[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ovisan
Forum Index » Profile for ovisan » Messages posted by ovisan
Message
sorinhc, ce sa zic...?
In acelasi acvariu erau si pestii.
Incalzitorul merge continuu, chiar si acum. Daca nu ar merge (da, m-am jucat "odata" ) nu scade temperatura cu mai mult de 1 grad; hai sa zic 2 grade.
De acuma, ce sa zic RIP. Si "am sa casc ochii" mia bine data viitoare. Pacat de ei. Si pacat si de bani, desigur.
Am inteles si eu ca sunt foarte greu de inmultit in acvarii.
scarabeul1984, nu as zice ca sunt atata de raspanditi: eu nu am gasit luni bune de zile in Iasi, si, prin minute, am gasit in Roman-deci i-am adus de acolo la Iasi. In plus, am dat destul de mult pentru 2 exemplare (pe care am incercat sa le aleg ca pereche, "ghidandu-ma" dupa ceea ce se stie de la Neocaridina): 12 ron exemplarul. Dupa aproape 2 saptamani "normale"-in care unul din exemplare a naparlit o data; la un moment dat, timp de aproximativ 12-24 de ore nu a functionat filtrul aquael fan mini (care face fata cu bine, inca...la cei 47 de litri) si in cateva ore au murit ambele exemplare.
Mai am un acavariu mic, de 18 litri, cu un filtru cascada...ma gandesc...daca puneam cele 2 exemplare acolo, poate-poate, traiau si acuma.
Nu stiu daca oprirea filtrului a fost singura cauza sau nu. Daca iau in calcul doar hranirea...ma gandesc ca ar fi putut supravietui 24 de ore. In schimb, un flux continuu de apa pare sa aiba legatura (evident) cu oxigenarea apei; deci....fara flux continuu de aer: nu este hrana si nu este oxigen. smilie - RIP
Sunt gata sa incerc din nou (cu mai multa atentie) dar as prefera din toata inima sa dau mai putini bani per exemplar.

Toate cele bune.
Am si eu doi Atyopsis moluccensis.
Doar de 1 luna.
Daca pot ajuta cu niste observatii asupra acestor crustacee, sa imi spuneti.
Eu am un scalar impreuna cu neoni si cateva zebre.
O fi scalarul meu mai nu stiu cum, dar e prea mandru ca sa "se lege" de zebre, care oricum nu interfereaza cu el. Cred ca important este numarul de zebre, parerea meste este ca daca sunt mai multe atunci se joaca "intre ele" daca sunt mai putine, desigur ca se dau in spectacol si starnesc ceilalti pesti.
Vand vallisneria gigantea.
Peste 20 de fire/bucati.

Eventual la schimb cu niste molly/black molly; 1 mascul betta sau 1 pereche betta.
 
Forum Index » Profile for ovisan » Messages posted by ovisan
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com