[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: LYM
Forum Index » Profile for LYM » Messages posted by LYM
Message
Mda, eu n-as vrea de niciun fel

Am dat drumul la o noua saptamana de tratament cu metro, intre timp.
Am facut prima saptamana de tratament, le-am pus 10 pastile pisate de metronidazol (am urmat 'prospectul' tau ) si le-am dat si mancare imbibata in metro si sare de acvariu, pe care au inghitit-o pe nerasuflate.

Ceva imbunatatiri am vazut, in sensul ca inainte mai vedeam prin acvariu firicele din alea albe de rahati, specifice parazitilor, iar acum nu am mai prea vazut. Femelei in cauza a dat la un moment dat semne sa-i revina burta, am si vazut-o cum facea caca ce parea ok ca si consistenta (dupa ce le-am dat mancare imbibata in metro si sare, sarea am citit ca e diuretic + ca am exagerat un pic cu mancarea), insa acum a revenit la starea de dinainte, cu burta scobita.

In afara de asta nu da niciun semn ca i-ar fi rau, doar ca are burta supta si sincer nici n-am mai prins-o de atunci facand vreun caca - nici firicel din ala alb, deloc deloc, si mereu o urmaresc dupa ce le dau de mancare, iar de mancat mananca fara nicio greata.
Sincer nu stiu care e faza cu ea, e cam singura cu simptomele astea. Maine se face o sapt de pauza dupa prima runda de tratament, sa repet tratamentul initial?

In alta ordine de idei ... incepe sa-mi para rau ca n-am luat acvariul de 450L
A inceput sa-mi apara si alga din aia maro (doar pe frunzele plantelor), asa ca am luat un JBL SilicatEX si l-am bagat in filtru, sa vedem daca ma scapa de ea. Pe cutie scrie ca ar fi bun pt diatom algae. E ciudat ca a aparut, fiindca tin lumina aprinsa ff putin, maxim 1-2h pe zi, restul doar lumina din camera.

Tot caut sa mai adaug niste pesti adulti, dar observ ca la noi piata e cam moarta. Crescatorii de pe la noi au doar specii comune, si alea de 1-2cm, iar ce au mai maricei sunt adusi de pe-afara.
In plus de asta m-am lamurit si cu faza aia cu "ia pesti de la crescator, ca nu stii ce paraziti au aia din magazin" ... culmea, fix aia luati de la crescator au venit si cu paraziti si cu ich, in rest n-a avut niciunul nimic, si am luat din mai multe surse.
Merci, o sa incerc tratamentul asta, sa vedem.
Ai destula oxigenare in apa? vad destul de putina agitare a suprafetei apei, mai ales daca zici ca ai crescut temp in acvariu (oxigenarea scade cu cresterea temp)
Am luat niste pesti de la un crescator din Bucuresti si la scurt timp dupa ce i-am adus au facut ich (pe care l-am tratat), iar apoi unii dintre ei au burta supta si nu fac caca mai deloc, sau fac ca un fir alb subtire.

Cred ca au paraziti intestinali, insa n-am idee de care fel sunt si cu ce sa-i tratez. Am inceput sa separ o femela care e mai rau cate 12h in baie de metronidazol (1 tableta metro 250mg la 4-5L de apa), sa vad daca are vreun efect. Am facut 2 'bai', dar nicio schimbare.
De mancat mananca, care e mai rau e usor mai retrasa, dar nu foarte ingrijorator, cred ca asa e ea. Am observat problema asta de 2-3 sapt la o femela (timp in care nu a evoluat nicicum) imediat dupa ce a fost gusata, insa dupa 3-4 zile si-a mancat icrele, nu stiu de ce.

Ma puteti ajuta cu o recomandare de tratament? din toti pestii, doar cei pe care i-am luat din sursa asta prezinta simptome.

Atasez si cateva poze.
Sterilizator UV JEBO 18W nou, nefolosit. L-am luat pt acvariu de ciclide, insa ulterior am inteles ca nu e nevoie de asa ceva pt ciclide si am decis sa nu-l mai montez.

Pt acvariu 350-850L. Se vinde asa cum se vede in poza, fara cutie.

PRET 290 lei


Detalii pe privat.



Salutare,

Caut sa cumpar ciclide mature (aprox 10cm), in special peacocks/aulonocara/haps, preferabili masculi dar nu exclud nici familii depunatoare.
Scuze pt descrierea vaga, insa nu am o anume preferinta setata, asa ca astept oferte si voi alege din ele daca voi gasi ceva care sa-mi placa.

De asemenea am mai multe femele de Aulonocara Hansbaenski pe care as putea sa le dau la schimb sau vinde.
Posibil sa ai dreptate, am notat si eu ce scria pe acvariul de unde i-am luat
Cred ca in sfarsit s-a stabilizat cat de cat si acvariul meu. Nu am mai vazut deloc nitriti in ultima perioada.
Am mai luat 2 pesti, pt un total de 10, momentan. Ii mai culeg pe masura ce gasesc ce mi-ar place, la o dimensiune decenta, 4-5cm macar.

