[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: clauss
Forum Index » Profile for clauss » Messages posted by clauss
Message
ale mele plutesc dar ma gandeam sa rezolv problema asta lipindu-le de niste pietre cu silicon si apoi sa acopar pietrele cu nisip
nu tre sa folosesti silicon, mai bine leaga pietrele cu nailon sau altceva pentru ca dupa 2 saptamini cind se imbiba bine cu apa nu o sa mai pluteasca si o sa poti indeparta pietrele
strimba in ce mod? nu creste pe verticala... sau are frunzele strimbe??
la un acvariu de 180 l buteliile de 500 g sunt prea mici, cred ca trebuie sa te orientezi spre ceva mai mare uite o idee aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/8868.page
2 kg co2 la acvariu de 300l a rezistat eroic 3 saptamini..., insa sunt foarte multi factori care trebuie luati in considerare: cantitatea de "masa verde", cit de agitata e apa (cu cit filtrul o agita mai mult cu atit se elimina mai mult co2 din apa), si altele... tre sa dai mai multe detalii pentru mai multe sfaturi
si inca ceva ciudat...chiar si acum , cind sunt logat nu-ni vad numele in prima pagina a forumului, acolo in josul pagini unde arata userii logati in acest moment... ce sa-i fac??
am si eu o mica problema, de fiecare data cind intru pe acvariu .ro sunt delogat, chiar si daca ma loghez acum, inchid pagina si o redeschid sunt delogat...ce poate sa fie??
si bifez casuta cu "logheaza automat la fiecare vizita"
cel mai bine Visa Gold da' merge si o cartela Romtelecom goala
mai dat pe spate..
on topic -- si eu am lipit in acelasi mod
bine ai venit
bine ai venit Camelia
baga coolere!! si tii apa cit de cit in parametri cu schimburi de apa masive (cam 50%) cu apa declorinata. pestii si bacteriile nu vor avea de suferit.
sunt comvins...cu unele modificari. intrebarea este ce marime are acvariul tau? eu am una de 1000 l/h si i-mi transforma acvariul in masina de spalat... si are 300l.
poate ne lamureste faraonul, e expert in treburile astea
multumiri si Faraonului si tie Alber :-) . si avind in vedere ca o sa iau neoanele separat, de la magazinul de electronice ce trebuie sa mai cer in afara de droser??
in mod sigur nu o sa cumpar tuburi de la dennerle si o sa l-e aprind cu chinezarii ( nu stiu nimic de tuburile de la dennerle da sper sa fie la fel de bune ca fertilizantii ), insa voiam sa stiu ce sa-i cer vinzatorului de la magazinul de electronice ca sa l-e aprind...o enumerere asa...
m-i sa pus pata sa-mi fac un nou capac la acvariu, in care sa pun 3 tuburi neon de 54 watti de la Dennerle. toate bune pina aici, da eu nu stiu nimic despre t5 . daca poate sa-mi spuna si mie cineva cu ce se maninca astea, da asa "mura-n gura " ce trebuie sa cer la magazin?? presupun ca au ca si t8 un droser, un starter...habar nu am...
poti sa pui o poza??...se zice ca face cit o mie de cuvinte...
nu este nici o diferenta. co2-ul are o singura formula: co2 . din ce mi-a explicat cineva zilele trecute singura diferenta este data de modul in care este produs, transportat, imbuteliat. cel alimentar in conditii de igiene maxima ceea ce ii comfera o puritate de 100% iar cel industrial are si ceva impuritati, puritatea acestuia este de 99, 6%. este o explicatie pe care am primit-o dintr-o sursa "neoficiala" , deci teoretic si cel industrial e la fel de bun.
da-l la maxim...parerea mea
Am mai intrat pe forumuri de peshto-maniaci dar disperati ca astia de aici n-am mai vazut, pe bune
eu a-si zice profesionisti sau perfectionisti, cum o fii dar unii au zeci (zeci) de ani de acvaristica, sunt acvaristi care iubesc vietatile din acvariu.
Eu am fost si sunt praf la acvaristica doar o practic de vreo 2 ani
asta am inteles din primele rinduri...
Plantele si pestii mai mor orice masuri ai lua
pune 10 de molly intr-un acvariu de 200l plantat si vei vedea cu ochii tai molly moarte de batrinete...
Cel putin black molly si-o trageau si nu aveam procentaj sub 75% femele gravide in orice moment al anului!
extraordinar, si care era aportul tau in treaba asta???
Eu gaseam la fiecare curatare a filtrului cel putin 10 pui morti sau vii in apa unde il clateam
un burete sau o sita fina la absortia filtrului si nu ai mai fi gasit pui in filtru decit daca erau puii lui houdini
pentru ca natura chiar si in spatii asa mici isi face treaba iar de boala mi-a murit decat un corydoras paleatus si de intoxicatie de la suprapopulare vreo 10
in acvariul tau tu esti natura, in natura spatiile de fuga sunt ilimitate, ascunzisuri la fel, intre peretii de sticla unda sa fuga???, iar daca un incepator suprapopuleaza o face pentru ca nu stie, tu vad ca o faci cu bunastiinta smilie
Ori voi aia fitosi nu reusiti sa aveti decat cate 2-3 pui cu tot cu cresele voastre
extraordinar domnule, cine ti-a spus :o
Speriati incepatorii si ii faceti sa creada ca sunt inapti
uita ca pe mine nu m-au speriat, dimpotriva iar cind am descoperit acest site aveam 3 carasei in 15 l de apa, acum situatia e alta, am 20 de pesti in aproape 300l si culmea, nu moare nici unul...
MA FAC POPA SI RIDIC BISERICA PESTIULUI PREASFANT!
incearca mai bine gropar, ai vocatie
Gata, m-am racorit ...
puteai sa faci un dus rece...
Acum astept atacuri furibunde si ban-uri
un repli pe masura postului tau ti-am dat eu, pentru ca sunt ca si tine un incepator care practica acvaristica tot de 2 ani, a-si ruga acvaristii cu vechime sa nu se coboare la acest nivel si sa-ti raspunda, nici macar sa nu te baneze, in felul acesta o sa mai arunci cite o privire pe aici sa vezi care e atmosfera pe acest forum....
atit.
Sau berea era deja ingurgitata la prietenul donator de stingatoare si acasa aveai doar chef de...poze....?
chiar asa, intors de la prieten cu stingator in mina si bere in burta, m-a luat dorinta de a posta aici poze cu extinctorul meu cel nou, si cautam aparatul...sotia-hai sus in dormitor ca esti obosit tare si cautam miine aparatul; eu-nu si nu.....; sotia-hai mai ca degeaba il cauti pe sub masa de o jumatate de ora , ca nu e acolo...; eu- nu si nu... eu sa fiu sincer nu prea cred sa fi fost chiar asa , da copilul spune pe cuvintul lui de cavaler al dreptatii power rangers ca e asa...
P.S. Si cu palnia aia cum faci, o folosesti pe post de reactor?
...nu e o idee rea, da eu m-am gindit la altceva: pilnie mare, furtun rezistent la co2-ul din bere( ca neaparat bagam si bere in ecuatie)= patentul unei inventi care m-ar putea imbogati

on topic cu siguranta nu o sa renunt la cel vechi, va fii rezerva

si mai ontopic : chiar nu stie nimeni care este diferenta dintre co2 alimentar si cel industrial??
 
Forum Index » Profile for clauss » Messages posted by clauss
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com