[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: piranha15
Forum Index » Profile for piranha15 » Messages posted by piranha15
Message
buna, trimiteti acvariul prin posta?
mama....uimitor...cred ca toti pestii din petshop si-ar dori sa ii cumperi.
Pai, in cazul acesta cred ca voi alege neonii.
Cam ce plante ar fi compatibile cu neonii?
Multumesc.
parca ar semana cu proteul de grota..
orcium daca esti hotarat sa iti cumperi iti urez succes.
Buna tuturor!
Un prieten m-a rugat sa ii amenajez acvariul, care va fi compus din:nisip rosu si albastru, craniu pe care este lipita stema stelei,plante artificiale si 2-3 scoici.acuma eu nu stiu ce are de aface acvaristica cu o echipa de football da..sa trecem la subiect.
Am fost in pet-shop sa vada niste pesti si a ales carasi, dar la care a renuntat pentru ca i'am spus ca distrug tot, fac mizerie si ii chinuie in acvariu din cauza spatiului.Urmatorul peste a fost zebra care a ramas dar a vazut si neoni si a zis ca ii plac ca sunt rosu imbinat cu albastru...
Intrebarea mea este: Ar merge Zebre cu Neoni?avand in vedere ca are nevoie de minim 5-6 indivizi din ambele specii si dispune de un acvariu de 30l?

Iar in legatura cu acvariul rupt din basme pentru copii de 1-2 ani, m-am gandit sa ii fac o surpirza si sa il amenajez dupa propriul meu gust, adica:
substrat negru(v'a scoate in evidenta coloritul pestilor)
decor: 2 pietre si o creanga de vita de vie.
plante iar in ciuda fundalului ales de el cu corali cred ca voi pune autocolant albastru inchis(nu aleg negru pentru ca e ca si substratul).
Va multumesc pentru amabilitate.
ovidiualn wrote:Oo...foarte bun!
Daca helesteul e asa de mare ,eu as pune in el crapi koi(vre-o 5-6). Sunt spectaculosi fata de carasi, mai ales cand sunt peste 1 kg/buc. Imagineaza-ti o namila de asta mancand din mana ta...
pai daca as lua crapi koi de pe amu*ii alb*.ro ar fi ok? iarasi acel lin ornamental chiar ajuta pestii?se freaca de ei si ii ajuta sau e doar un chestie de "vanzare mai usoara"? link: http://www.amuriialbi.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=1133&Itemid=479
aa...am gresit am aproximat marimea si am avut o marja de eroare colosala iazula e asa: adancime:85 cm/lungime:350 cm/latime 230 cm, volumul ar fi cam 6000 de litrii(aproximat caci e in scari.)Acum 20 de minute am mai gasit 3 pui, probabil ca au supravietuit.Filtrul e clear control 25.Poza urmeaza cat de repede, cand fac rost de o camera buna
pai nu era obligatoriu sa raspunda cineva la toate, doar la cate stia..pai pondul are asa:2 metrii latime 2 lungime si 90 cm adancime
ok..prea tarziu...din pacate puii au fost mancati...se pare ca am gresit forumul.Va multumesc!!!
Buna tuturor!!!am facut in gradina un iaz, si primind 5 carasi i-am plasat in el, neavand un acvariu suficient de mare.iazul nu a mai avut pesti , dar cred ca pestilor le place, deoarece de cand i-am primit(2-3 luni) sunt de 3 ori mai mari, iar azi am descoperit pui(7 la numar) .pesti sunt mici si sunt gri inchis-spre negru.am apelat la voi pentru ca am urmatoarele intrebari:cand se coloreaza puii si cum?avand in vedere ca parinitii sunt albi cu capul rosu/portocaliu.apropo:iazul are doar 2m pe 2m.
ce plante as putea pune in iaz?
ce hrana sa le dau(acum le dau hikari gold baby, si nu stiu daca e buna aceasta "firma"), la adulti le dau tot hikari dar lionhead.
e bine sa las pui in iaz?
cata mancare sa le dau?(stiu ca e o intrebare stupida,dar ma gandesc daca ajung la mancare)
le ajunge spatiul?il mai maresc?(5 adulti 7 pui)
am sistem de filtrare, nu e periculos pentru pui?
ph apei este 7(asta am inteles ca e bun, dar totusi mai bine ma ascigur)
Va multumesc!!
atunci e bine....ma gandeam ca e vreo diferenta intre vitalitatea puilor.
Ceva vitamine la puii care ii am deja(de la platy) ar exista???acum le dau Hikari first bite......
reticulatus wrote:Astia doi cu siguranta face sex!!! Daca ti-e mila de doamna mai adu-i lui Sabiutza inca una, daca tot ii bun de prasila. :-)

pai femela platy mi-a murit... avea o burta......cred ca facea vreo 90 de pui.... dar i-am luat masculului 2 femele de data asta xipho cu ochii rosii .......mi-ati putea spune daca e vreo diferenta intre xipho cu ochii rosii si xipho "normale".Va multumesc.
....nu stiti de unde as putea comanda online????de la reef.ro am primit un mail cand am comandat hikari first bite si spuneau nu mai au..........
care credeti ca este cea mai buna "firma" de hrana pentru pesti...????
pai la inceput inoata repede amadoi unul langa altul..parca ar face intrecere..iar apoi cel cu spada o loveste cu botul in burta..sau stomac..ma rog nu stiu anatomia....apoi inoata tot impreuna dar incet...dupa care se opresc iar cel cu spada sta in lateralul femelei....se departeaza unul de celalalt si dupa un timp repeta "circu' " asta...
si eu ii am din septembrie...cea mai recenta nastere a fost acum 2 saptamani.....dar ciudat e ca stau tot unul langa altul dar au inceput sa se bata...cel cu spada o(din moment ce a nascut e "o") izbeste si se arunca in ea de vai s-amar.......ar trebui sa ii separ???
ar putea cineva sa imi spuna ce pesti sunt acestia>????daca sunt specii diferite puii de unde au aparut????pana acuma am avut trei "nasteri"...trebuie sa mentionez ca unul din ei are o spada la coada....ar pute sa fie ceva hibrizi????

image
multumesc.
uitasem..care ar trebui sa fie temp. apei la pui???multemesc.
atunci mai bine zis a mancat toti pesti!!! un cordon dublu cat ea pestisori nu prea i-am numarat pentru ca am ramas traumatizat ii voi numara mai tarziu.

uitasem..care ar trebui sa fie temp. apei la pui???multumesc.
 
Forum Index » Profile for piranha15 » Messages posted by piranha15
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com