[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: culturystul
Forum Index » Profile for culturystul » Messages posted by culturystul
Message
poti folosi asa ceva http://www.pepika.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/429-filtre-de-apa/5319-filtru-intern-resun-titan-sp---2500-l.html
alte pareri?

m-am gandit la acest tip de filtru pt ca vreau sa-mi fac un acvariu mai mare, circa 400 - 500 litri, si ma gandeam ca ies mai ieftin decat cu un filtru extern, si poate si mai bun, avand in vedere ca ar avea volumul de filtrare biologica de 40 litri
salutare

ce parere aveti de un "filtru" homemade inclus intr-un acvariu asa cum se vede in desen? ar merge? .. cu rosu apare pompa de retur; peretele despartitor este din sticla si este mai jos decat nivelul apei din acvariu cu , sa zicem, 2 cm....
eu as vedea 2 solutii:

1, sa scoti pompa de aer ( piatra ) pt ca asta face condensii respectivi...\

2, sa pui ori o bucata de geam de 3 mm sau zapada artificiala de 2 cm.. peste toata suprafata acvariului, in capac , sau macar peste marginile unde vin neoanele, pt a nu se mai aduna apa in acel cant... eu zic ca e destul de periculos sa se adune apa acolo cand sunt neoanele aprinse... nu stiu exact ce tensiune e daca ai balastul de la neoane in afara acvariului dar eu nu m-as risca sa se adune apa
as mai avea o intrebare , o adresez aici ca sa nu mai deschid alt thread: e vorba de iluminarea la acvariul meu, cum am zis mai sus folosesc un bec economic de 11 wati pe care l-am "imbracat" intr-un capac de sticla de 6 mm lipita cu silicon pt a-l feri de umiditate... intrebarea mea ar fi daca e ok, pt ca becul se incalzeste destul de mult cand e aprins... mi-e teama sa nu se sparga sticla respectiva

sper ca ati inteles ceea ce voiam sa spun
plante nu am deloc , lumina: un bec economic de 11 wati iar ca filtru un tetra ex700
salut

am o intrebare: are ceva daca opresc pompa de aer pe timpul noptii ( cam 7-8 ore) ; face cam mult zgomot si de asta intreb, pot fi pestii afectati? am un acvariu de circa 150 litri net si deocamdata niste pleco micuti si niste hoplo
salut

vreau sa dau o comanda de un acvariu cu dimensiunile: 80 cm lungime, 45 cm latime, 40 cm inaltime.. din geam de 6 mm (volum brut 144 litri, volum net 125 - 130 litri)
intrebarea mea este daca e destul de sigur sau e prea subtire sticla?.. mai mentionez ca fundul ar fi tot din geam de 6 mm
cumpar un pui de oscar (astronotus ocellatus) varietatea red oscar

multumesc anticipat

cumpara un filtru intern, in functie de dimensiunea acvariului, ti-as recomanda ceva de la Aquael ( fan mini, 1 , 2) si nu mai folosesti pompa de aer...
Salutare!

am si eu urmatoarea intrebare pt cei cu acvarii mari, sa zicem de peste 300 litri:

voi cum faceti schimbul de apa? sa zicem ca daca se schimba 30 - 40 % din volum la un acvariu de 300 litri, apa de schimb este in volum de 120 litri.. aceasta apa o tineti in bidoane cateva zile pt declorinat sau merge pus aqua safe atunci pe loc, fara a mai fi lasata la declorinat? de asemenea cum se procedeaza ca temperatura apei de schimb sa fie foarte apropiata de temperatura apei din acvariu ( ma gandesc mai ales pe timpul iernii) asta inseamnand ca bidonul respectiv trebuie tinut fie intr-o camera incalzita la circa 24-25 grade fie se tine cu un incalzitor in el...


in fine sper ca ati inteles ce am vrut sa intreb
ideea este ca eu am deja un acvariu de 115 litri net si schimbul apei imi cam da batai de cap.. si cum as vrea sa trec la un acvariu mai mare.. chiar as fi curios cum faceti voi, cei cu acvarii mari


mersi

stiucarul wrote:
Am vrut sa tin un astfel de peste in acvariu, sa-l am tot timpul langa mine, dar poate sunt prea incepator inca, poate intr-un viitor nu foarte indepartat , poate cu inca un acvariu mai mare , o sa pot realiza si treaba asta.


iti doresc sa iti indeplinesti dorinta asta! si eu eram innebunit dupa pescuit, acum merg ceva mai rar, si cred ca ai dreptate , probabil de acolo ni se trage atractia pt. pesti mari in acvariu.. eu la un moment dat, acum vreo 2 ani, am tinut in acvariu un crap romanesc de circa 1,5 kg + vreo 2 carasi de balta ... pana cand mi s-a spart acvariul cand am vrut sa-l mut cu vreo 15-20 cm de apa in el si a trebui sa renunt..

PS: foarte frumosi oscarii tai, pacat ca ii dai.. eu vreau sa ma apuc de oscari(t) si m-am cam indragostit de acesti pesti
Cumpar Botia ( Clown Loach a.ca.a Chromobotia macracanthus )
nu am un numar anume cati vreau, in functie de oferta voastra discutam)

astept oferta pe PM sau la id ihtag@yahoo.com
ideea e sa il fac din sticla de 6 mm de asta vrea ca h sa fie cat mai ok pt. a nu avea surprize neplacutesmilie
sal din nou

nu am mai facut acvariul respectiv, dar acum ma bate gandul sa fac unul de urmatoarele dimensiuni:

lungime - 90
latime - 60
inaltime - 35

din sticla de 6 mm, ce ziceti merge? fund tot din 6 ( sa-i pun dublu ?)

vreau din geam de 6 pt ca nu prea se gaseste de 8 prin craiova
pt ca vreau sa-l tin la lungime cat mai mare cum le place neonilor , nici nu vreau sa sara de 100 litri daca il fac mai inalt de 40 (maxim) sa zicem si sa-l fac si din sticla de 6, nu mai groasa si fara intarituri pt ca as vrea sa-l tin fara capac asta daca nu vor sarii neonii din el
nu, ca am o masuta de 90x50 pe care vreau sa se incadreze , nu vreau sa depaseasca suta de litri si nici nu as vrea sa ii tin capac mai ales ca alea de 'firma' sunt cam scumpe
apropo, exista riscul ca neonii sa sara din acvariu, ca ma bate gandul sa il tin fara capac , lumina sa fie suspendata
hmmm ma mai gandesc ca nu e graba ... m-am saturat de asta actual de 80x30x55(h) si as vrea unul de alta forma ( mai lat si mai 'scund') si in acelasi timp fara intarituri :-P
m-am gandit mai bine si o sa-l fac de 70 lungime x 43 latime x 35 inaltime
o sa aiba 142 litri brut
credeti ca merge din sticla de 6 si fara intarituri?
va fi populat cu neoni
 
Forum Index » Profile for culturystul » Messages posted by culturystul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com