[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Georgel
Forum Index » Profile for Georgel » Messages posted by Georgel
Message
scuzati de double post...dar eu unul chiar nu vad un buton "edit" ...

Pana dupa anul nou, si cateva zile dupa, chiar nu o sa am ocazia sa cumpar un acvariu.Spuneati de apa ca trebuie lasata la "decantat" ca sa zic asa sa iasa clorul din ea. Dar in cazul in care am fantana si este apa de izvor subteran, mai este necesar asa ceva? Sau doar sa aiba aceeasi temperatura ca cea din bol si e de ajuns? Nu de alta, dar pana acum am schimbat cu apa plata ca sa fiu sigur, totusi nu as dori sa continui astfel.
Multumesc!
Are dreptate Haruko, nu m-am suparat pe nimeni.
Singura neintelegere a fost faptul ca, mi s-a parut , ca [prea multi de "ca"] eu unul tot as fi cumparat 3-4 pesti chiar daca am raspuns frumos "hey..mi se par prea multi pesti pentru un singur bol ". Si ziceam ce, dom'le par chiar atat de prost, oarecum ofensat, dar nu e mare lucru .
Nu te teme, chiar nu sunt suparat pe nimeni, ar fi culmea, si chiar sunt recunoscator pentru raspunsurile oferite.
Voi citi in continuare ghidul incepatorului si celelalte articole sa fiu si eu la curent cu cele ale hmm... acvaristilor
Cat despre incepatorii de pe forumuri si cei cu experienta , vor fi mereu conflicte, si nu ma refer aici, ma refer in diferite forumuri cu diferite teme. Am fost si de o parte si de alta si in mare vina difera de la situatie la situatie, nu sunt doar incepatorii sau "experimentatii" de vina, e de vina doar umanul ca absurd...
La multi ani tuturor ! [in caz ca nu mai apuc pana atunci sa intru pe forum].
@Haruko Nu sunt ofensat, poate am inteles si eu gresit. Ideea cadoului imi place , intr-adevar nu e chiar asa de practica, dar a fost destul pentru a ma initia in acvaristica... Uite asa am acum si eu pretext pentru a cumpara un acvariu, pentru a ma documenta si sa am parte si eu de ceva carasei frumosi .
Multumesc mult pentru sfaturi .
bilti wrote:
cat de mare e pestele si cati litri are bolul?

8 litri , dar pestele este doar un pui.
@eugen.popp ai spus "noroc ca toate magazinele sunt inchise azi, ca poate isi cumpara alti 3-4 pesti." . Da, stiu, hai sa ne batem joc de incepator. Daca poate ai fi citit cu atentie ce am scris eu , ai fi observat ca i-am raspuns, amabil "hmm..cred ca ar fi prea multi pesti intr-un singur bol .. ", deci nu aveam de gand sa mai cumpar 3-4 pesti.

Acest acvariu l-am primit cadou, ca un cliseu, bol cu castel si caras auriu, nu? Din cate am citit pe net toti recomanda sa nu fie folosit acvariu bol. Mi se pare oarecum corect. Totusi pana imi voi cumpara un acvariu , parca imi recomandase cineva 50 L , la cat timp trebuie sa ii schimb apa pestisorului pentru a avea oxigen cat ii trebuie?
In rest, voi veni cu alte intrebari, daca vor mai fi , dupa ce voi achizitona un acvariu.
bilti wrote:
problema e ca poate nu o sa se inteleaga si de aceea cred ca e mai bine sa cumperi inca vreo 4-5 bucati. in cel mai rau caz se formeaza doua-trei gasti.
si e bine ca ii tii in bol pentru ca pestii tot o sa se nvarta pe langa geam si nu o sa-si dea seama ca trec de doua ori prin acel loc. o sa se simta ca la mama acasa.


hmm..cred ca ar fi prea multi pesti intr-un singur bol ..
ce am observat, ce mi se pare mie ciudat, in comportamentul pestelui. se tot invarte pe acolo, am inteles ca sunt pesti activi aceasta specie. si tot din cand in cand se ridica la suprafata si "plescaie" apa din buze, ca si cum ar "respira", scoate o bula , face pestele recul si o ia de la capat...
am vrut sa editez primul post dar se pare ca nu se poate. ce am vrut sa mai intreb, se poate in aceleasi conditii [bolul nu este chiar asa de mare, 8-9 litri cred] sa ii mai cumpar un prieten? sa fie 2 pestisori aurii ?
Bine v-am gasit pe forum.
Am primit cadou de Craciun un acvariu [bol, rotund, cum sunt in desene animate :d] cu un pui de caras auriu. Cine mi-a luat cadoul a spus ca cei de la magazinul de animale au spus ca fiind un singur peste nu trebuie aparat dintr-acela ce oxigeneaza apa. De asemenea au afirmat ca rezista si la temperatura camerei.
Acum vin cu cateva intrebari pentru voi. Este adevarat ce au spus cei de la magazinul de animale? La cat timp trebuie schimbata apa avand in vedere ca nu este oxigenata de un aparat? Ce fel de apa trebuie pusa? Fiarta, nu cred, pentr ca ar iesi tot oxigenul din ea. Gasesc o planta care sa o pun si sa oxigeneze apa? Despre mancare este ceva ce ar trebui sa stiu? Este primul meu peste si nu ma pricep atat de bine, am inteles ca se fac destul de grasi acesti carasi aurii.
Orice sfat este bine primit.
Va multumesc si Craciun fericit tuturor!
 
Forum Index » Profile for Georgel » Messages posted by Georgel
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com