguranta vei gasi informatiile de care ai nevoie.Pe langa superbele acvarii vei gasi si date care tin de hardware si parametrii apei.
Datorita faptului ca am un moment de sinceritate acum ,iti destainui ca eu de acolo ma inspir.

Succes !

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2008.cgi?&op=showpage&name=view-ag-m
SALUTARE etc !

In ceea ce priveste co2 despre care ai intrebat permite mi sa iti raspund ca e periculos de bun pentru plante.In sensul bun(chiar foarte bun) al cuvantului.Normal ca vei incepe cu celebra bomba de co2 insa in timp iti sugerez sa iti cumperi o butelie de co2 cu ph controller si tot ce mai presupune acest capitol(chiar si second hand).In locul tau as urmari sectiunea vanzari,donatii si as cumpara in decursul unui an tot ceea ce am nevoie.In felul acesta investitia o sa ti se para mai mica,suportabila si vei scapa de preparat lunar cicoarea magica.

Succes !
SALUTARE Alef0 !


Avand in vedere ca suntem pe un site de acvaristica si in principiu crestem pesti si nu porcusori de guineea mi am permis si eu o gluma nevinovata la sfarsit de poveste.Pentru cunoscatori! Asa ca o sa te dezamagesc in legatura cu teoria relativitatii si a marimii exemplarelor si transformarea sexului in conditiile unei schimbari totale a universului atunci cand t0 nu mai este egal cu acceleratia gravitationala nemaivorbind de sinergia faptelor ancorate in concret.


Cu prietenie,
Papillon
SALUTARE !


Eu nu am raspuns la intrebare (Porcu) pentru ca am considerat intrebarea retorica si plina de umor.
Pentru exactitate va spun ca icrele sunt de la guvizii prinsi de mine si care in aceasta perioada sunt plini de icre.Chiar si masculii.



Cu voiosie,
Papillon
SALUTARE !


Am observat ca lumea s a aprins aici si de aceea am zis sa scriu ceva mai vesel.Desi in general sunt un tip serios.Ma rog.Asta e alta discutie.La recomandarea bunului meu prieten "Giga" cu care merg deseori la pescuit am inceput sa hranesc pestii mei cu icre de guvide.Nu stiu daca a mai folosit cineva ca hrana pentru pesti ,icre de peste, insa eu am observat ca pestii sunt foarte fericiti.Le dau icre de guvide de 3 saptamani si pot spune ca imi par mult mai vioi decat inainte.Partea si mai buna este ca in tot acest timp am facut o economie substantiala(cateva grame ) de mancare de pesti de genul celor recomandate anterior si care au generat cateva patimi ,ca tot suntem in Saptamana Patimilor.


Cu evlavie,
Papillon
 
Forum Index » Profile for PAPILLON » Messages posted by PAPILLON
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com