[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: vanila75
Forum Index » Profile for vanila75 » Messages posted by vanila75
Message
http://vanila75.sunphoto.ro/filtru_extern_homemade#comments
inaltimea la care urca apa este de doar 80 cm. nu cred ca mai am 1350 l/h dar 1000 tot sunt. fotografia a fost facuta ca sa detaliez cat de cat filtrul. toate cele bune. arata destul de bine si filtrul tau. la urma urmei sa-si faca treaba. mutlumim pentru idee domnului CLAUSS. de retinut iesirea este la partea superioara.
azi am definitivat si eu un filtru extern. am folosit teava de 200. as fi vrut sa folosesc teava de 250 dar nu am gasit capace. ca si pompa am folosit una de 1350 l/h. totul este ok. robinetii i-am gasit la bricostore. sunt din plastic. la amorsare , las deschis robinetul de jos (admisie), inchid robinetul de sus (evacuare), deschid robinetul metalic din capac si trag aerul. dupa care las legile fizicii sa-si faca teaba, iese aerul, inchid robinetul metalic, deschid robinetul de evacuare si ........la treaba.
s-ar putea ca in curand sa trec pe ciclide. sigur ne vom auzi pe viitor
sau mai poti lipi la capac acel cheder de cauciuc pus la geamuri, sub forma de tunel nu lat si sigur nu iti va mai curge apa. sub presiunea capacului asigura etansare buna. eu asa am la capac.
In magazinul Dedeman am vazut tevi de 25 si de 30 precum si mansoane de legatura. aveau si capace pentru acestea. asa ca .... aviz amatorilor.
 
Forum Index » Profile for vanila75 » Messages posted by vanila75
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com