[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: grafferu
Forum Index » Profile for grafferu » Messages posted by grafferu
Message
Daca ai bani de experience, ia-ti, eu mi-am luat un experience 350 ptr un acvariu de 90L si nu l-am curatat 2 luni, nici nu i-a scazut flowul nici nimic. Sunt super extra mega multumit de eheim cum este si Cozmastie si gasesti si la 500 lei pe nevertebrate. Are pompa puternica, material filtrant intra destul, este ok zic eu, mai ales modelele astea mai noi care consuma doar 8W, al meu e modelul mai vechi care consuma 22 sau 25W


La 511 lei il iei full options sa zic, are si material filtrant care ala costa sa il iei separat, parerea mea este ca merita

https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-experience-250-2424-14613
Ph minus nu e o solutie pe termen lung, indicat a nu se folosi, vezi ca vinde Seba shrimp niste sol debonsai si creveti care scade ph-ul si alte cele, m-am interesat si eu pe net si cica e ok, rezista 1-2-3 ani, depinde de apa cat de nasoala este. Aceeasi problema o am si eu la Constanta cu ph 8 si gh/kh 15-20 pe acolo amandoua... si singura solutie ca sa scad ph-ul este aditia de co2 din bomba cu acid citric si bicarbonat, dupa schimbul de apa am un spike de 8.2 1 zi dar scade, ajung pe undeva la 7.6 usor usor, functioneaza nonstop momentan instalatia la 1b/2s sa zic. Trebuie sa imi iau un tester permanent de ph si sa imi vina selenoidu ptr instalatie.

Daaaca gresesc rog colegii mai experimentati decat mine sa ma corecteze
E pacat sa chinui pestele... am si eu un prieten care are un betta intr-un bol kitschuit si ma rog de el de cand am aflat ca s-a pricopsit cu el sa il ajut cu ce pot si eu, el doar sa isi cumpere un acvariu dar e incapatanat si nu vrea sa ma asculte...
Cand ma apuc de stand o sa vorbesc cu nenea de la mobila sa il intreb daca poate sa imi imbrace un stand de metal frumos elegant cat de cat
L-as face de 120cm dar sa zicem ca viitorul acvariu va fi de 90cm, pana la urma daca nenea cu mobila zice ca nu e safe fac un cadru metalic ca gasesc pe cineva sa mi-l sudeze. Dar incerc ma intai pe partea asta cu mobila
Hello, pana la sfarsitul anului sper sa ma apuc de renovat in casa si de amenajat si vreau sa ma ajutati cu o schita cei care aveti/v-ati facut la comanda mobilierul pentru acvariu.
Spatiu am "nelimitat" daca nu mi-l limiteaza nefasta dar macar sa o confrunt cu ceva schita in fata. Nu vreau sa il fac din cadru metalic asa ca ma rezum doar la pal/mdf in functie de materialele cu care lucreaza nea tamplaru.

Detalii despre acvariu: 60x40x40 la care ulterior as vrea sa adaug langa el un nano in care sa pun creveti deci sa zic ca lungimea standului sa fie de 115 cm max ca poate ma upgradez la un acvariu mai mare si sa nu fac alt dulap.

Am filtru extern, bomba co2, sa am loc sa le bag si sa umblu la ele fara sa ma chinui..

Astept si eu niste schite, idei si pareri
Cum nu merge ? Daca bagi furtunu de in in acvariu, si pe furtunul de out( ala de la spray bar) in gura si tragi ca din pai, pana se umple recipientul cu apa ca sa iti vina tie pe retur...
Uite, e aceeasi chestie doar ca e mai mare filtru...



by koala: Am editat linku' ala de youtube...
Nu pare sa aiba nicio siguranta, de amorsat se face ca la damigeana bagi in-ul in acvariu si tragi orin out pana se umple canistra cu apa si voila, eu asa fac la al meu ca nu are buton
E cumva aquaball 130 ? Cel cu 2 compartimente.?

