[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: gengiskhan
Forum Index » Profile for gengiskhan » Messages posted by gengiskhan
Message
Se doneaza acvariu de aproximativ 50 de litri + stand + minisump.
Acvariul are doua gauri de tur stanga si dreapta, returul fiind printr-o piesa peste buza sticlei.

Valabil exclusiv saptamana asta, doar pentru Bucuresti.

Poze mai jos.
Continuarea pozelor 2...
Si continuarea pozelor...
Se vand urmatoarele:
  • JBL ProFlow u800 - 70 lei
  • Eheim 1002 - 80 lei
  • Jebao WP10 - 100 lei - are 3 spite de pe carcasa desprinse, se poate vedea in poze mai jos. Nu afecteaza cu nimic functionearea
  • Coralux Storm X led controller - 300 lei
  • Meanwell LDD - 2 x 1000mA, 2 x 700mA, 1 x 500mA - 25 lei bucata sau 100 lei toate 5 + Coralux LDD-5 Driver Board bonus
  • Sursa Meanwell RS-150-24, 24V 6.5A - 80 lei
  • Corp reactor Reef Octopus MF300B - 120 lei; pompa lui am stricat-o, la mine mergea cu ProFlow-ul de mai sus. La pachet cu pro flow: 170 lei
  • Corp skimmer Bubble Magus 3.5 - 100 lei; pompa are rotorul rupt, se poate vedea in poze mai jos. Pompa vine bonus, daca reusiti sa o reparati, sa o inlocuiti sau sa inlocuiti rotorul
  • Koralia Nano 900 - 50 lei
  • Lampa LED: 2 x 10W blue, 2 x 10W white, 6 x 3.5W RB, 2 x Cyan, 2 x Red - 150 lei
  • Tester PO4 Ultra Low Hanna HI 736 - 150 lei + doua cutii cu reactivi, una sigilata, alta cu 2 - 3 plicuri folosite
  • Refractometru Red Sea - 150 lei

  • Valabil doar pentru bucuresti, nu pot sa trimit in tara.

    Poze mai jos.
    @Mav: ai fost primul, ai pm.
    O sa vezi cat de mare e, impartiti si voi daca e cazul.
    Se doneaza o tufa de anubias.
    Poza se poate vedea mai jos (scuze de calitate, asta e tot ce am putut face).

    Valabil doar pentru Bucuresti, se ridica din zona 1 Mai - Bulevardul Expozitiei
    "sadface" ....reactiea mea cand nu va mai stranesc interes

    Ce vorbesti, dom'le, de lipsa de interes?
    De fapt, e invidie. Ai avut alge, au trecut de la sine, acvariul merge singur... nu e corect!
    Cumva, nu am primit notificare de raspuns de pe forum...

    Multumesc, domnu' Koala, dar intre timp am rezolvat.
    Era destul de urgent, plus ca parametrii de la Kent nu-mi prea plac, nu vroiam sa-mi dau (si mai mult) peste cap acvariul.
    Asa cum spune si titlul, am nevoie urgenta de niste sare, preferabil Red Sea Coral Pro.
    De altele gasesc prin "targ", dar nu-mi plac.
    Domnu' Shubi, o poza cu capatul cablului se poate?
    As fi interesat si eu de o bucata, da' sa vad cum se conecteaza.
    Salut!

    Uau, n-am mai scris de mai bine de un an.

    Bazinul merge asa si asa. Intre timp, am piedut unii corali, altii au crescut de dau afara din apa...
    Am facut upgrade la echipamente: skimmer BM NAC 3.5, reactor antiphos, ceva pe la lumina.

    Se pare ca am niste probleme si nu stiu de unde vin.
    Cum spuneam mai sus, am pierdut niste corali fara sa am o explicatie clara. La un moment dat, pur si simplu a inceput sa se retraga tesutul de pe schelet.
    Nu am gasit explicatie, testele sunt oarecum in regula, nimic special.

    O sa revin cu niste poze mai actuale in curand.
    NOPOX nu iti reduce fosfatii la fel de mult ca si nitratii. Ajungi la probleme daca il folosesti ca si antiphos...
    Sau nu stiu, poate sunt exceptie.

    In schimb, este destul de bun pentru reducerea nitratilor.
    Nu e niciun baraj.
    Raspunsul e simplu: Seachem PhosGuard. Asta nu trebuie fluidizat! Ideal, tot intr-un reactor ar merge cel mai bine, dar merge pus si in ciorap in sump.
    Hai ca nu mai ai mult.
    Inca putin si-i dai drumul si ti-ai luat de-o grija.
    Am probleme majore cu bubble alga

    Asa cum a zis si koala, se prea poate ca solutia asta sa nu te ajute pentru bubble.
    Eu iti recomand calduros emerald crab. Nu stiu cat de greu sunt de gasit, eu am avut noroc... dar fac minuni fix pe algele astea.
    Cauta, intreaba si vezi ce si cum.
    Depinde ce doresti exact.
    Eu am folosit autocolant negru, simplu. Lipit corect, cu solutie de geam de exemplu, o sa se lipeasca absolut perfect. Foarte greu se vede pe el ceva alge sau coralina, nici nu se compara cu orice alta culoare. Parerea mea.
    Salut,

    Sunt interesat de
    Clorura de Calciu Cristalizata reactiv pentru analiza ~600 gr


    Ai specificat pret pentru toti reactivii, dar pe mine ma intereseaza numai clorura de calciu.
    Se poate? Sau vrei sa dai totul sau nimic?


    Radu
    koala wrote:
    pe 12 septembrie, koala wrote:... vreau si eu niste Asterine si niste brittle stars.

    Bah, chiar n-are nimeni oratanii d-astea?
    Le platesc, da-le 'reakului...


    Am eu, domnule, in ultra-nano-ul meu.
    Dar ma gandesc ca ai nevoie de o mana buna, nu de 5 - 10 bucati... de-aia n-am zis nimic.
    Salut,

    Ce mai ai dintre: 3, 4, 13, 16, 27?
    Salut,

    Daca ai cumva drum prin bucuresti, te rezolv eu cu un fragulet mic de acropora. Din pacate, nu pot sa trimit colet, imi e foarte peste mana.

    De mers o sa mearga... la mine merge intr-un bazin pe jumatate cat al tau.


    Radu
     
    Forum Index » Profile for gengiskhan » Messages posted by gengiskhan
    Go to:   
    Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com