[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: LUPmic
Forum Index » Profile for LUPmic » Messages posted by LUPmic
Message
Se vide acvariul din imagini(acvariu, stand, capac lumini, filtru) Pret 1000ron
Salutare tuturor! Fecioru-meu are deja sapte spre opt ani si nu mai am scapare cu el: tati nu mai facem acvariul ala odata? Am inca in casa vechiul acvariu de 128 litrii care intre timp a devenit suport pentru ghivecele sotiei. Sa nu va mai plictisesc, am luat deja un sac de Manado si o planta (Hygrophila guianensis, la insistentele sotiei)de la Hornbach. Astept sfaturi, pareri, idei Va multumesc anticipat!
Acum nu zic sa nu mai curete nimeni furtunele, si eu le-am curatat de vreo 3 ori pana acum; insa consider ca daca se colmateaza mediile filtrante vor influenta mai mult debitul decat colmatarea furtunelor.
Eu nu cred ca debitul filtrului este afectat in mare masura de colmatarea furtunelor. Eu am si creveti in acvariu si din acest motiv am bagat in aspiratia filtrului(in "sifon") vata filtranta, asta reduce destul debitul, chiar la 0 daca o las sa se colmateze.
Acvariu 80/40/40 sticla 6mm, home made
Stand home made(din PAL)
Capac 4 tuburi de 18w
Butelie Co2, 3 kg(stingator caruia i-am inlocuit parghia cu robinet la centru de incarcare)
Bonusuri: un stingator 3kg, palnte, pesti, creveti,mancare, alge etc.
Pret 300
0722130825 Adrian sau PM
CcC wrote:
LUPmic wrote:Filtrul il am de aproape 3 ani, este in functiune si nu are nici o problema(nu curge, nimic rupt la el).

Si un pret?


300 lei, dupa ce am dat acvariul
Filtrul il am de aproape 3 ani, este in functiune si nu are nici o problema(nu curge, nimic rupt la el).
Butelia are revizia expirata, reductorul scrie pe el Lisam.
Poze cu ce doresti(pt Mamba)?
Ai mai lipit acvarii?
Mare atentie ca vei avea 200 de litrii de apa, 8mm peretii si 10 fundul sunt ok.
Filtru iti recomand unul extern, firma o alegi in functie de bani.
Instalatie co2 gasesti la magazine specializate sau la aria "Vanzari" sh.
Neoanele cele "mai de criza" ca pret ar fi 830 si 865.
Se vinde separat sistemul CO2 la 500 lei.
Pentru cei din tara, vedeti ca va costa si curieratul.
Acvariu 80/40/40 sticla 6mm, home made
Stand home made(din PAL)
Filtru JBL e900
Capac 4 tuburi de 18w
Butelie Co2, 3 kg(stingator caruia i-am inlocuit parghia cu robinet la centru de incarcare)
Reductor CO2, 2 manometre, reglaj fin + electrovalva
Bonusuri: un stingator 3kg, palnte, pesti, creveti,mancare, alge etc.
Pret 1000lei
0722130825 Adrian
Donez cateva fire de Valisneria, doritorul vine si le ridica din Berceni(Piata Resita)
0722130825 Adrian
Te pot ajuta eu, detalii pe PM.
scificuss wrote:Toata balacareala inutila pe cand se poate face un test banal. Un creion de verificat tensiunea, bagi varful in apa si verifici ca si cum ai verifica la instalatia electrica.

Gizas.


Pai si daca are neoni in acvariu nu-i posibil sa se aprinda creionul?

on-topic: daca aveti rani la maini, este recomandat sa nu le bagati in acvarii(sau daca-i musai, purtati manusi)
Bun venit!
Acvariu ai , sau urmeaza sa achizitionezi?
Pai asta variaza in functie de plantele pe care le vei avea si de numarul lor.
Nu am folosit asemenea butelii, eu am un G3 si tine cateva luni.
Apropos de lacuire, vezi ca acum exista multe nuante de lac, daca nu ma insel inclusv wenge
Este ok, insa la un bazin de 120l daca e plin cu plante v-a trebui sa inlocuiesti cam des butelia.
Sfatul meu este sa cumperi un reductor si o butelie de 2-5 kg in functie de spatiul avut dar si de finante.
Daca este cursa contracronometru si nu ai momentan bani cumpara un chinezesc momentan(Resun, Hailea, etc.)
Diferenta de bani o pui deoparte, si pana ii dai drumul celui mare mai strangi bani
"In el nu vreau sa pun pesti mari doar pesti mai mici(neoni,gupyy,beta,etc.)"
Mare grija la ce pesti "amesteci" acolo.

Capacul daca e din lemn si e de bun simt, adica nu are 150 de kg este ok.
Sa-l lacuiesti bine, cu lac rezistent la apa.
La dimensiunile astea nu ai nevoie de fund dublu, doar daca mobila pe care va sta acvariul are o curbura foarte pronuntata.
Lumina o pui in functie de ce vrei sa tii in acvariu.
 
Forum Index » Profile for LUPmic » Messages posted by LUPmic
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com