[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Neonus
Forum Index » Profile for Neonus » Messages posted by Neonus
Message
Vand 1 sac nedesfacut de 9L - Ada Nature Amazonia - https://www.adana.co.jp/en/contents/products/na_substrate/detail02.html

Primul venit - primul servit. Nu am nici un pret in minte, singura conditie e ca livrarea sa se faca la IKEA Pallady. Nu trimiteti mesaje pe forum, intru foarte rar, rog sunati direct.

Tel 0726 + de 6 ori numarul 9.

Multumesc.

https://i.imgur.com/B3h71XK.jpeg
da, am zis ca daca tot e bazinul mic, ma descurc cu un singur sac.
am facut (primit cadou) pompa/burete/piatra), o sa le duc sa ruleze intr-un bazin functional cateva zile ca sa am ulterior o ciclare mai rapida.
update: am dat comanda pt Substrat fertil ADA Aqua Soil Amazonia 9l
perioada asta e cam aglomerata pentru toata lumea, dar o sa reintram in rutina cat de curand posibil ...
alinutz80 wrote:Daca nu vrei Ada, mergi pe acel deponit mix negru si cuart dennerle negru.....

Clar o sa am plante "easy", dar o sa merg cu siguranta pe deponit/cuart. Ada o sa pun la viitorul acvariu, acum trebuie doar "sa imi intru in mana".
dan.pavelescu wrote:Ce dimensiuni are acvariul? Poate ca ai scris, dar e posibil sa fiu chior.


60 x 30 x 30 cm. Piticot, dar o sa schimb apa de 2 ori pe saptamana.
Eu nu am mai avut pesti de ceva anisori, imi mai aduc aminte una-alta Asta nu inseamna ca acum nu sunt incepator.
Pe vremuri chiar schisesem pt acest site un ghid al incepatorului, din pacate nu il mai gasesc acum, cred ca Mosu a publicat o versiune mai updatata la un moment dat

Pe vremea cand aveam eu pesti nu se prea gaseau multe, doar ce era prin piata in Obor. Guparie la greu, plus riccia, bacopa, cine avea un echinodorus era "zeu". Ytron vindea nu's ce soi de lichid negru care facea bine la plante, Lucian avea un acvariu cu discusi super meseriasi, etc. Imi aduc aminte ca a fost un soc cand l-am vazut. Arata beeeton, schimb automat de apa, etc. Profi, ce mai.

Acum am luat-o cam de la zero, sunt un milion de tipuri de pietris si nu stii de care sa alegi. Pe vremuri era mai simplu, alegeai cel mai apropiat rau si te aprovizionai

PS da, stiu de nenoricirea aia de Ada Amazonia. Am vazut si eticheta si am spus simplu "next ?". Vreau acum sa fac un acvariu de buget, sper sa il tin cativa ani. Urmeaza sa construiesc in vreo 5 ani o casa noua si cand ma mut o sa imi fac un acvariu serios.

PS1. @alinutz80 care "parte ailalta" ???
@Ariath saru mana
Intrebare intrebatoare. In marele bazin de 60cm x 30cm x 30cm cate exemplare de neoni si corydoras as putea pune in total ?
Bayek wrote:Daca tot folosesti quart negru, de ce nu pui asta sub el?
https://animax.ro/substrat-fertil-acvariu-dennerle-deponit-mix-black-10in1-2-4kg.html

deja ca e 6 in 1 sau 10 in 1 e tot aia Si nu cred ca are rost sa platesc dublu pt asta.
ok, pana acum am ramas la :
- substrat fertil - https://www.nevertebrate.ro/substrat-fertilizant-dennerle-nutribasis-6in1-2-4kg-pt-50-70l-11002
- nisip quartos negru - https://www.nevertebrate.ro/nisip-dennerle-crystal-quartz-gravel-diamond-black-5-kg-10454

Ma gandesc la varianta de 5kg quartz si nu 10 pt ca ei zic "Exemplu: un acvariu cu baz? de 60 x 35 cm va avea nevoie de minimum 60 * 35 * 5/1000 = 10,5 litri de nisip (1 litru de nisip cantareste putin mai mult de 1 kg). Consideram ca unul dintre sacii de 10 Kg ar trebui sa fie suficient pentru a obtine un strat uniform de nisip de aprox. 5 cm." Acvariul e mic de inaltime, nu pot sa pun asa de mult.

Perfect, hai cu recomandari de pesti, va rog. Fara vivipari
@alinutz80
Am vazut undeva pe YT si cred ca e o idee buna. Se pune substratul intr-o punga din cele pt spalat lucruri marunte in masina de spalat. Se aplatizeaza cat mai mult, apoi se pune peste si pietrisul. Ideea e sa nu se amestece (pe cat posibil).

Intrebare: pt un acvariu mic plantat se recomanda pietris deschis sau inchis la culoare ?

@Ariath
merci pt idee, am sa cumpar quartos negru.

Ramane sa ma dechid la plante (aici e destul de simplu, trebuie sa fie mici de inaltime) precum si ceva pesti.

Sugestii ?
image
Uneori lucrurile se rezolva altfel decat te astepti.

