[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cristiandrei
Forum Index » Profile for cristiandrei » Messages posted by cristiandrei
Message
Interesant, as putea utiliza ce am pastrat dintr-un TV Led, tai plexicul si il fac mai mic, pun una dintre baghete pe un cant si cealalta pe celalalt cant lung si gata, are si sursa si tot...
Sunt 28 leduri de 3.3V
Stie cineva daca de la Petra Aqua de langa Praga se poate cumpara si "la bucata"?
E posibil sa ajung prin zona si daca tot sunt pe acolo...
ccdumitrescu wrote:Salutare, ,eu am dat 3 g?uri,cu acvariu plin, asa ca ,nu este o mare.problema, nu a durat mai mult de 5 minute.



Chiar le-am vazut si ma batea un gand, doar ca mi s-au parut mici pentru racordul de filtrul extern
Eu am avut asa la un Juwel de 54l si nu am avut probleme. Asa am cumparat acvariul, cu capacul modificat, foarte simplist, in schimb eu am cumparat neoanele.
Un neon era Osram 865 parca si unul Flora.

Acum nu as merge pe varianta asta, as scoate tot din capac si as pune leduri.

Are 1050 de lumeni, destul as spune.
Poate gasesti totusi varianta Plant, nu Sunny

https://www.aquael.pl/en/produkty/aquaristics/aq-lighting/leddy-slim/
Hai ca pentru vestul tarii poate mai merge, oricum se mai face ceva pe la Cluj, dar aici in Moldova ce sa faci? Iti ia peste 12 ore sa iesi din tara, cam greu ar fi cu livrarea. Iar sa livrezi cu avionul iarasi, ai nevoie de aeroport mare cu legaturi peste tot.
Astia sunt langa Praga parca, mult mai bine plasati in Europa.

A, si parca Romania mai are o problema cu importul, nu putem importa direct din afara EU sau ma insel? (ma refer la pestisori&co)
Deci nu ai pesti sau alte vietati acolo,e ok atunci.
Salut,

Duminica se organizeaza targ de animale in Bucuresti? Daca da, unde? Desigur ma intereseaza partea de acvaristica.

Merci,
Cristi


Eu am folosit filtru intern de la un Juwel de 54L, suprapopulat oarecum dar cu pesti nano, si a fost foarte OK.
Daca schimbi buretii cu medii de calitate poti tine o populatie destul de mare.

Eventual poti sa adaugi un filtru de substrat si astfel chiar cred ca nu vei avea nevoie de filtru extern.

Filtrele externe au multe avantaje, si eu folosesc acum iar la urmatorul acvariu voi combina.


BR
Eu folosesc unul chinezesc cum e cel din linkul de mai jos, il am de cativa ani si sunt foarte multumit.

https://www.ebay.com/itm/Automatic-Food-Feeding-Digital-LCD-Timer-Electronic-Fish-Feeder-Timer-Aquarium/323323026229?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649


Acum am inca unul Juwel, din cel de vin cu acvariul dar probabil am sa-l vand, nu am nevoie.

Mai am doua cum a pus Humbert doar ca nu sunt cu baterii, trebuie alimentate, si au control pe WiFi, cu app pe telefon. Inca nu le-am folosit asa ca nu ma pronut.

Oricum cele de "firma" sunt prea scumpe, parerea mea ca nu merita dar fiecare alege ce vrea.

Materialele alea scumpe nu se schimba asa des, alea se pun dupa o oarecare filtrare mecanica, uzual burete, si sunt folosite pentru filtrare biologica (uneori chimica) iar ideea tocmai asta e, sa nu le speli si sa nu le schimbi.

Ehiem substrat Pro, Matrix, Siporax, astea se schimba dupa ani de zile.
A doua varianta mi se pare mai ok si mie.
Renunti la melc
Desigur ca trebuie avuta in vedere si cantitatea de material filtrant dar depinde si ce vrei sa faci cu filtrul, daca te axezi pe filtrare mecanica atunci te intereseaza puterea pompei ca vrei sa circuli cat mai multa apa prin filtru dar la filtrarea biologica nici nu e indicat sa ai o viteza mare a apei.

Mai conteaza si constructia filtrului, unele ofera un traseu mai bun altele nu chiar asa grozav.

Debitul pompei declarat e relativ, in practica vezi ca nu e chair asa, cum e la JBL, eu folosesc un e901 si nu are debit chiar asa mare.

Subiectiv as alege Ehiem, asta vreau sa cumpar si eu, cu toate ca ma tenteaza mult un Oase iar in cazul tau acel prefiltru cred ca te-ar ajuta mult.
Am vazut intr-o poza ca ai un melc nertina, sau m-am inselat?
Daca e asa e ditamai melcul, poti sa-l prinzi foarte usor, de ce sa iei un asasin?
Melcul nertina lasa ouale pe lemn
Ma gandeam ca una out si una in dar a treia? schimbul de apa se face din sump.
Si acum am prefiltrare in acvariu, prefiltru ehiem cu doi bureti, si e destul de eficient.

Trebuie intr-un fel sau altul sa pun ceva pe sorb ca altfel se duc puii de creveti si nu numai, asa ca ori filtru de substrat ori prefiltru
Merci mult de raspuns.

Partea de prefiltrare cred ca o fac in acvariu, doar daca folosesc filtru de substrat si atunci da, prefiltrarea in filtru extern ajuta.

Conversia in termo presupun ca se face utilizand incalzitoare Oase si nu altele, asadar merita cumparata din prima varianta thermo.


Mai am timp sa ma hotarasc, probabil am sa mai folosesc o vreme JBL-ul pe care il am.
Ma bag si eu pe topicul asta, cum e la fitrele astea cu zgomotul? face galagie pompa sau sunt silentioase? Nu stiu ce sa aleg intre Ehiem si Oase.
Meric
 
Forum Index » Profile for cristiandrei » Messages posted by cristiandrei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com