[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alef0
Forum Index » Profile for alef0 » Messages posted by alef0
Message
Anubiasul infloreste in acvarii. Floarea este un soi de Cala in miniatura.
Cu muuult timp in urma am oferit cuiva de pe forum o floare de Anubias de intai martie.
SCUZE!
Din "lipsa de ocupatie" ti-am citit posturile si am inteles ca esti fata, femeie, doamna, domnisoara, etc., nu m-am lamurit exact.
Cum nu ma caracterizeaza misogismul, te rog inca o data sa ma scuzi.
Poti sa-ti populezi bazinul cu tot ce e mai kitsch-os in acvaristica, evident nu e treaba mea si nu ma apuc acum sa lamuresc un "boson" in ale acvaristicii fie el si de gen feminin.
As putea sa-ti dau inca o multime de "aberatii acvaristice" care dau ultra bine prin acvarii, dar care raman la fel de kitsch-oase, unele dintre ele fiind deturnate de la scopul initial si puse pe piata de comercianti (in special asiatici), tocmai pentru tot felul de "copii teribili ai acvaristici mondiale si rasfoitoare de "goagle" ".
Cu atit mai mult ca nu ma cunosti ar trebui sa fi ceva mai rezervata.

GAMES OVER !!!
Vai, ce nervos esti !!!
Pestii pe care-i soliciti sunt transgenici (modificati genetici), si, din cite stiu eu, acest forum nu incurajeaza cresterea si comercealizarea lor.
Cit despre "coate tocite"... las-o balta.
Pare mai curand o intoxicatie chimica decit o infectie bacteriana asa de rapida.
Erau interesante niste teste la apa din bazin.
Nu se pot face multe lucruri care se puteau face pe vechiul forum.
Nu te poti "da mascat", nu poti sa afli pe ce sectiuni bananaie ceilalti useri, nu sti daca cineva caruia i-ai trimis un PM l-a si citit..., si multe atele.
Sunt convins ca si noua versiune accepta si astfel de setari dar, probabil, nu se doreste.
Hai bre mos poate mai umbli pe la setari.
Pestiuca wrote:Cumpar zebre rosii, galbene si verzi. De preferat pui.

Da din alea, normale, asa cum le-a lasat Cel de sus, nu vrei?
Astea, de care zic, ce au??? Nu's cool???
skodaoctavia 82 wrote:dar este de apa dulce?


Frate, faci caterinca de noi sau care e treaba ????
Pai prin rauri in general, prin Tigru si Eufrat, curge apa sarata???
Restul informatiilor ti le procuri singur ca mie mi-a ajuns.
Nu stiu exact ce te-ar interesa, dar, iata aici citeva informatii:

Specia: Garra rufa (HECKEL, 1843);
Sinonime: pestele doctor;
Familie: Cyprinidae;
Origine: Rauri din Turcia, Siria, Iran, Irak, inclusiv in Tigru si Eufrat;
Marime: 14cm - in acvarii, ceva mai mici;
Tip Inmultire: Icre;
Hrana: Omnivor;
Intretinete: Usoara;
Reproducere: Posibila si in captivitate, chiar usoara, in bazine bine plantate sau cu plasa de fund;
Tip Bazin: Lung, min. 80cm, comunitar, minim 6-8 exemplare, cu substrat nisipos;
Nivel inot: Bentopelagic;
Temperatura: 15-28 grade C;
T. Reproducere: 24-26 grade C, constanta;
Duritate apa: 8-12 dGH;
PH: 7-8; 7.5 pentru reproducere;
Volum minim de apa: 100-150l;
Nu este folosit in acvaristica deoarece nu este spectaculos nici prin culoare, nici prin forma si nici prin comportament.
Asa ca nu cred sa-l gaseti pe la noi.
Se pot importa insa de prin Asia (Malaezia, Singapore, China probabil si Tailanda) pentru tot felul de saloane de "fish spa", "fish therapy" si alte minuni.
Garra rufa for sale internationally
Val wrote:Daca s-au inmultit deja foarte mult, functioneaza foarte bine (testat) metoda aia de acum 1000 de ani cu saculetul cu carne si cu paharul/cana. Daca e cazul si nu stii deja, pot detalia. Aceasta metoda le imputineaza spectaculos, dar atat. Nu vor veni toti viermii pe saculet nici daca faci dresaj cu ei.