Edit: daca ti l-ai luat nou, sfatul meu e sa ii dai retur, sa mai strangi niste bani si sa iti iei o canistra. Been there done that! Mi-am luat acum 7-8 luni un aquaball 180 si acum 1 luna am trecut la canistra si mi se pare geniala. Ma bate gandul sa pastrez aquaballu’ cand mi-oi face un nano shrimp only ca sa nu mai dau banii pe alt filtru. Cand mi-am luat aquaballu din hornbach m-a costat 200 lei, un eheim canistra era 225 sau 250 la nevertebrate..
O sa mi iau un co2 test, parca am vazut pe la animax sau zoomania. Momentan tin la 1-2b/s ptr 75-80L net de apa si nu ffffff multe plante. Ce ziceti? Oricum toti pestii au stat acolo in zona difuzorului de cand i-am dat drumu.. ce sa fac ? Se vor obisnui cu el si vor incepe sa il ignore sau vor sta numa acolo cat merge co2 ?
De cand am inceput sa adaug fertilizanti, vad ca shaulica nu se mai atinge de echinodorus.

Astazi mi a venit sistemul de co2, am facut eu o combinatie de acid si baking, mi am incropit repede un difuzor dintr-un bat, a iesit bomba, astept sa mai am nevoie de cate ceva de la nevertebrate si o sa pun si un difuzor de co2 in cos.
Am plasat "difuzorul" sub spray bar, bulele se duc ba in jet ba pe langa dar vad ca se imprastie binisor prin acvariu. Asa trebuie sa fie ?
Anubiasu din acvariu il am de 1 an, singura lui problema este ca are negreala aia pe marginea frunzelor.
Echinodorusu este cumparat recent de la nevertebrate si dupa 8-10 ore am observat mici gauri in el si agariciu ala mic si negru ce-l sujea de zor...
Exista o posibilitate ca ancistrusu sa imi faca asta la plante ?
Hai sa traiesti! Am gasit test de gh pe emag, imi vine maine, apa e imputita rau la ct... niste valori de 2 bani

Astept sa mi vina o instalatie din china ptr DIY CO2, pana atunci bag co2 lichid
Booon... azi mi-a venit comanda de la nevertebrate cu fertilizanti si plante... le am pus in acvariu, in cosulet ca mai cititsem eu pe net ca daca sunt in cosulet sa le lasi 2-3-4 zile cu tot cu cosulet sa se obisnuiasca cu parametrii apei etc, am zis sa incerc si asa. Marea problema este ca astazi am facut un test de pH si este ffff mare, 8.2 sau cel putin asta era maximul aratat de testul meu. In afara de osmoza inversa cum as outea scadea pH-ul ? Mi se topesc si plantele astea pe care le-am bagat acum 8 ore in acvariu. Pe net am mai vazut/citit de ceva turba si mentiona ceva de genul ca daca ai eheim substratpro si ala ar putea creste pH-ul, nu gasesc teste de kh sau gh in constanta sa vad ce valori am la alea...
Salutare,

Care aveti prin acvarii crevetii acestia, cum se comporta ? Am mai citit pe net despre ei una alta dar altceva e cand iti zice omu' bai vezi ca ei merg si cu ph de 8 sau mai stiu eu ce chestii d'astea care nu se pupa cu literatura..

Am gasit la un baiat din constanta de vanzare crevetii acestia si din aceasta cauza as vrea sa stiu mai mult despre ei de la voi...
Mi am dat comanda de fertilizanti si niste plante...
Taxiphyllum barbieri
Ammannia praetermissA
Echinodorus Ozelot
O sa dau comanda de fert acum si sa mai iau si ceva iarba... exemplul tau are 108 w led sau neon ?
Ti am zis ti am zis da' tu nuuuu betmen betmen ...

Cata lumina imi trebuie ? Am 2 tuburi osram daylighjt si snow white de 18w fiecare + ref...
 
Forum Index » Profile for grafferu » Messages posted by grafferu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com