[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: zerillos
Forum Index » Profile for zerillos » Messages posted by zerillos
Message
Vand acvariu 110L, capac + 2 neoane, filtru SERA, incalzitor AQUAEL, pesti scalari, tetrazona, lerri, ancistrus, corydoras. 250 RON. Informatii pe yahoo messenger.
mersi.... deocamdata o sa o iau usor.... dar daca curat algele de pe geam si buturuga si alga continua sa existe in apa nu se depune imediat si o luam de la capat ??..... o sa mai inlocuiesc din apa si cred ca renunt si la buturuga o vreme..... chiar daca e frumoasa cu algele, dar sunt multe si se vor depune iar pe geam....... o sa testez cum sta treaba.... cat despre asocierea pestilor...stiu ca nu e bine scalari cu ce am eu...dar o sa vad ce voi face...oricum se inteleg bine si nu mai sunt speriati deloc...
inca ceva.... de trei saptamani pun SERA FLORENA pt. plante (saptamanal) .... si asta conteaza.... o sa renunt o perioada....
salutare... mi-au aparut alge ca niste cili mici verzi pe geam si pe plante. am citit ceva articole pe care le-am mai gasit pe forum dar nu stiu de unde sa incep.... sunt multe pareri care mai de care....

ceva detalii: acvariu de 115 litri, iluminare 2 x 18W neoane osram (cred ca niste balarii), filtru intern sera + incalzitor aquael 150 W, plante valisneria, elodeea si inca ceva (nu stiu cum ii spune are frunza ca de papadie). pesti: scalari, xifo, molly, un ancistrus. am o buturuga ( salcie curatata, fiarta lasata in apa 2 saptamani, etc ). pe fund am pietris. apa 27 grade, iluminat 10 h/zi. mancare s-ar putea sa le dau cam multa. filtrul merge la putere maxima ( trece printr-un tub cu gaurI si nu produce dezastru datorita jetului de apa).

ALGELE STAU PE GEAM, PE PLANTE, SI PE BUTURUGA !!!

INTREBARE: DIN CE VEDETI MAI SUS, LA CE AR TREBUI SA UMBLU?
mancare mai putina, iluminare cu alte neoane si mai putin timp, filtrarea mai inceata, temperatura mai mica, eliminare buturuga, etc ???...

VREAU NISTE SUGESTII INCEPAND DE LA DETALIILE DE MAI SUS... DE UNDE SA INCEP ???.... MERSI.
Cumpar plante. Am nevoie de plante pt. acvariul meu pe care il pregatesc acum. Cine e din Constanta si are plante de vanzare sa ma contacteze !!...Ne putem intalni in weekend.
la prima proba a rezistat.... sa speram ca si in camera va rezista sau imi iau placa de surf aproape.... :-)
nu are bule insa geamurile nu erau taiate parfect la unghi de 90 de grade....o sa-i fac proba in baie si vad eu daca o sa crape.... azi pun intarituri sus ..... sper sa tina ....mersi de raspuns....va anunt eu daca m-am inundat.... :-P
Mi-am terminat de lipit acvariul (750 x 370 x 500)(115 litri)(geam de 8) cu silicon Bison glas pt. acvarii. Dupa imbinarea geamurilor, la interior am dat un strat atat cat sa dai cu degetul. Va intreb daca este de ajuns la interior sau trebuie mai gros?... si daca e putin, e posibil sa dau acum inca un strat dupa ce s-a uscat siliconul ? Tare mi-e ca cedeaza la proba..... Sper sa nu... Mersi..
 
Forum Index » Profile for zerillos » Messages posted by zerillos
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com