[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Maniacs
Forum Index » Profile for Maniacs » Messages posted by Maniacs
Message
Salutare,

Dac? mai e valabil .. acvariul meu african de 500l este de vreo luna f?r? pesti ... Am la crescut in alt acvariu micut ceva elongatus si caeruleus, in 2-3 s?pt?mâni ii mut în cel mare ... Astea 3 specii parc? mergeau ?inute împreun? ...

Dac? ma calific pt. dona?ie las?-mi mesaj ?i vedem cum facem...

Cu stima,
C?t?lin

Mul?umesc frumos pt. melci?ori.
Mai am si cateva plantate dinastea "low-tech" (vreo 3 bucati) plus un nano de 30x30cm pe langa ala "mititel" cu ciclizi ...
Anubiasi am si eu aproape de cand ma stiu prin acvarii, de peste 1 an a inceput sa le mearga destul de prost, frunzele ies direct galbene, unele ies gata gaurite, altele se gauresc pe parcurs ... beleaua e ca vreau sa-mi renovez camera anul acesta si nu am mai ingrijit deloc plantatele, astept sa vad cum le repozitionez in camera si totodata le si dau un restart ... in co2 si fertilizari masive nu vreau sa ma bag deloc ca-s foarte inapt in domeniul asta dar as vrea sa adaug un mic plus la "low-tech-ul" actual ...

ca si lumina in acvariile respective am 2x18w ... osram fluora + aquarelle ... oricum nu stiu cat si-au pastrat din calitatile initiale, neoanele au peste 2 ani vechime ... programul de iluminat este dat peste cap de ceva vreme dupa ce mi-au "bubuit" toate prizele programabile, au program de lumina doar seara de la 18 la 1 noaptea totusi nu pot spune ca inainte cand aveam lumina programata le-ar fi mers plantelor mai bine ...

as incerca sa arunc cateva picaturi de "ceva" in ele zilnic (macar de dragul anubiasului, poate reusesc sa-l revergorez) dar n-am idee ce ar trebui sa fie acel ceva ...

deci ... ce arunc si eu prin acvarii ?

merci de sfaturi !

Cam asa arata multi din anubiasii mei:

Cum fac sa-i "inverzesc" ... teste de apa n-am folosit niciodata deci nu ma intrebati ce valori am prin acvarii ... anubiasii respectivi vietuiesc in 2 acvarii separate ....
mai avea fratimiu ceva ciclizi intr-un acvariu de vreo 120l, i-am gazduit la mine sa nu se mai chinuie acolo ... erau ceva membee deep, cativa elongatusi si caeruleus, plus un hemichromis lifalilli si inca unul care sincer nu stiu ce specie este ... n-am vazut clinciuri decat intre masculii de elongatus, caeruleus si membe ... in rest puisorii cresc, au scapat vreo 3-4 caeruleus, 1 elongatus + 1 membe deep ...
mi-a facut rost cineva de o bucata la jumatate de pret ... tinand cont ca in casa exista vreo 8 acvarii este destul de util, la ciclide aspir mizeria (strict rahateii pestilor) fara sa ma bag in nisip, doar il plimb pe suprafata nisipului ...
nu face cine stie ce galagie ...
planta este "Bolbitis heudelotii" ... nu ii merge foarte bine dar supravietuieste, am pus-o acolo pentru a se mai salva din pui, e o ascunzatoare foarte buna ... mai jumulesc cate o frunza din cand in cand totusi nu exagerat ...
n-am mai postat de ceva vreme, cam asa arata acvariul in prezent:

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image
merci crys, pestii sunt sanatosii si se dezvolta multumitor de bine, tensiuni am observat rar de tot, doar mici clinciuri si nimic mai mult ...
pomi wrote:O mica observatie: se pare ca Elongatus Mpanga este o specie cu o rata de supravieturire a puietului mult peste Caeruleus sau Pulpican.

In ultimele luni, pestii s-au tot inmultit si am vazut pui din toate cele 3 specii ascunzandu-se printre pietre, dar numai puii de Elongatus au supravietuit pestilor maturi, ajungand pe la 1,5 cm. Instinctul lor de supravietuire este foarte puternic.

