[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: yogi
Forum Index » Profile for yogi » Messages posted by yogi
Message
La ce nu iti dai seama sau nu gasesti pe net, intreaba-ma si iti dau eu linkuri. dar chiar si numele "populare" ale pestilor de acolo se gsesc pe net. De exemplu : Siamese Flying Fox = SAE = Crossocheilus siamensis.
In regula....atunci poti inghiti un peste cand te doare capul...
Despre poze la medicamentele astea, se cheama Google si poate cauta si imagini. Daca ai net sa postezi ai putea sa cauti si poze. Daca ti-e frica sa nu le gresesti numele, incearca "copy" din postul meu. Si "paste" in fereastra Google.
La unele specii poti gasi poze aici :

http://www.happycatfish.ro/cpg1412/thumbnails.php?album=6
Specii noi

Lista s-a imbogatit cu urmatoarele specii de pesti :
Nomorhamphus liemi (un vivipar interesant), Synodontis eupterus, Moenkhausia pittieri, Botia striata,Hyphessobrycon columbianus, Hyphessobrycon Flameus, Hyphessobrycon pulchripinnis, Megalamphodus megalopterus, Puntius fasciatus.

PM, YMess sau mail pentru preturi.
4 bucati cam 15-20 cm, ieftin, daca e careva cu acvariu cu pesti mari.
Super ieftin. 60 ron toti 4, negociabil...
Au fost, nu mai am....la urmatorul import al omului...
Deocamdata nu sunt. incerc. Sunt in schimb muuulte specii...
ALBINO PANGASSIUS,Arowana,Assorted Corydoras (aeneus, albino),Balantiocheilus melanopterus,BETTA masculi,BK SHARK - Lab chrysophekadion,Botia macracantha,Bunocephalus,Callistus,Caras black moor,Caras oranda r&w,Caras red,Caras ryukin calico,Caras ryukin r&w,Caras ryukin red,Carnegiella,Colisa lalia perechi,Common pleco,Common pleco albino -Hypostomus,Coridoras julii,Corydoras panda,Corydoras sterbai,CROWN BETTA,DISCUS assorted,Discus red stone,Glossolepis incissus,GOLDEN CAT -Horabagrus,Hemigrammus Rhodostomus,Koi,Labeo bicolor,Labeo frenatus,Labeo frenatus - albino,Melanotaenia boesemani orange,Melanotaenia praecox,P. joselimaianus - Leopard pleco,Pacu(pirania),PAKISTANI BOTIA - lohachata,PANGASSIUS,Pink Gourami,Pseudogastromyzon,Raci BLUE (Cherax),RED CRAB(sesarma),SIAMESE FLYING FOX - SAE,Silver Dollar - Metynnis argenteus,Somn sticla - Kryptopterus
Pestii ii puteti vedea fotografiati, la linkul urmator:
http://www.happycatfish.ro/cpg1412/thumbnails.php?album=6
Sunt mai multe specii, nu doar cele din poze.
Pe langa pleco de mai sus mai am si yoyo botia, pterigoplychthys joselimaianus, corydoras panda, silver arowana, racusori albastri - cherax, crabi rosii-sesarma, melanotaenia (mai multe), pacu 10 cm(piranha), silver dollar (metynis), siamese flying fox, common pleco (albino si normal), Labeo, Balantiocheilus, Pangassius, black shark - Labeo chrysophekadion, Bunocephalus... Hemigrammus rhodostomus, callistus, gurami pupaciosi...
Majoritatea pestilor au 5-6 cm. Pentru lista PM me pe mess - valinitza.
Intr-adevar specia e pe cale de disparitie in Brazilia si este protejata.
Nu se mai fac exporturi cu acest peste. In schimb se gasesc inmultiti in captivitate. Problema nu este ca se inmultesc greu, ci ca depun doar 20-30 icre, si nu se pot inmulti in numar mare.In SUA ajung la 200 $ bucata.
Eu as vrea si alte specii, de exemplu L173, L333, L066, L134...
Deocamdata am doar 10 x Hypancistrus debilittera (L129).
Ma rog, si ceilalti care nu se pot inmulti in acvariu...poate totusi o sa am noroc cu L239. Speranta moare ultima.
dap, ai dreptate. banuiesc ca s-a mai discutat. eu nu am patit si sper sa nu patesc vreodata. pana acum sunt convins ca ancistrusii lasa plantele in pace. sper sa si raman asa.