Pana acum am:
1x Maylandia Estherae (red Zebra)
1x Maylandia Callainos (blue Cobald Zebra)
1x Labidochromis caeruleus (Yellow Lab)
1x Aulonocara fryeri electric blue
1x Aulonocara red jacobfreibergi bengi
3x Nimbochromis venustus
1x Maylandia Greshakei
1x Aulonocara Strawberry

Intrebare: la filtre ar trebui sa incep sa umblu? In filtrul intern, ochiometric nu se vede mizerie la suprafata.
FX6 nu l-am desfacut ca sa ma uit. Bioload-ul nu este mare momentan, pestii sunt putini si mici.

Am montat si o pompa mica de valuri care sa mai agite suprafata apei in partea stanga, ca era cam statuta.
Stiu ca sunt doar orientative, dar nah, daca tot am dat banii pe ele, might as well use them.

Am testat de mai multe ori si testele au iesit identic. Am testat pana si apa de la robinet si nitratii erau in jur de 5ppm pe test, la fel cat zice si ApaNova.

Ma astept sa nu fie f precise, dar nivelul mai scazut de nitrati pare destul de clar. Astept sa le termin pe astea si voi lua unele cu reactivi.
Multam koala!

In alta ordine de idei, dupa vreo 3-4 zile in care n-am mai facut niciun schimb de apa nitritii au ajuns la 0 curat, iar nitratii, culmea, au scazut si ei un pic - erau 15-25ppm acum 4 zile, iar acum sunt 10-15ppm (mai aproape de 10), testat de mai multe ori. Nu stiu exact care ar fi motivul pt asta - am 3 anubiasi, dar nu cred ca au papat aia atata.
mihai florescu wrote:Salut. Pozele cu prefiltrul modificat imi apartin. Ar fi fost corect sa se specifice acest lucru.


Salut. Imi cer scuze, la momentul respectiv nu-mi aducam aminte userul tau, asa ca am scris doar "Pana atunci atasez pozele pe care le-am primit de la un coleg de pe forum de aici, poate ajuta pe cineva."
Nu am avut nicio intentie de a-ti prelua pozele in alt scop decat de a ajuta alti colegi, asa cum si tu m-ai ajutat cand mi le-ai trimis pe whatsapp smilie

Rog un admin sa-mi editeze post-ul si sa te mentioneze in el.
Merci frumos pt sugestii! Ma stresam fiindca stiu ca NO2 este toxic pt pesti; ce-i drept am tot facut schimburi de apa de cate 25%, practic in fiecare zi in ultimele 3 zile.

O sa o mai raresc si astept sa vad. Am scos si buturuga si am curatat-o din nou; for some reason a iesit iar numai mizerie si galbeneala din ea, chiar daca dupa ce o fiersesem era super curata.

Pestii noi i-am bagat cam in acelasi timp cand am observat spike-ul de nitriti. Nu mai testasem de cateva zile si am testat cand i-am bagat, deci nu sunt ei cauza declansarii.

Am 8 pesti in total, dar sunt mici - maxim 5-6cm/buc.

Pot cresterile astea de nitriti sa apara de la buturuga pe care o am in acvariu? E luata din Hornbach (mangrove wood scria pe ea). Am fiert-o inainte s-o bag in acvariu, tanin nu a lasat absolut deloc in bazin, insa acum daca o ating un pic se desprind f multe particule mici de pe suprafata ei, ca si cum s-ar descompune. Cred ca asta e si motivul pt care am apa usor fuzzy. Trebuie sa o scot si sa o frec cu o perie, sa vad cum se prezinta. Din ce citisem un lemn ar trebui sa tina cativa ani pana incepe sa putrezeasca...

Schimburi de apa sa fac 25% zilnic, sau sa merg pe schimburi mai mari, de 50+%?
Aseara am schimbat 25% si de dimineata iar batea inspre 2ppm NO2-ul. Mancare le-am dat ff putin, o data pe zi.


Acvariul are acum 33 de zile, si am 8 pesti in total.
Pana acum NO2 a fost mereu 0, insa acum vreo 9 zile am sesizat o crestere brusca a sa (cam dupa ce am facut schimbul de 50% de apa), s-a dus pana in 2ppm! Culmea este ca si NO3 este maricel de obicei in jur de 20-25ppm, insa acum parca a urcat mai inspre 40ppm

Am mai facut un schimb de 50%, apoi cate 25% urmatoarele 2 zile. Am pus si Seachem Prime in acvariu, de 5X doza recomandata, asa cum recomanda ei sa tratezi spike-urile de nitriti, insa nimic, nicio schimbare, ba din contra. Acum nu stiu daca Prime-ul asta ar trebui sa elimine complet nitritii sau doar sa-i neutralizeze, ei inca aparand pe test.

