[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: angelfish
Forum Index » Profile for angelfish » Messages posted by angelfish
Message
Shubi wrote:Cea mai proasta actiune pe care o poate face un doritor de acvariu marin este sa cumpere animale fara sa se informeze in prealabil despre nevoile acestora.
Conform ultimelor poze postate ai acum in acvariu 3 animalute greu de intretinut pentru un incepator, mai ales cand acvariul este crud.
Le vei descoperi pe parcurs....riscul sa le pierzi in timp scurt este mare.


Stii macar speciile de corali pe care le-ai cumparat?

Ai idee ce cu ce se mananca un Sun coral?

Ai idee ca trebuie sa stea la "umbra"?

Notiunea de fotosintetic/non fotosintetic iti spune ceva?

Anemona aia de "Mediterana" stii ca haleste pesti?


Si pot continua cu intrebarile;

O zi buna
Cristi
Andrei1234 wrote:Ne-a citit profa de religie la scoala invierea lui Lazar, deci piatra e uscata si o sa fie inviata cu bacterii sau e vie dar nu sta in apa asa ca o sa mai moara din vietuitoare?


Mai Andrei te rog eu frumos de tot macar jurnalul asta sa nu-l poluezi.Incearca DOAR sa parcurgi acest jurnal, sa-l intelegi foarte bine, FARA sa scrii ceva pe aici.Ai ocazia sa inveti cum se concepe un acvariu la modul profesionist.

Asa ca te rog mult sa continui sa ne delectezi DOAR in jurnalul tau.

PS-Daca poti sa prinzi clown-ul ala incearca sa stergi petele alea albe de pe el ca arata naspa asa murdar.

O zi buna si vacanta placuta.
Cristi
.Coane e atat haios jurnalul asta ca uiti sa te superi pe Andrei.

Mai Andrei m-ai facut sa uit de ziua asta noroasa.Da-i inainte!
Andrei1234 wrote:Sau ati putea sa faceti un sump din 2 bazine, sa gauriti putin peretele despartitor si in gaura sa puneti un fiting prin care sa comunice bazinele sau varianta mai buna desfintati peretele despartitor si faceti niste intaritoare de fier pe interior.


Rog un Admin sa-l scoata pe Dragos din functia de DYI Master si sa-l avanseze Andrei1234.

Imi place din ce in ce mai mult forumul asta.
koala wrote:
Adica, petele alea albe erau marcate de o dunga, subtire, neagra?


Da asta e simptomul,in general petele albe sunt incadrate de o dunga neagra.
Atentie care aveti asa ceva ,e o maladie foarte molipsitoare dar care se trateaza cu o solutie de MITRAFOX.
Un alt semn de depresie este aparitia unor pete albe frumoase pe corpul lui portocaliu.Sau asa l-ai cumparat?
smilie atat am de zis.
si eu un bidon
Salut Cip

Am vazut in schema ca alimentezi refugiul cu Open Siphon.Si eu aveam la inceput acelasi sistem ,numai ca se aduna o gramada de detritus si resturi de mancare,etc.fiind greu de sifonat printre pietre si/sau nisip,macroalge (care si ele la randul lor se imbacsesc cu detritus)

Acum am tras ambele sifoane in camera skimmerului intr-un ciorap,si refugiul il alimentez cu o pompa mica 200-500 l.

O zi buna
Cristi
Coane si te mai miri ca Chelmonu' s-a invatat la mancare.

Pai cu asa exemple cum draq sa nu-i fie pofta?

Saptamana viitoare facem plinu' la Rose
am avut ceva probleme cu cyano intr-adevar,din cauza aditiei de NOPOX.Acum e pe duca.
De saptamana viitoare trec la regimul de intretinere

O seara buna
Cristi
Analizele la sfarsit de saptamana ar cam fi:

Ca-450
Mg-1300 (cu aditie zilnica 10ml)
Kh-6,5 (aditie 60ml /zi,6 lingurite bicarbonat /l apa)
No3-10
Po4-0
Sal-1,024
PH-8,3
Temp-26 (cu chiller-ul la blana)
K-? (nu gasesc test)

Alte aditii
Ultra Easy K-20 ml/sapt--la ghici
Ultra Easy Ca/Sr-40ml/sapt
Ultra color Elements 1,2,3 cate 15 ml/sapt
(toate de la FaunaMarin)

Zilnic-ZeoBak-5 picaturi
-CYANOCLEAN-8 picaturi
-Coral Snow-3 ml
-Phoz Down-5 ml

Sper sa nu fi uitat nimic
Da Dragos intr-adevar din cauza pescariei cam mare sunt nevoit sa schimez mai umed sa pot tine parametrii apei in limitele cerute de corali.
Hai sa ma bag si eu in seama putin.

@Koala In ceea ce priveste murdaria;tubul din cupa fiind mai gros ,ca sa arunce spuma in cupa nivelul de ''firbere trebuie tinut mai sus recte acum il tin la 3-4 cm deasupra flansei cupei.In cazul meu murdaria s-a depus doar pe vreo 5cm de la buza superioara in jos a cupei.

Intr-adevar ridicand nivelul de spumare flansa de imbinare a cupei nu mai impiedica spuma sa urce in cupa.

Asa cum am mai zis,practic am scapat sa mai desfac cupa sa o spal,acum curat cu un servetel doar cei 5 cm de jeg,scotand doar capacul cupei.

O seara buna
Cristi
Carbone wrote:
- Fanta: milleporele am ramas fara ele, dar peste o luna sigur vor mai fi.

In weekend ma pun pe taiat ce e mai mare si actualizez topicu'



Pai da sa tai ca mileporerele alea erau pentru mine
Eu cred ca e pentru testoase.
Atentie mare ca patratelele ale se iau .Urmatoarea iesire esti invitatul nostru la gratar.
Daca te uitai pe balta era imposibil sa nu recunosti echipa noastra.Toti 3 eram de categorie musca.Cu spasenie recunosc ca montajul lansetelor a durat 1 ora si gratarul plus salata ne a luat cam 2 ore.
Belea
Asta va rezolva probema la amandoi
http://euro-instal.ro/robinet-flotor-3pe8-plastic-alim-lat-a15.html
Invart si eu cutitu in rana.image

Tot cu dedicatie

image
 
Forum Index » Profile for angelfish » Messages posted by angelfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com