[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: black_man_ady
Forum Index » Profile for black_man_ady » Messages posted by black_man_ady
Message
Eu zic ca merg. Eu am avut 2 pe un bazin de 150 de litri si le tineam la minim.
Daca este cineva care are pompe aqua medic l-as ruga sa ma lamureasca cu conectarea lor la aplicatia de pe telefon. Am incercat toate variantele posibile si imi da wifi configuration failed. Imi vede pompele doar in ap mode.
Bazinul va ramane momentan fara nisip. Singurul caz in care as pune nisip este pentru a cumpara un wrasse.
BBogdan wrote:Inceputul arata bine, promitator!
O sa-i urmaresc evolutia.

Multumesc. Sper ca evolutia lui sa fie conform asteptarilor.
Cam asta a iesit momentan ??
La marin e altfel cu schimbul apei, nu schimbi ca la fredh.
Dupa lupte seculare bazinul e gata de dat la apa.
Dimensiunile finale :120x70x55 ; sump : 80x50x40
Zoasi 20-60 lei
Sympodium sp. Blue 60 lei frag
Rezervate.
Paly vanduti. Mai raman 2 fraguri de gsp.
Vand sau schimb paly si gsp.
30 lei fragul.
Salutare. Ca sa simplificam putin partea de echipamente si acareturi , fac o lista cu minim de hardware etc.
1. Acvariu cu sump intern sau
extern
2. Filtru de osmoza
3. Sare
4. Piatra ( vie sau uscata) , nisip
5. Medii de filtrare
6. Pompa de valuri + pompa recirculate
7. Lumina
8. Incalzitor
9. Teste
10. FOARTE MULTA RABDARE

Daca iei un acvariu ready made majoritatea echipamenteleor sunt incluse.
Acum depinde de tine cevvrei de la acvariu.

P.S. si eu sunt din Iasi
Nu am mai scris de ceva timp dar acvariul inca exista . A trecut prin multe ( neglijenta, corali pierduti si multe altele).
Momentan acvariul este intr-o stare buna chiar daca nu mai am "arata"
image
Este din teava 30x30x3.
Acum mai am o problema: cum pot prinde pal-ul de cadru si sa fie si estetic ; nu prea ma incanta ideea cu magneti .
Si inca o problema este cea a balamalelor, nu stiu de care si cum o sa le prind.
Am trecut putin peste faza de proiect si am facut cadrul metalic pentru stand care urmeaza sa il pregatesc pentru vopsit.
Acvariul vechi l-am taiat (am micsorat inaltimea cu 15 cm) si l-am relipit; plus despartitoare pentru ato si camere care vor fi 2 ( 1- skimmer,reactoare etc si 2- camera pompei).
Asa cum e in poza , standul este la 90 de cm si sumpul de 55cm h. Cred ca am sa mai "tai" din sump si il fac de 40 cm inaltime iar standul la 80 cm.

Legat de cadru; ar fi ok pe partea din fata sa fie doar un stalp de sustinere undeva la marginea sumpului sau sa pun 2?

Multumesc!
Revin cu alte nelamuriri.
Din ce fel de teava sa fac cadrul standului? este ok 30x30x3, sau mai mare?
Las mai jos niste schite cu standul in doua variante si cu ce as vrea sa fie la final.
Multumesc Catalin !

Pai ma gandesc sa fac o strutocamila , un BA cu 2 tevi ( nu prea ii vad rostul la a treia teava )
@CatalinBarbu - stiind ca am vazut undeva un acvariu pe care l-am luat ca si model , am cautat pe grup si am gasit. Este fostul tau acvariu cu overflow intern pe mijloc. Este exact la ce m-am gandit ca s-ar preta la dimensiunile si locul pe care il am.
Acvariul va fi amplasat in coltul unui hol (spate si laterala dreapta spre perete)
Voi face o schita 3d sa explic exact la ce m-am gandit.
As renunta la 10 cm din lungime si sa fac overflow BA.
 
Forum Index » Profile for black_man_ady » Messages posted by black_man_ady
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com