[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cibserg
Forum Index » Profile for cibserg » Messages posted by cibserg
Message
Eu va multumesc pentru aprecieri. Dar sa nu poluam topicul lui Radu. Aici era vorba despre leduri, nu despre mine.
Pe loc repaus !
koala wrote:+1 pentru opinia exprimata de Sergiu (cibserg)... si Radu "al meu" pomenea ceva de leduri Nichia (pe vremea cand incropeam lampa pentru bazinul mare).


Multumesc.

Dar sper sa nu fiu inteles gresit. Nu fac reclama la aceste leduri Nichia. Sunt multi producatori de leduri de calitate si cu CRI mare: Samsung, LG, Cree, Citizen...
Eu doar militez pentru lumina de buna calitate in vietile noastre si in cazul de fata, deasupra acvariilor noastre.
Conform fisei tehnice, aceste leduri suporta maxim 600mA curent continuu sau 900mA pulsatoriu.
La orice led se alege curentul de lucru in zona in care este le mai eficient. In cazul de fata la 320mA.
La acest curent producatorul iti garanteaza CRI peste 90, eficienta peste 1oo lumeni/W si timp de viata probabil peste 50000h.
Cu cat cresti mai mult curentul de functionare a ledului cu atat eficienta lui va fi mai slaba, viata, mai scurta, CRI-ul diferit de cel garantat la 320mA.

Pentru aceste leduri eu iti recomand LDD-uri de 350 mA cu care sa alimentezi individual fiecare led sau de 700mA pentru 2 leduri in paralel, cu riscul ca daca se arde un led se va praji si celalalt daca nu esti prin zona sa deconectezi in scurt timp alimentarea.

Are si Shubi dreptate intr-un fel cu ledurile de putere mai mica. Dar sa nu comparam mere cu pere. Ledurile CREE cool white pe care le folosim noi in mod uzual pe la acvariile marine au CRI undeva pe la 65-75. Dar eficienta mult mai mare: 120-150 lumeni/W.
Tehnologia curenta de productie a ledurilor ne impune acest compromis: eficienta pusa in balanta cu CRI(fidelitatea de reproducere a culorilor). Fiecare alege ce crede ca se potriveste aplicatiei lui si cati bani si KW.h este dispus sa sacrifice in favoarea calitatii luminii.
Eu am la acvariul plantat leduri Nichia COB asemanatoare cu cele indicate de Dan C., cu lumina rece (5000K). N-am vazut in viata mea un alt led cool white care sa redea atat de corect culorile caldesi in special cele rosii...
Nu cred ca utilizarea unui controller de lumina se limiteaza numai la acvaristica marina. Eu am leduri si la acvariul de apa dulce care isi asteapta de ceva vreme controllerul. Initial voiam sa cumpar unul gata facut dar topicul asta m-a provocat sa reaiau un subiect personal inchis din facultate, programarea. Am un PIC-kit si o placa de dezvoltare prin debara de vreo 10 ani ...
Shubi wrote:20150304_092836


image

Sent from my Arduino UNO
Cu Ama reef bond.
Varianta fara pompe.
Click pe imagine pentru rezolutie mare.
image
Update 30 iulie 2012 by Sergiu Ciubotariu, on Flickr
image
Nano reef 26 iulie 2012 by Sergiu Ciubotariu, on Flickr
Acvariul si nisipul s-au dat. A mai ramas standul pe care il dau cu 100 lei.
image

image

image

image

image
Cateva detalii despre acvariu:

Dimensiune display: 60x45x45cm din sticla ultraclara de 8mm cantuita pe toate fetele.
Sistem de overflow de tip Herbie cu doua gauri intr-o laterala pentru scurgere si furtunul de retur terminat cu o teava de retur de la un filtru extern JBL.

Sump in standul de sub acvariu: 45x30x40(h) care este impartit in trei compartimente: unul pentru skimmer, unul pentru pompa si unul pentru refugiul cu deep sand bed.

Skimmer Hydor Slim Skim 250.65.