Metoda asta naturista este descrisa pe forum de acum "1000" de ani, dar, e greu frate ... sa te documentezi.
In rest tot ce zice Val este perfect adevarat.
alexnbv wrote:De ceva vreme am observat ca am niste locatari noi in bazin....nu stiu ce sa zic sa ma bucur sau sa imi fac griji...

Am facut cateva poze aici, aici si aici.

Imi puteti spune va rog daca este cazul sa imi fac griji din cauza lor

Multumesc

Din poza a 2-a si a 3-a se vede clar ca sunt planarii.
Cauta pe forum ca s-a discutat destul.
Avalon90 wrote: Nu-mi spune ca te duci la lacul Sf. Ana si scoti 700 de tone de apa si pui alta noua.

Un exemplu mai prost nici ca se putea.
Sa ne zici si noua cam ce "vietuitoare" traiesc prin acel lac, oligotrof prin definitie dar si cu deficit de oxigen, ca sunt tare curios.

I s-o fi facut de ... :18: ...
Trece-l pe bromura de calciu si de strontiu. Poate-i trece.
Radu.U wrote:... m-am decis sa donez persoanei careia imi va demonstra ca are conditii minime pentru ea.

Asa sa faci ca e pacat de plante.
Porcu wrote:Si-a fost asa multumita c-a devenit gigantica, imi amintesc de minnardy cum a ramas in transa citeva minute cind a vazut-o .

M-am uitat prin galeria ta, am vazut-o, probabil inainte de a deveni chiar gigantica, si m-a apucat melancolia...
Barclaya merita tot efortul.
Chiar renuntarea la alte plante in favoarea ei.
minnardy wrote:La plantate, "verbul" care indica inactivarea fertilizantilor cica este a chelata. Nu-s chimist :-)

Aici, sincer, nu prea pricep cu toate ca am unele banuieli de unde provine confuzia.
Lucrurile stau cam asa:
Agentii de chelatare si cumpusii lor sunt reversibili. Pentru o mai buna intelegere am sa va dau doua exemple.

1. Daca cineva se va prezenta la medic cu o intoxicatie de plumb, i se va administra o substanta de chelatare de tipul EDTA. Aceasta se va combina cu ionii de Pb din organism formind un chelat de plumb ce va fi eliminat prin rinichi.
2. Daca cineva se va prezenta la medic cu o carenta de fier, i se va administa fier chelat pe EDTA. Acesta va putea fi asimilat de organism iar substanta de chelatre se va elimina prin rinichi.

Sper ca am fost inteles.

Ca o "curiozitate": hemoglobina este un chelat al Fe+2, clorofila este un chelat al Mg+2, unele vitamine sunt tot chelati, etc.
lorenzo2 wrote:Fertilizantii si mineralele sunt anorganice si cred eu ca uvc-ul are treaba doar cu cele organice.

Solutiile fertilizante care se respecta, pentru a putea fi procesate de plante, sunt compusi metalici formati de agentii de chelatare (acizi organici), de tipul EDTA, DTPA, etc.
Folosirea lampilor UV pot duce la "ruperea" acestor compusi, facind fertilizarea inutila.
Greu de dat cu presupusul. Poate fi o infestare bacteriana sau fungica.
Who knows...
Sa fim seriosi. Cine crezi ca tine sute de chile de apa la declorinat. Schimbi cu apa de la robinet si gata, eventual filtrata prin carbune activ.
Cel mai misto ar fi sa ai o instalatie de schimbat apa la picatura si scapi de griji.
andrei.a wrote:
astept sa depuna , dupa care voi dona toata familia ...

Ma indoiesc ca vei avea urmasi daca nu ai un acvariu special amenajat.
Toate icrele depuse vor fi mincate atit de masculi cit si de femele.
 
Forum Index » Profile for alef0 » Messages posted by alef0
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com