[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Gabi
Forum Index » Profile for Gabi » Messages posted by Gabi
Message
bun venit si baga poze :anunt: sa vedem manufactura
pet-urile erau din cele pentru apa plata, nu apa din ele pt maternitati; cred(sau asa am inteles eu)
ia vezi putin aici http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=lastupby&cat=0&pos=6 daca iti place
bazinul are 20L si sunt 16 neoni, le place sa stea cu capul spre curentul de apa si sa prinda ce le trece prin fata
pentru nasterile viitoare(daca nu vrei sa investesti intr-un bazin de 10L si intr-o maternitate) pune femelele separat in cate un pet de 2L taiat cam la jumate si agatat de marginea pet-ului de 5l
in pet-urile mici faci cat mai multe gauri de 3-5mm in functie de marimea femelelor, cam pana la jumate din marimea pet-ului
ar fi indicat sa pui si un filtru cu burete sau macar o piatra de aerare
si atentie la temperatura apei mai ales acu iarna(poti tine totul undeva in bucatarie unde se presupune ca de obicei e mai cald)
bafta
am o pereche de ancistrus pe care-i astept sa se apuce de prostioare si sa inceapa sa depuna intr-un acvariu de 80
se simt foarte bine cu o lingurita de sare grunjoasa la 10L de apa, asa i-am crescut de la varsta de o saptamana cind mi-au fost donati de un vecin iar acum au cam 6 luni si au crescut frumos(cam 7cm)
intr-un bazin mai mic cu neoni mai am o pereche si sincer uneori(din cauza evaporarii sau a schimburilor de apa nici nu mai stiu exact ce concentratie de sare am)
da suparat mai esti pe viata,domnu' ra
pe unde citesc posturile tale nu prea vad sfaturi practice, mai mult despre ortografie si corectii de tot felu'
d-aia e forumu' asta de atatia ani, pt ca ajuta pe toti nestiutorii, nelamuritii, curiosii, pasionatii si experimentatii in ale apelor din casa
daca vrei sa stringi stelute la avatar vorbim cu adminii si poate se rezolva
si chestii "vezi google" le stie si mielu
aici e vorba de o comunitate unde nu ne tine nimeni cu forta, deci...
daca vrei sa ajuti, bine, daca nu de ce tre' sa-i timorezi pe cei mici criticandu-i
sau dorm moderatorii de nu sterg posturile care nu corespund din pct d ved ortografic, ortoepic si de punctuatie
n-are rost sa incepem o polemica pe tema asta, deci...pa
-Colisele ating maturitatea sexuala intre 9 si 12 luni, dimorfismul sexual putand fi observat la innotatoarea dorsala si cea abdominala, la femela acestea terminandu-se mai rotunjit spre partea din spate a pestelui
-ca plante poti folosi varietati de cabomba, vallisneria, egeria densa.
-daca ai o pompa cu debit bun ajunge si un filtru de burete, dar ai putea sa faci o derivatie la o piatra cu bule fine si sa o pui undeva in coltul opus buretelui
bafta
ideal ar fi sa poti sa-i hranesti cu ceva de granulatie mica gen Troco-Prim nr. zero sau Sera Microgran special pentru puiet de vivipari
daca ai fulgi sau alte fix-uri de granulatie mai mare, pune intr-o cutie goala de hrana ce cantitate doresti si cu ajutorul unui pix, bagheta de plastic sau sticla, fa operatia tip mojar(cum sa ma exprim mai bine- prin batere si zdrobire) si in 5 minute obti o hrana de granulatie potrivita pentru puiet
alimentindu-i de 3-6 ori pe zi va ramane destula hrana neconsumata, deci va trebui sa sifonezi macar o data pe zi cu ajutorul unui furtun de perfuzie sau de grosime apropiata( minimizezi riscul de a scoate si ceva puisori odata cu apa) si nu mai nult de o treime din apa(ai grija la temperatura acesteia)
ca sa se inmulteasca mai repede: ori ridici putin temperatura apei(24-26grade) pt ca partenerii sa aiba conditii cat mai propice ori mai cumperi una doua femele gata gestante si care pot face pui in cateva zile
altfel nu vad cum ai putea grabi dezvoltarea embrionilor fecundati la tine in bazin
O parere de la mine: neonii prefera un substrat de culoare inchisa si plante din belsug mai ales acelea care se ridica spre suprafata si creaza un joc de lumini si umbre. Le place sa inoate printre firele de vallisneria gigantea dar se streseaza si stau cu botul in curentul de apa produs de aerator daca lumina e prea puternica si nu au unde sa se ascunda. Prefera sa aiba ceva "deasupra capului" ca sa zic asa, mai ales ca sunt pesti care se hranesc pe la mijlocul coloanei de apa.
ok
Ideea generala ar fi ca hrana administrata pestilor sa poata fi consumata in 3-5 minute de la administrare. In functie de conditiile de mediu(temperatura apei, chimism, iluminare, starea de excitatie sexuala sau de sanatate a pestilor) acestia pot sa se hraneasca mai intens sau sa nu fie prea interesati in anumite perioade. Sunt de parere ca la fiecare administrare de hrana(indiferent de tipul acesteia) ar trebui urmarit atent comportamentul pestisorilor, daca vezi ca nu se satura poti sa le mai dai cateva granule chiar daca pana la urma raman neconsumate. Ca si noi, ei pot fi mai pofticiosi in unele zile sau pot sa prefere joaca sau prostioarele de imperechere in defavoarea hranirii. Dupa unele pareri e bine ca o zi pe saptamana sa-i ti in post, sa mai dea jos din colesterol. Indicatiile de pe ambalajele de hrana sunt orientative nu obligatorii si batute in cuie, deci...nu poti calcula la fix cantitatea de hrana/greutate corp/specie peste(sau poti da' atunci ajungi cercetator piscicol )
multumesc adminilor pentru reactivarea vechiului cont.
deci, pentru toti prietenii acvaristi, de acum voi redeveni " gabi "
n-am gasit inca dar "o sa ma laud" pe forum daca voi deveni proprietar de creveti
 
Forum Index » Profile for Gabi » Messages posted by Gabi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com