incearca sa le dai si ceva legume. eu cu ancistrus nu am avut niciodata probleme cu plantele. chiar ma mir de ce zic ceilalti. poate nu erau hraniti suficient...
Vand Loricariidae. L190, L191, L239. Mai am doar cativa de dat...
Au cam 6 cm. Detalii pe PM sau mess.
Si eu am setul de la ferplast, dar cu tot cu manometre. Reductorul nu este "atipic" cum se scrie mai sus. E la fel ca la JBL si probabil si la altele care au butelie de 500gr de unica folosinta. Dar mi-am luat si adaptorul pentru butelie reincarcabila, am mai cumparat si o butelie de 3 litri.
Electrovalva de Aqua-Medic...mai ramane in timp sa mi iau un ph-controller si sonda...aici e greul....
A, la reactor am scos buretele ala de jos. Se infunda cu mizerie destul de repede, desi mai are un mic buretel pe reactor si pe unde intra apa, in partea de sus.
Lumina am la acv de 200 litri 2 x osram fluora + 1 x philips 830 + 1 philips aquarelle, dar de cand am bagat aquarelle au inceput sa apara si ceva alge...inainte aveam 2 x 830 si 2 x fluora. Toatte tuburile au 18w.
Eh, io a trebuit sa amenajez 2 bazine doar pentru Loricariidae.
scorburi, pesteri, lemne...fara ierburi (sau cu ierburi de sacrificiu, din ce tai de prin alte acvarii). In special Cabomba si Hygrophilla difformis...
Si mai fac si piata special pentru ei :-)
Morcov, salata, castravete, dovlecel, spanac, mananca si piersici, coaja de pepene verde la greu...fasole verde dar fiarta, mazare din conserva...o gramada de chestii.
Chiar am incercat sa plantez in ghivece salata si spanac, dar uit sa le ud si se usuca...
La mancare uscata in special Hikari algae wafers si sera novo pleco sau spirulina (shpritzulina e pentru mine...la ei e doar spirulina).
Eu am reusit sa fac rost de cateva specii interesante.
Panaque nigrolineatus (royal pleco) - L190
Panaque sp. - L191
Ancistrini sp.(blue pleco sau blue panaque) - L239
Hypancistrus debilittera - L129
Pe langa acestea mai detin si exemplare comune, gibbiceps, joselimaianus, common pleco si common albino, ancistrus longfin
Daca mai vrea careva mai exista cateva bucati din L90, L191, L239...
Daca altcineva are de dat si alte specii, sunt interesat.
O problema e atunci cand amesteci Loricariidae care pasc (ierbivore) cu plante in acelasi bazin. E ceea ce am patit eu de curand...a ros un singur royal pleco tot acvariul intr-o noapte. Abia acum incep sa si revina cat de cat plantele mele...
Ca sa nu mi se reproseze ca nu am scris nimic despre mine, ma Numesc Vali, locuiesc in Bucuresti - Militari, am mai multe acvarii, din pacate cel mai mare are abia 200 litri, de rest coboara incet incet pana la acvariul tip "ceasca" :-)
Pesti, am adaugat in semnatura cativa. Mai am si niste puiuti de discus si cativa Puntius, Corydoras sterbai... Plante, cateva specii dragute de Echinodorus : ozelot, rubin, osiris, cordifolius...si piese de valoare (in viitor, acum sunt niste pui amarati) 2 pui de aflame si 3 de portoalegrensis. Mai am si Nymphaea stellata si micrantha...Nessaea...ceva Cabomba rosie si verde...etc.
M-ar interesa si pe mine cativa. Daca stiti pe cineva care aduce....su alte specii interesante din familia Loricariidae.
Bine v-am gasit si pe acest forum. Cei vechi si cei noi pe care ii mai stiu...
Sper ca pe aici exista mai multi pasionati de Loricariidae decat pe alte forumuri. :-)
 
Forum Index » Profile for yogi » Messages posted by yogi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com