[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dimonty
Forum Index » Profile for dimonty » Messages posted by dimonty
Message
Salut!

Dupa ce am detinut timp de 8 ani un Aquael Econoline 60 de 54 L, iata ca a venit vremea sa fac un upgrade. Am optat pentru Diversa 80 Curb de 112 L. Tinand cont de distanta mare de timp de la ultimul setup, va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele aspecte:
1. Ce cantitate de substrat (ingrasamant) imi trebuie?
2. Ce cantitate de pietris imi trebuie?

Si o intrebare bonus: Plante de tip gazon vor "merge" daca nu am butelie de CO2? Acvariul vine dotat standard cu un tub fluorescent de 18W.

Multumesc anticipat!
Mai mult ca sigur de la buturugi se trage problema. Am patit-o si eu. Scoate-le si fierbe-le cu sare de cateva ori. Vei vedea ca apa rezultata va fi ruginie. Fa si niste schimburi de 15% din apa la 3 zile si in maxim o luna se rezolva.
Orza Sebastian wrote:dar vreau sa pun in el 4 sau 6 scalari.


Stai bre asa! Nu poti pune nici macar 1 scalar, daramite 4 sau 6 intr-un acvariu de 10 L. Un scalar are nevoie de 50 l de apa, iar acvariul trebuie sa fie inalt. Sunt frumosi, si eu vreau, insa pana nu imi achizitionez un acvariu mai mare nu pot face acest lucru. Momentan am la fel ca tine, 54 l.
Painted tetra. http://animal-world.com/encyclo/fresh/characins/images/ColoredSkirtTetraWFCh_C2442.jpg
Salut! Tetra pot convietui alaturi de zebre?
Acvariul are 50 l, plantat. Locatari sunt 5 neon tetra, 2 cory albinos, 2 tetra si 1 amano schrimp. Plante sunt din belsug, pestii se simt minunat in mediul creat, ii am din august, deci de vreo 8 luni. Poza nu pot pune pentru ca nu pot face una de calitate. Dar mentionez ca e cel mai mic ca dimensiuni din tot grupul. Ceilalti sunt cam de aceleasi dimensiuni, insa acesta e cam la jumatatea lor. Dar din ce am observat, mananca. Chiar pot spune ca e printre primii la "masa".
Am 6 neoni tetra, iar unuia din ei i s-a decolorat partea rosie. E bolnav? E si cel mai mic din ei (ca dimensiuni). Ii am de 6 luni, poate chiar mai mult. Tre sa-l eutansiez?
De vreo 2-3 saptamani vad ca ma confrunt cu o alga verde asemanatoare cu firele de par. Ma gandeam sa apelez la 2 Siamese Algae Eaters. Credeti ca se va rezolva problema? Pe plante deocamdata nu si-au facut aparitia ci doar pe pietris, acolo unde nu este umbrit de plante si putin pe geamul frontal. Acvariul are 50 L.
Pentru ca sunt f multi. Deja geamul are cateva zeci de pui de melci atasati. Nu-mi place. In afara de problema melcilor, astept si o parere referitoare la evolutia acvariului. In pagina anterioara sunt poze cu stadiul initial.
Cred ca acum s-a cam "copt" acvariul

Problema e ca odata cu plantele m-am ales si cu niste melcisori Deja e plin peste tot de minimelci. I-am tot curatat si aruncat, dar in zadar. In orice caz nici unul nu a depasit dimensiunea unui bob de grau. Nu stiu cum sa scap de ei.
Incearca sa pui o poza ceva mai clara. E evident ca e o frumusete acolo, asa ca pune-o in evidenta.
Cory sunt pesti mai rezistenti. Acum acvariul nu este stabil. Pentru ei va fi mai usor sa se adapteze. Apoi am zis sa pui platy pentru ca sunt mai putini ca numar. Si apoi ultimii neonii pentru ca practic se dubleaza numarul pestilor din acvariu odata ce i-ai introdus. Ideea e sa populezi treptat.
Stai linistit! "Ceata" va trece de la sine in cateva zile. Pune putina mancare pe filtru. Astfel bacteriile se vor orienta acolo. In orice caz stai tranquillo, se rezolva.
Da cred ca poti lua doar masculi. Aici vorbim de platy. Inca ceva! Foarte important! Nu lua toti pestii odata! Ia mai intai cei 3 cory, apoi dupa o saptamana iei platy, dupa inca o saptamana neonii.
Pai cumpara 10 neoni si 3 cory panda. Si atunci e totul cum nu se poate mai bine! Crede-ma ca arata superb acvariul populat asa. Sau daca tii neaparat, ia 6 neoni, 3 platy si 3 cory. In principiu nu depasi 15 pesti, dar cand spun pesti ma refer la cei de talie mica.
Pai in primul rand neoni trebuie sa iei minim 6. Platy si guppy sunt ok nu creeaza probleme, insa cred ca ar trebui mai multi. Oricare din variante sunt viabile alaturi de cory.
Eu iti recomand 8 neoni si cativa cory panda. Sau 3-4 guppy si cativa cory.
Revin cu un update. Multumita colegului Tropikana care m-a ajutat cu o sumedenie de plante, acvariul meu arata asa:
Ok am un neon cu lumina calda si unul cool day light. Are importanta cum le asez? Care trebuie sa fie in fata?
Dar la ce interval naparlesc?
 
Forum Index » Profile for dimonty » Messages posted by dimonty
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com