[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: takawachinchila
Forum Index » Profile for takawachinchila » Messages posted by takawachinchila
Message
Hardscape-ul a fost schimbat dar nu va arat inca poze generale ca mi-e rusine
In schimb, va arat asta.
Vand cioate de vita de vie, fierte in 2 ape si cur??ate de coaja, pt acvariu. Pretul intre 30 si 60 lei in functie de dimensiune.
Mai multe detalii pe facebook messenger sau pe whatsapp la nr 0731480584.
Prefer predare personal? in Ploiesti sau la loca?ie, sat Galmeia, com Plopu, Ph.
sta acolo de cateva zile
Revin cu poze dupa inca o luna. Am mai adus si alte plante, fauna e aceeasi.
si la pomana e intotdeauna primul
dar poate ii usuca cu sare. nimic nu se compara cu o bere rece langa un bol plin cu guppy uscati, numa' buni de rontzait seara, pe canapea, la un film
Pubertatea love?te! In ultimele doua ore am observat ca i-au aparut unui endler puncte negre pe laterale si pe coada. Scuzati calitatea pozei dar individul nu sta deloc la poze.
Salut. Ma intereseaza 2-3 fire plante rosii (nu foarte dificil de intretinut). Daca se doreste, pot oferi la schimb hygrophila difformis, flame moss, pui de endleri black bar clasa N. M-ar avantaja daca ar fi cineva din zona Drumul Taberei (trec maine pe acolo) sau daca nu din Bucuresti, zona Bragadiru.
mersi!
Salutare. Iata si poza promisa, dupa doua saptamani de MasterLine. Zilele astea bag coasa-n serparie!
Au mai trecut cateva zile, plantele au mai crescut, o parte din ele le-am plivit. Am inceput fertilizarea cu Masterline. Revin cu o poza peste doua saptamani. Momentan arata asa.
Am un singur Amano, destul de mancacios si infipt, genul de crevete care isi face loc cu coatele cand e vorba de mancare. Odata mi-a luat mancarea din penseta
ce le mai place sa stea cocotati!
in sfarsit a stat la poze gagiu' asta
Pai nu vreau poze profi, gen de revista. Dupa cum vezi, imi place sa pozez crevetii si in rest... pisica. Ma deranjeaza ca daca vreau sa fotografiez un crevete, nu focalizeaza telefonul decat de la minim 10-12 cm. Am tot avut acvarii cu fundal negru, am zis sa fac o schimbare. Pe viitor o sa trec pe pietris negru (e boala veche asta ) dar asta presupune restart.
multumesc. in limita telefonului. apropo, a incercat cineva prostiile alea de obiective pt macro care se prind de telefon? merita osteneala sa comand ceva de genu'?
ora mesei
Partea emersa a cyperusului primeste lumina de la fereastra, de la becul camerei etc. Observ ca periodic se usuca cate un fir, cu aceeasi frecventa cu care da de jos altul nou, numarul firelor fiind astfel constant. Pisica nu are cum sa ajunga la acvariu, e prea grasa sa sara atat de sus )
Plantele din acvariu au fost tinute cateva luni intr-un borcan cu apa, in acelasi loc (asta inainte de acvariu), borcan in care mai aveam cativa melci comunitari, carora le mai dadeam mancare cand imi aduceam aminte. Singura lumina venea pe fereastra timp de cateva ore pe zi. Pot spune ca am gasit un punct favorabil in casa pentru ca nu s-au format multe alge in borcanul respectiv.
Mancarea e spirulina, tablete. Asez pastila pe cioata din centru, toata lumea se aduna acolo la masa, pestii si crevetii, mai ales Amano, care mai are putin si ia pastila din penseta. Prin urmare, rezulta un nor mare de spirulina care face ocolul acvariului. Filtrul trebuie curatat la 3 saptamani, ca se infunda repede lava aia. Cand am ales filtrul, am cautat unul cat mai mic si cu debit cat mai mare. posibil sa il schimb cu unul modular sau ceva extern mic.
Multumesc. M-a ajutat Opincarul la amenajarea lui, el a venit cu ideea asezarii cioatelor in felul asta. Legat de filtrare, mi-ar fi placut sa merg pe metoda naturala, gen Walstad dar la volumul asta de apa si la numarul de vietati in el... mai greu. Urmaresc sa maschez complet filtrul cu muschi. Nu sunt adeptul echipamentelor la vedere dar daca trebe... csf...
alte poze
 
Forum Index » Profile for takawachinchila » Messages posted by takawachinchila
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com