Ma trezesc cu fi'mea ca imi aduce "cadou" de la Mosu' (nu adminul de aici): un bol de 15cm diametru cu 2 pestiuci in el. Estimez volum de apa o juma' de litru, cu indulgenta. Si cu nisip in toate culorile curcubeului. Astia de la pet shop sunt niste tantalai, cum poti vinde asa ceva ? Condamnare curata.

Long story short:
- am facut rost urgent de casa normala (acvariu plantat) celor 2 amarati.
- am facut rost la fel de urgent una bucata acvariu mic/pompa/etc sa pot sa dau drumul la ciclat. O sa revin cu poze dupa ce il spal un pic.

As dori sa cumpar urmatoarele:
- substrat fertil acvariu plantat //este ok deva gen https://animax.ro/substrat-nutritiv-dennerle-nutribasis-6in1-2-4-kg.html ?
- pietris colorat pe care sa il pun peste substratul nutritiv. Este ok ceva gen https://animax.ro/dennerle-crystal-quartz-negru-diamant-5kg.html ? Recomandati ceva de culoare deschisa ? Linkuri va rog frumos, vreau sa dau drumul la ciclat.

Merci de idei bune
alinutz80 wrote:Normal ca au cam subestimat sticla, dar daca ai garantie care e problema?


Nu mi-e teama de acvariu, imi este teama de parchet. Si evident de gura sotiei
image

La prima vedere sticla e taiata la calitate "de cartier". Are si niste zone in care este un pic sarita/ciupita la cant, nu stiu daca o sa o pot refolosi pt acvariu. In cel mai rau caz o tai si fac din ea un sump mai mic.

Imi fac planul pt acvariu si vad pretul la fabrica. Apoi decid ce si cum. Oricum nu am sa cumpar acvariu "de firma" doar ca sa iau sticla subtire, fara intarituri, etc. Tot ce conteaza pt mine e calitatea sticlei, taietura, lipirea corecta, existenta intariturilor. Si evident, pretul.
Mda.

Multumesc de linkuri. Vad ca se practica la greu sportul cu subdimensionarea sticlei la acvarii. Cel putin la cele din Hornbach.

Ca sa fiu eu impacat am sa vad care e pretul unor geamuri de 1cm pentru acvariu de 100 x 400 x 500. Finisat/cantuit, tot ce trebuie. Cei de la Aquadec fac acvarii ok, pretul lor nu ma incanta in schimb. Am sa vad cat costa sticla la fabrica si apoi decid.


OK, dupa cativa ani (multi) fara acvariu a venit momentul sa revin la acest hobby. O sa o iau incet ca ma tina mult si bine

Toate bune si frumoase. Nu am nici un fel de echipament/plante/etc.

A venit Mosu la mine cu un cadou prafuit care a stat sub cerul liber in ultimii ani. Inculpatul e mai jos in poza, e un acvariu cu dimensiunile exterioare 100 x 40 x 56 cm (LxlxH). Sticla de 8mm, fara nici un fel de intaritoare, silicon alb. Chiar daca acvariul ar fi impecabil, la aceste dimensiuni nu as indrazni sa pun apa in el.

Stau in dubii daca sa ma inham la munca de chinez batran (curatat sticla, dezlipit siliconul vechi, aplicat silicon nou plus intarituri pe fund, laterale, sus) . Sticla e taiata ca pe vremuri la geamgiu, nu e cantuita/finisata. Sanse mari sa il distrug la "demontare".

SAU

- sa strang niste bani si sa iau un acvariu de-a gata (de la cineva care renunta la acvariu). Un acvariu care "nu bate, nu troncane . E plin OLX/FB de asa ceva.
- sa comand niste sticla taiata pe CNC si cantuita si apoi sa il lipesc cu silicon de acvarii transparent. Estimez naiv un buget de 1000 de lei pentru un acvariu de 90 x 40 x 50 cm (LxlxH). Bani pe care in acest moment nu ii am de bagat intr-un acvariu.

OK, ce ma sfatuiti sa fac ?

image

PS daca are vreo relevanta in aceasta etapa, in final voi avea un acvariu plantat, cu ceva pesti colorati care NU sunt vivipari.
Exista prin Bucuresti vreun crescator de Neoni ? E posibil sa intru cat de curand in posesia unui bazin de ~200 de litri si as vrea ca dupa ciclare sa il populez cu Neoni.
Stiu ca Neoni ar trebui sa se gaseasca prin orice magazin de acvaristica, dar prefer (daca e posibil) sa iau de la un crescator local.

Multumesc
@narcis, adica pui spirt nediluat intr-un recipient tip "fas-fas", pulverizezi si in 2 secunde le clatesti ?
@EduardB se gaseste o galeata la casa omului......
domnu' rodoselada , nu stiu in ce ai calcat matale, dar ce-a iesit e de mare spectacol. Jos palaria
poza asta merita pusa fundal pe desktop sa ma bucur de ce ti-a iesit ...


felicitari, spectacol adevarat.
 
Forum Index » Profile for Neonus » Messages posted by Neonus
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com