Azi am gasit NO2 intre 0.5 si 2 (mai inspre 2, cred), iar No3 25-40 (am fost plecat 3 zile de acasa si n-am mai facut schimburi, doar dat de mancare 1 data pe zi)

Ideea este ca nu prea inteleg ce se intampla - cum pot exista si NO3 si NO2 in acelasi timp de zile bune, iar NO3-ul chiar sa creasca? Nu s-au dezvoltat suficiente bacterii care sa transforme No2, sau care ar fi explicatia?

Pestii sunt ok (inca), nu am observat nicio modificare la ei, insa as vrea sa inteleg ce se intampla si sa rezolv problema asta.
Gata chef, asa facem!

Pesti prea multi parca nici nu-mi doresc sa bag, poate doar fortat, cat sa nu se incaiere.
Ideea este ca nici nu prea stiu exact ce vreau.

Din elicopter asa ma gandeam la:
Aulonocara red dragos (firefish)
Aulonocara sp. lwanda
Haplochromis borleyi - asta-mi place foarte mult, as vrea 1 mascul daca as gasi pe undeva

Parca tind sa merg catre un all-male tank, ramane de vazut daca pot sa-i si gasesc.
In Bucuresti, in afara de baiatul de la Obor ce alte crescatorii mai gasesc?

Daca poate cineva sa-mi mai sugereze niste combinatii de pesti pt acvariul asta ..
Pe aia am omis-o intentionat
Gata, am facut si schimbul de 50%. Inca sunt bule prin acvariu, dar parca tot e usor fuzzy apa.
Mai fac unul peste inca o sapt si apoi pot sa ma apuc sa bag pesti mai multi?
Parca citisem ca pe perioada ciclarii sa nu faci niciun schimb de apa. O sa-i schimb 50%, merci.
De 4-5 zile am observat ca apa s-a incetosat un pic, cu o usoara tenta verzulie. Nu este extraordinar de deranjant si se observa doar cand te uiti pe latura lunga a acvariului, nu mai poti vedea clar dintr-o parte in alta. Nici nu pare sa se evolueze in vren fel - nici mai rau, nici mai bine.

Imediat dupa ce apa albicioasa de la inceput a disparut apa s-a facut cristal, pana acum. Sunt curios care o fi cauza. Din cate-mi pot da seama nu sunt alge, nu vad nicio alga nicaieri, LED-urile au stat permanent oprite, cu mici exceptii pt vizionare, de maxim 1h.
Maine se fac 2 sapt de cand am pus apa, iar acum am 3 pesti mici in acvariu - 2 zebre si 1 caeruleus. Am adaugat si 4 Anubias - 3 barteri si 1 heterophylla.

Ca si parametri, testat cu JBL 6in1 (nu stiu cat e de precis):
NO2 = 0 (nu am vazut sa fie vreodata peste 0)
NO3 = ~20ppm, in usoara crestere, de la o zi la alta.

Pana acum am facut un singur schimb de apa de 15% acum 2 zile, insa nu am simtit nicio schimbare dupa.

Sa mai pastrez apa asta pana face 3 sapt, sau sa fac un schimb mai mare de apa?
Pestii par sa o duca bine, nu am sesizat nimic in neregula. Cele 2 zebre au crescut, iar cel albastru s-a colorat foarte pronuntat.
Berea wrote:Polistiren de 2 cm pe gresie neaparat

Pt partea cu mutatul acvariului? Nu prea vad cum as putea sa-l ridic 2cm ca sa bag poliestirenul sub el
Ma gandeam sa-l tarasc pe gresie, crezi ca o s-o zgarie sau ..? Si un 10cm in fata m-ar fi de ajuns. Daca ma chinui un pic cred ca l-as putea vopsi si asa, cu un trafalet mic si o coada lunga, ramane sa vad.

Pana acum totul e ok, apa alba a disparut complet, cei 2 locatari sunt foarte ok si vioi, cel albastru s-a colorat frumos. Am pus in prima zi 175ml de EasyLife Easy Start, iar apoi cate 20ml zilnic.

Am zis ca fac economie si am luat niste teste 6 in 1 de la JBL, dar par complet nefolositoare. Din ce-am bunghit pe ele NO2 pare a fi 0, NO3 - 5 sau maxim 10 (dar 5 are si apa de la robinet, cf buletinelor ApaNova).
Pana la urma cred ca voi ajunge totusi sa iau setul mare de la JBL. Mi s-a parut scump, dar cum zice vorba, scumpul mai mult pagubeste

Cat despre UV, eu ma gandeam ca ajuta contra algelor mai mult, nu pt pesti
 
Forum Index » Profile for LYM » Messages posted by LYM
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com