Iluminare cu leduri de 3W: 6x cool white, 8x royal blue, 4x blue, 2x rosii, unul verde si unul UV

Pompa de recirculare: Sicce Syncra 1.0

Pompe de valuri:2x Koralia nano 1600 si un Resun de 2000l/h

Un filtru cu debit redus conectat la pompa care urca apa in bazin cu un T redus pentru furtun de 4mm.

Si cateva poze:

image

image

image

image

image

image
Salut.
Inca nu am facut poza la noul acvariu.
Mai am de aranjat putin rockscape-ul. Dupa ce e gata o sa deschid un jurnal la categoria dedicata.
Nisipul l-am dat.
Au mai ramas acvariul si standul, pe care le dau si separat:

Acvariu 200 lei.
Stand 150 lei.
Pentru ca am mutat toate vietuitoarele in acvariul nou, scot la vanzare bazinul si standul prezentate in acest topic: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/14907.page
Acvariul este din sticla ultraclara de 6mm, cu dimensiunile 60x40x30(h); din care partea de display are dimensiunile 40x40x30(h) cm.
Standul este din pal tip cires.
Au fost folosite un an si 2-3 luni.
Pret pentru ambele 400 lei.
Pretul include standul si bazinul compartimentat. Fara alte acesorii.
Pot asigura transport in Iasi dar ne putem intelege si pentru judetele apropiate.


Mi-au mai ramas de la startarea noului acvariu doua pungi de:
4,8 Kg de Caribbean Live Sand - pret 70 lei
4,5 Kg de Aragamax Oolite - Sugar sized - pret 60 lei
Sau 110 lei pentru ambele.
image
Pompele sunt de vanzare in continuare: 280lei pentru ambele sau 150 lei/bucata.
image
Vand doua pompe Hydor Koralia 2800 Evolution, noi, primite ieri din Germania.
Debit 2800 l/h, consum 4W, sistem anti vibratie.
Am probat una din ele si este silentioasa. Le dau pentru ca am subestimat puterea lor si nu le voi putea folosi la noul acvariu.
Pret 155 lei/ bucata.

Accept la schimb pompe cu debit mai mic precum Koralia 1600 sau eventual de la alt producator.
Da, se foloseste si in acvaristica marina bicarbonatul de sodiu.
Atentie de care folositi pentru ca unele contin si amidon. Eu il pun in recipientul de apa pentru autocompletare pentru o dozare lenta.
Un SPS:

image
Montipora digitata by Sergiu Ciubotariu, on Flickr

Alt SPS:

image
Stilophora Milka by Sergiu Ciubotariu, on Flickr

Crevetele:

image
Lysmata amboinensis by Sergiu Ciubotariu, on Flickr

Simpaticul Ecsenius:

image
Ecsenius bicolor by Sergiu Ciubotariu, on Flickr

Acvariul:

image
One year old nano-reef by Sergiu Ciubotariu, on Flickr

Coltul meu cu acvarii:

image
Coltul acvaristic by Sergiu Ciubotariu, on Flickr
viulian wrote:Am recitit topicul, dar nu mi-a fost clar (sau n-am vazut) cate kg de piatra vie ai la volumul tau ?
La un moment dat apare ca ai vrea sa cumperi vreo 2-3 kg. Cate sunt pana la urma ?


Am cumparat initial 3kg de piatra vie dupa care am mai introdus cateva bucati cu coloniile de corali.
Mai mult de 4,5kg nu sunt acum.

Am si ceva noutati:

1. Sambata, in urma unei vizite facute in Bucuresti am plecat cu un Ecsenius bicolor, un cleaner shrimp si cateva fraguri de corali SPS + un frag de Gorgonia.
O sa revin cu poze diseara.

2. Ma pregatesc de alt acvariu. Nu va fi cu mult mai mare dar va avea sump separat si mai mult loc pentru corali...
Multumesc tuturor pentru laude.

Maine se face un an de cand am umplut acest bazin cu apa sarata.
Iluminare cu leduri Cree de la inceput, schimburi de apa saptamanale cca. 10%, fara skimmer, corali moi si LPS...
Asa arata astazi:

image
Nanoreef - one year old by Sergiu Ciubotariu, on Flickr
 
Forum Index » Profile for cibserg » Messages posted by cibserg
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com