[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: harry-ab
Forum Index » Profile for harry-ab » Messages posted by harry-ab
Message
Pai ti-am scris un pm, dar nu mi-ai dat niciun raspuns....
Nu e cazul sa pui nimic daca zici ca e apa de izvor. Si posibilitatile sa bagi ceva nedorit in acvariu sunt destul de mici...Dar no! Mai bine previi decat sa-ti para rau!
Daca tot vrei sa ii bagi in acvariu, recolteaza-i din apa. Recomand sa ii pastrezi cel putin 2 saptamani intr-un bazin de carantina unde o sa vezi daca se dezvolta si limitezi posibilitatea de a baga ceva boala nedorita in acvariu.
E foarte simplu, ii asezi undeva la umbra, daca se poate intr-o pozitie spre nord, ii stropesti zilnic in asa fel incat sa raman umezi...si n-au moarte!
Frumos bazin! Tentatia e mare, saltul de la dulcegarie la saratura e greu de facut!
Intradevar, frumoasa. Ce este? De unde provine?
Bafta la vanzare!
Primul mesaj dur:

Ai nevoie de un acvariu mult mai mare sa tii piranha in el. /tine cont ca sunt pesti de card si un grup de 6 bucati este minim pentru a se simtii cat de cat bine. 8 sau 10 ar fi si mai bine. Ai nevoie de vreo 300 de litri de apa si minim 150 cm lungime.
Pregateste acvariul, filtrare cat mai buna, si nu iti face probleme ca nu o sa gasesti pesti. Dai sfoara in tara si cand esti pregatit ii pui in acvariu.
Bafta.
Cutia in care au calatorit scalareii a ajuns astazi cu bine inapoi. Multumesc Koala.
Prea ocupat sa intru la calculator,abia acum am vazut pozele cu scalarii. Ma bucur ca au ajuns cu bine.Si pozele sunt foarte reusite.
Provenienta lor este de la un coleg din Bucuresti care mi-a trimis cativa pui acum aproape trei ani. Bineinteles, sunt a treia generatie fata de cei de atunci.
E adevarat ca Mama Natura are penelul ceva mai ascutit, doar ca nu toata lumea apreciaza asta. In curand o sa atasez cateva poze cu un grup de 15 "Cuipeua", pentru a le admira impreuna evolutia.
Cine stie, poate scalarii vor fi inlocuiti peste cativa ani de discusi , acvariul lui Koala si acest topic isi vor schimba numele...
Neon Disease (Sporozoasis)
Symptoms: This incurable disease can affect Characins, Cyprinds, and Cichlids. The disease can manifest itself in several ways. Symptoms vary, and can include a loss of colour, emancipation, and the loss of equilibrium causing fish to swim in an erratic, jerky manner. An infected specimen will wander from its school. The body may become a milky, opaque colour.
Solution: Since this disease is not treatable, the best way to prevent its spread is to immediately remove the affected fish, and destroy it. Disinfect the tank after removing other fish.

Es gibt keine Heilmittel gegen diese Krankheit.Aus diesem Grund sind vorbeugende Massnahmen von grossen Wert.


In traducere libera....INCURABIL.
minnardy wrote:

Ce pot spune insa cu certitudine este ca, daca nu esti foarte grabit, iti pot eu aduce eu scalarii aceia. Eu i-am vazut...sunt, intr-adevar superbi. Nu stiu cum va reusi Harry sa-i impacheteze ca-s si cam maricei pentru clasicele pungi de transport. Iar prin foarte grabit, inteleg ca, pana la sfarsitul lunii, in mod obligatoriu am un drum la Bucuresti. !


Multam de laude....
Astept maine-poimaine un telefon sau un PM. In privinta ambalarii cred totusi ca o sa mearga doi intr-o punga. Oxigen...in privinta temperaturii nu are rost sa fim ingrijorati, deocamdata...
Cei mai clasici!
Pot sa iti ofer 10-12 exemplare de scalari tineri, maturi deja, varsta aproximativ 8 luni. Toti frumosi, selectionati de mine dintr-o ponta de 450 exemplare. Doar transportul este o mica problema....preferabil ar fi sa ii ridice cineva care are drum prin zona.
Prezinta. O sa caut in magazine asa ceva....
S-a mai scris pe forum. Nu e cea mai buna metoda de introducere a CO2-ului in acvariu. Ca atare in niciun caz si doar gazul...total ineficient. Da un search dupa "bomba CO2", nu te lasa intimidat de denumire, si vezi ce o sa iasa....
Buna seara, puii de BD ma intereseaza. Pe joi dupa amiaza as avea pe cineva care vine de la Cluj la Sebes. Lasa-mi un numar de telefon sa discutam detaliile.

Am de vanzare 19 scalari argintii cu dungi negre, coloritul salbaticilor. Pestii sunt exemplare deosebite, cu potential. I-am crescut de mici pentru a-mi forma cateva perechi, au fost cei mai buni din 450 de pui. Varsta lor este de 5 luni, sunt deja perechi formate care au scos pui.Inaltimea lor intre 14 si 16 cm.
Pretul pe bucata este 15 Lei.
E frumos "micutul", nimic de comentat. Imi permit doar un mic sfat. In spatele lui, un bazin de 5 litri pe post de filtru functionand pe principiul vaselor comunicante (powerheadul care se vede urat) si pe post de incalzire a apei.
O mai vast drequ incalzitoare ashe mari cat pomu!!!
Am urmarit cu interes evolutia acestui topic. Va tinem pumnii pentru reusita operatiei. Chiar daca nu o fi prima operatie de acest gen de la noi, cel putin ne-ar demonstra ca se poate ...
Mai sunt vreo 12-15 ...
 
Forum Index » Profile for harry-ab » Messages posted by harry-ab
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com