[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: fishyman
Forum Index » Profile for fishyman » Messages posted by fishyman
Message
Va rog sa ma ajutati sa iau o decizie intre 2 butelii de CO2. Poate ati avut careva si poate sa imi zica o parere despre.

1. Butelie de 2kg, mi se pare simpatica ca are acel maner:
https://abc-zoo.ro/13252-butelie-co2-2000g-reincrcabila-filet-w218x1-14.html

2. Butelie de 3.75 kg care presupune vizite mai rare la reincarcare.
https://abc-zoo.ro/20544-butelie-co2-3750g-reincrcabila-filet-w218x1-14.html

Cea ce nu inteleg cum de primul are 2 kg fizic si incape 2 kg CO2, iar in al doilea are 5 kg si incape 3.75.

O alta inrebare: pe ce filet ziceti sa merg pe W21,8x1/14" sau G3/4" (la a doua butelie).
Poti sa pui si o poza te rog?
Plantele s-au dat.
Donez urgent urmatoarele plante:

Lilaeopsis Brasiliensis
Bacopa Monnieri
Echinodorus Parviflorus
Cabomba caroliniana
Cryptocoryne wendtii

Doar pentru Brasov, nu trimit in tara. Detalii in PM.
Plantele s-au dat. Se poate inchide.
In urma curateniei in acvariu am de donat cateva plante: Rotala macrandra "mini", Ludwigia repens, Egeria Densa, Echinodorus Bleheri.

Se ridica din Brasov, Florilor.
Detalii in PM.
Mareste frecventa schimburilor de apa, la 2-3 zile 30% pana cand dispare alga. La mine a functionat.
Bine ai venit pe forum. Bafta cu noul acvariu. E bine ca ai inceput cu 120L, cu cat mai mare cu atat mai usor se mentine echilibrul biologic.

Cateva observatii:

- masa pe care este acvariul mi se pare instabil. tu ai undeva la 150-160 kg deci trebuie sa pui pe ceva mai stabil, preferabil un mobilier dedicat pt ca o sa ai nevoie de spatiu de depozitare pt filtrul extern, setul de curatenie, fertilizanti, sistemul CO2 etc.

- pe lista de cumparaturi ar trebui sa introduci inca 2 neoane de 18 W cel putin cu electronica cu tot, sau te gandesti la un sistem de iluminat suspendat.

- trebuie cumparat un filtru extern, la volumul tau de 120 nu mai merge cu filtru intern

- ar fi indicat sa pui cat mai multe plante in faza de cilclare, deci fii cu ochii la donatii.

- ar fi fost bine sa pastrezi filtrul si apa de la acvariul vechi, te ar fi ajutat la ciclare. Incearca sa faci rost de un burete dintr-un acvariu functional.


Pentru acvariul meu de 56 am folosit un JBL Cristal Profi e700. Acum e in acvariul de 120 L. Sunt foarte multumit de el n-am avut nici o problema pana acuma. Se curata usor, e silentios, debit bun. Il am de vreo 4 ani. Recomand.
Daca ai filtrare suficienta, nu ai nevoie de aerare.
Sistemul tetra am avut si eu, are un tub care umpli cu gaz dimineata din rezervor, apoi el se dizolva incet printr-o sita. Nu este eficient, dai banii degeaba. Mai bine faci o bomba.
Iti recomand bomba cu bicarbonat si sare de lamaie. Daca reusesti sa etansezi bine bidoanele o sa-ti iasa un sistem ieftin si bun.
Cumpara mai multe plante, si de prim plan si mediu. Plantele le alegi in functie de ce lumina si instalatie CO2 ai.
Ai filtru intern pe stanga? Daca nu instaleaza-ti unul. Recomandat filtru extern.
Aranjeaza substratul in panta, desi n-o sa tina prea mult cu manado.
Dupa ce rezolvi cu capacul pune si instalatie CO2 (iti recomand cel cu bicarbonat si sare de lamaie).
Incearca sa scapi de pietricele acelea albe din substrat.
Furtunul alb ce functie are? ar trebui mascat si aceasta.
Poate scapa gaz si la filet. Daca ai folosit capac care avea garnitura din cauciuc iar tu ai eliminat - cu siguranta scapa gaz acolo.
Donez urmatoarele plante:

  • Rotala Macarandra - Green Narrow Leaf

  • Vallisneria Spiralis

  • Egeria Densa

  • Phillanthus Fluitans

  • Ludwigia repens

  • Planta neidentificata

  • Fotografii cu plantele: [click]

    Se pot ridica din Brasov, cartierul Florilor, dupa ora 18.
    Detalii in PM.
    Ma inscriu pentru:
    Hetrenanthera Zosterifolia
    Phyllanthus Fluitans
    Limnobium Laevigtatum
    Limna Minor

    Multumesc anticipat.
    Se da urmatorul pachet de plante:

  • Ludwigia Repens

  • Cryptocoryne wendtii Green

  • Vallisneria spiralis

  • Hygrophila polysperma


  • Plantele sunt sanatoase, fara alge, scoase din acvariul propriu.

    Pretul frumosului buchet este de 1 buc. pachet de tigari marca Winston light, scurt.
    Pachetul se poate ridica din Brasov, cartierul florilor.
    Componenta pachetului are proportia - de sus in jos: (40-30-20-10%).
    Nu transmit prin curierat.
    Detalii pe PM.
    Ma inscriu si eu pentru wallpaper
    Rupe frunzele afectate, si fa schimburi de apa mai dese chiar daca faci cu apa mai putina.
    Ai un simt estetic foarte dezvoltat, ce se arata de la alegerea formelor pana la muzica ce alegi ca fond pentru film.
    Felicitari, acvariul este superb imi place foarte mult si daca tot ai intrebat: personal imi place mai mult cu aceea insula in fata, parca este mai "wild" asa.
    Ideea cu lumina rosie mi se pare originala, te rog sa ne dezvalui acest secret.
    Fa ceva cu acel dispozitiv albastru din fata, te tranteste la pamant dupa ce parcurgi peisajul din acvariu atat de reusit.
    O poza cu acvariul mic cu un design frumos cu plante de acvariu se poate?
     
    Forum Index » Profile for fishyman » Messages posted by fishyman
    Go to:   
    Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com