[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Pokemon
Forum Index » Profile for Pokemon » Messages posted by Pokemon
Message
Cumpar Parasit Clear. Contactati-ma la telefon (0744566296), E-Mail (alex_rapid_000@yahoo.com) sau Y! Messenger (ID: alex_rapid_000)
Si inca ceva! Poate are cineva, bineinteles contracost, Parasit Clear??
Multumesc pentru raspunsul complet.......... Si se pare ca de ce m-am temut de aia nu am scapat. Cred ca aleg varianta cu ridicarea temperaturii si scoaterea plantelor si a celorlalti pesti. Cat despre acestia, nu cred sa fi fost purtatori pentru ca i-am clatit cu metronidazol cand i-am adus, inainte de ai baga, pana au ramas jumatate din ei. Imi e cam greu sa fac lucrul asta pentru ca acvariul este foarte bine echilibrat. Dar asta este, daca mi-o trebuit discusi.... :-)
Salut! Discusii mei (3 din 10) au inceput sa slabeasca si au excremente albicioase. E clar ca trebuie deparazitati. Intrebarea este daca ridic temperatura in acvariu, plantele si ceilalti pesti (ancistrusii si coridoras) au de suferit??
Daca ii scot in acvariu steril cand ii pun inapoi, nu se reinfesteaza?? Sau ziceti un tratament sa il pun in acvariu comun ca banuiesc ca trebuie tratati toti . Apropo, cine are un flacon de Parasit Clear sa imi zica si mie substantele activa de baza si in ce cantitati sunt trecute pe flacon... ca eu nu am gasit asa ceva si incer sa adaptez Praziquantel si ce-o mai fi continand. Ca am constatat ca majoritatea deparazitantilor de uz veterinar, contin Praziquantel, + altele..... I-am hranit numai cu mixtura si TetraDiscus. Nu pricep de unde au aparut parazitii, dar intotdeauna exista mai multe raspunsuri decat intrebari, asa k nu mai imi bat capul si trec la combaterea lor....
De ce stau carasii uneori cu burta in sus?? Cum se trateaza carasii cu inotatoarele putin franjurate?? Sunt proaspat cumparati si nu mi s-a mai intamplat niciodata... Mananca normal, dar cand stau se rastoarna si raman asa (sunt carasi negri, maturi)
Pune un capac de sticla intermediar si ai rezolvat problema stropilor si a vaporilor iar becurile echipate cu acel reflector din folie le poti aduce pana la capacul de sticla pentru a nu pierde din lumina. Reflectorul poti sa-l faci din tub PVC 110 despicat in doua pe care lipesti autocolant oglinda.Sa vezi diferenta....
Bine ar fi 2 saptamani chiar 3 daca ai rabdare
5 ani nu e o varsta..... ......se mai intampla. Mai moare cate unul. . Incearca sa le mai diversifici hrana (cauta eventual niste rame pe care le pui intr-un borcan, le lasi vreo 2 zile sa se curete de pamant, apoi dak sunt prea mari, toaca-le :-) ). E ca si cum ai manca in fiecare zi numai paine. Bafta!
Salut sena. Schimba-i apa mai des. Fac chestiile astea de obicei de la apa prea veche si neoxigenata . Am patit-o si eu de multe ori din lipsa de timp, dar nu au patit nik. Succes
Salut! Si eu ud florile numai cu apa din acvarii si le merge foarte bine mult mai bine decat cu apa statuta. Se observa diferenta chiar si dupa 5-6 saptamani de folosire, cel putin eu am fost uimit de evolutia florilor , chiar si petuniile vara tot cu apa din acvariu le ud. Chestia e reala (100% testat , 2 flori la fel, una udata cu apa de la robinet, alta cu apa din acvariu) :cearta:
Apropo de hrana, le dau in general mixtura, de 2 ori pe zi, si numai o data granule, substratul este sort de pana la 4 mm maxim (intre 1 si 4). Apa o schimb de 2 ori pe saptamana, iar excremente albe filamentoase nu am observat la nici unul. Atata tot k nu are ce cauta in card, si probabil el va fi cel sacrificat (cum am mai citit in alte Topicuri). Le-as da si ceva hrana vie pe care probabil ar trebui sa o cultiv, dar nu am idee cam ce le-ar place, si de unde sa iau cuib .(grindal sau altceva).
Salut din nou! Am tot studiat pe acest forum despre puiul de discus, si am decis sa iau 10 pui si nu 4 cum am vrut initial. Dar se pare ca de ce m-am temut , de aia nu am scapat Unul din ei sta mereu, separat de card si nu mananca, cu toate insistentele mele (i-am dat de mancare si in zona lui). Ii am de o luna. Are vreo sansa? Sau asta este?
My gallery: http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12439
[/url]
Nu a mers imaginea nu stiu de ce smilie Sorry
Nu esti singurul la care s-a intamplat! I-am scos si eu o data la unul un pui de ancistrus care nici nu intra, si nici nu-l mai putea scuipa . Asa ca a trebuit sa intervin . A fost singura data cand am pus cativa carasi mai mici in alt bazin, ca altul nu mai aveam momentan. Erau pline toate (ocupate) . Asta este, carasul a trait, ancistrusul a murit ,. Na, se intampla si la case mai mari :test:
Iata o poza cu carasul "cel obraznic" dupa 2 ani

image
Salut Alexandra! Am patit si eu acelasi lucru, le-am urcat temperatura treptat (nu am fortzat nota ) si nu au avut nimic. La mine a fost pana de curent . Sper sa nu ai nici o problema
Salut tuturor ! Problema asta la mine e veche . Carasi am de multa vreme. Depun , eclozeaza chiar majoritatea icrelor dar dupa 7-10 zile incepe decimarea. :x Am incercat sa-i hranesc cu galbenus (putin sa nu stric apa),cu microviermi, cu apa lor , cu schimburi de apa, alti genitori si nu inteleg cum fac altii sute de carasi si mie imi raman 10-20 de la o ponta
Temperatura o mentin la circa 20 grade C
Care este secretul? :bbere:
Am inteles aluzia la cei 28 cm latime dar locatia a fost un perete si atat mi-a permis grosimea sa, cat despre flori am rasadurile pregatite pentru jardiniere si gradina. In casa exista intotdeauna cineva care spune AJUNGE!!!!!!!!!!! (mai am 5 bazine) si dupa o perioada mai fac unu.......si tot asa are impresia ca gadil prea mult pestii.
Am vazut imaginile dl.Ioan si am citit multe sfaturi ale dv.care mi-au parut foarte serioase. Nu sunt nici eu chiar afon, am avut chiar si reusite la reproducerea carasilor, zebrelor, guramilor,scalarilor dar acum cred ca a venit vremea sa-mi iau si eu niste discusi mai ales ca dau carasii afara.... Am sa incerc sa va contactez in week-end pe Yahoo! Messenger daca o sa aveti placerea....si nu deranjez
[/url]
Sal'tare tuturor!!!!!!!!!!!!!!! Am construit un nou acvariude vreo 200 litri (130 X 65 X 28) si vreau sa creez cele mai bune contitii pentru discusi. Am pus substrat sort intre 1-4mm si ma gandesc sa pun plante in ghivece (cu lut sau nu???....eventual dak ma poate ajuta cineva cu plante adecvate ca ale mele nu mai sunt pentru ca am carasi :-) ). Astept sugestii pentru achizitionare (pui sau mai mari?), hranire, etc.. Am 2 coridoras tinuti cu carasii. Sa am curaj sa-i pun? Ce specii sa mai asociez cu ei??
 
Forum Index » Profile for Pokemon » Messages posted by Pokemon
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com