Chiar ieri a eliberat puii o femela de Caeruleus, am vazut cativa printre pietre, dar azi nu am mai zarit niciunul.


la mine e invers, desi pui au facut atat careuleus, membe deep si elongatus cei care au supravietuit mai mult sunt cei din primele 2 specii, pui de elongatus nu am vazut nici unul sa depaseasza stadiul de 0,5 cm sa zicem ... pana acum vreo 2bucati de caeruleus au crescut pana la aproximativ 2-2,5 cm dar dupa un timp au disparut ... de umblat dupa femele nici nu se pune problema, toti puiutii (3-4 in perioade diferite) pe care i-am scos din acvariu au decedat in cateva zile
Acvariul la aproape 10 luni:

http://www.youtube.com/watch?v=4grJpDjstMw

image

image

image


In acvariu au mai aparut aproximativ 10 "malawieni" dintr-un acvariu de-al fratiorului.
Criticile sunt binevenite, din pacate nu am talent la facut poze, plus ca sunt realizate cu telefonul.
e chiar fainacvariul, atat decorul cat si pietrele cele negre, cochiliile de melci le vor aseza pestii
decat sa scrii doar ca sa apara un text mai bine te abtii ... incearca sa-ti aduni mai multe idei si atunci posteaza ... nu cate o propozitie la 5minute ... referitor la acvariu daca-ti place tine-l asa totusi e suprapopulat, stelutele asa cum a zis si koala nu au ce sa caute in acvariul de apa dulce, plantele de plastic sunt degeaba, corabia n-are ce cauta in acvariu ...
frumos ce sa zic, parca mai fain era cu africani dar deh mai schimba omu' una alta, ai mei africani n-au facut nici 1 an deci nu m-a ajuns inca plictiseala plus ca mai am acvariile mici cu alte varietati de pesti ... f faine pozele, marca marius sigur ;) ... asteptam si scalarii si cat mai multe ierburi ...
MoDy wrote:In realitate nu cad nuci de cocos dar cad cumva cu scorbura gata facuta?? Oricum am facut si a intrat in ea decati femela de molly...Hoplo tot o miroase dar nu vrea sa intre...


unii chiar se plictisesc pe aici ... e asa greu sa incerci cu un cutit cu zimti, un fierastrau, un flex, o bormasina ?!?

eu unul toate nucile de cocos care le-am bagat prin acvarii le-am taiat cu un cutit cu zimti, e chinuiala dar daca nu vrei sa le cumperi direct "dimensionate" merita efortul ...

koala orice sfat chiar de e critic sau laudativ e binevenit ... cu pietrele e cam aiurea ca e destul de greu ca aranjamentul sa fie si stabil sa arate si natural, crede-ma ca am stat vreo cateva ore cu fratimiu si ne-am chinuit sa gasim un aranjament cat mai ok insa fratimiu a renuntat si a ramas sa le asez eu, la capitolul imaginatie recunosc, ca stau foarte prost ... ce a iesit e tot ce am putut eu ) ... inca am in minte treaba cu radacinile de trestie, trebuie sa ajung la balta sa vad ce gasesc, probabil dupa aceea va urma o noua asezare ... Feriga vad ca si-a facut datoria, in ea s-au adunat ceva puiuti care incet, incet au inceput sa creasca, sper sa supravietuiasca din ei si sa ajunga la maturitate ...

iar de pesti ce sa zic, e samanta buna (lofty stie ;) ) ...
Multam!

S-au ascuns copii, ca-s foarte speriosi ... Celelalte nu prea-s de prezentat vis-a-vis de el sunt 3 bucati ) , nano-ul l-am "tirat" in bucatarie ... daca le consider "meritoase" o sa le prezint
Pot spune ca am schimbat din nou "interfata" acvariului ... Saptamana viitoare o sa schimb neonul Daylight cu un JBL Solar Marin Blue (sper sa fie ceea ce astept) ... In noua asezare am incercat sa fac o gramada de pietre si o plaja ... Aveti si cateva poze:


image

image

image

image

image

image

image
o diferenta intre filtrele externe tetratec si jbl este aceea ca pe partea de refulare tetratecul are doar teava aceea cu gaurele si dop la capat, dupa un timp dopul cade singur (am patit-o si eu de foarte multe ori); jbl are teava cu gaurele si dop la capat (pana acum n-am patit sa-mi sara, totusi folosesc jbl de maxim 1an) si in plus are si cotul acela aplatizat la un capat care subtiaza jetul (eu unul la jbl-urile pe care le am in acvariu nu folosesc teava cu gaurele) ...

la mine prin acvarii bulele-s la loc de cinste

minnardy nu fi trist, poate tot raul este spre bine, nu se stie ce ne rezerva viitorul ...

bafta!
 
Forum Index » Profile for Maniacs » Messages posted by Maniacs
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com