[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: canadezu
Forum Index » Profile for canadezu » Messages posted by canadezu
Message
Good Job ,
I-mi place ideea cu hydrocotyle pe lemnul ala.
Nu cred ca PO4 afecteaza culoarea frunzelor eu m-as uita un pic la lumina.

Succes,
D
Parerea mea este ca un drop checker (chiar imprumutat de la cineva pentru o saptamina) te-ar ajuta sa-ti dai seama de adevarata cantitate de CO2.
Deobicei cam cite bule pe sec pui in acvariu?

D
lazarginel wrote:Nu ,fa taieri masive in plante deodata ca strici echilibrul acvariului
Maxim 30 % din volumul plantelor
gheata ta din canada ar prinde bine la berea rece din romania


Multumesc George,
N-o sa tai nimic nu-ti fa idei :-P. Incerc sa pastrez fiecare acvariu in echilibru pe cit posibil.

Pai daca berea este rece ce nevoie mai ai de ghiata din Canada? Eu ma gindeam ca ar fi fost buna la o Feteasca Regala cu un pic de apa de borsec turnata de sus sa iasa spritul mai acidulat. Si nu incepe acum cu retetele tale sa mi se faca iar rau la lunch time :-P

D
Plante sanatoase, pesti fericiti, good job Andras

Eu as mai scoate din pietrele alea si as cauta niste buturugi (crengute. crengi ...) te-ar ajuta si cu scaderea pH-ului.

Succes,
D
Sesmar wrote:V-au taiat netu' in Canada? Ca niciunul dintre canadieni n-a mai scris nimic.


Inca mai avem net problema este ca eu cel putin nu mai am timp nici sa respir. Cum am mai spus pe aici pe undeva lucrez la fabrica de ghiata deci sunt ocupat pina peste cap vara. Cind ma uit la acvarii i-mi vine sa pling dar se apropie toamna si am citeva proiecte in cap .

RaresLuc wrote:Salut canadezu felicitari pentru acvariile tale frumoase!

Vreau sa te intreb si eu ceva, nu consumi prea mult CO2 cu instalatiile de filtrare de tip cascada? Eu stiu ca acele instalatii scot CO2-ul din apa si fac instalatia de CO2 ineficienta sau creste mult consumul de CO2.
Mersi si astept si eu poze cu acvariul de pe randul de jos .


De obicei eu le folosesc si pentru filtrare si pentru difuzarea de CO2 dar numai in acvarii mici pina la 80L. Merg cu 1 bula poate 1,5 /sec si totul este ok drop check-rul sta in verde spre galben. De CO2 nu ma intereseaza cind se termina umplu butelia (10$) :-)

Multumesc,

D
Bine ai venit pe forum
Te asteptam cu pozele

D
Nu vreau sa stric topicul lui Val dar poate puneti si voi niste poze cu utriculariile pe la Plante. Sunt curios cum merg prin apele voastre

Va salut,
D
crstn_savu wrote:pentru inceput vreau sa te felicit pentru acvariul tau... toate stima
sunt curios daca acvariul din a doua poza este acelasi acvariu ca si in celelalte poze... din cate se vede pare sa nu fie acelasi acvariu. Poti te rog sa atasezi o poza si cu acel acvariu... pare foarte frumos si acela


Multumesc

Daca vorbesti despre poza asta

image

este acelasi acvariu fotografiat cu aceiasi lumina din alt unghi si umplut doar jumatate. Am facut poza in timp ce schimbam apa si intr-o oarecare stare de ebrietate

Va salut,
D
Val acvariul arata super
I-mi place la nebunie tufa de Hemianthus.

Good job

D
La fel ca multi alti m-am batut si eu cu o gramada de alge printe care si bba. De obicei pentru bba folosesc Excel dar am observat de curind ca in bazinele unde am introdus Amano shrimp (cam 10 pentru 80L) nu mai apare. Ma gindeam daca este doar o coincidenta (poate chiar este) sau nu.

Asta a fost motivul pentru care v-am intrebat. Multumesc frumos pentru raspuns

D

PS
Doar o singura data am surprins si eu un shrimp pe bba, oricum ei sunt mult mai activi noaptea dupa cite am citit.
@BlackAdder si Val
Doar de curiozitate:
Aveti shrimpi in acvariile cu BBA? Si daca da, de care?

Multumesc,
D


Succes
Eu as reface acvariul ai prea multe alge (BBA). Inainte sa te apuci de reamenajare ti-as sugera sa citesti mai amanuntit forumul.

Succes,

D
Good job

Imi place foarte mult acvariul tau, ar fi dat bine un substrat mai inchis la culoare, dar poate reusesti sa-l acoperi cu plante. Eu as incerca niste Glosso daca poti sa faci rost.
Alt ceva ce as mai modifica este background-ul, as pune ceva de o singura culoare ceva care ar arata mult mai natural decit pietrele alea.
Incearca sa muti lemnul si echinodorusul un pic mai in fata si pune Ludwigia in spate.

Succes,
D
Mitica wrote:Nu inteleg de ce faceti referire la micro.. cred ca in solutia asta de pps pro e numai macro, nu?? Si de ce e mai puternica decat EI?


PPS Pro este un sistem de fertilizare si nu o solutie de macro. Daca nu ai citit nimic poti sa gasesti aici totul despre Perpetual Preservation System.

D
Pentru ca lucrez la fabrica de ghiata si vara sunt f... busy, anul trecut cam pe vremea asta am decis sa trec pe PPS Pro toate acvariile. Motivul, nu necesita schimb de apa saptaminal adica pot sa fiu un lazy ass.
La inceput pentru ca am schimbat regimul de fertilizare (de la EI) plantele nu au fost prea fericite. O parte dintre ele au inceput sa aibe frunzele deformate (in special cele cu crestere rapida) iar altele pur si simplu s-au oprit din crestere. Dupa aproape 2-3 saptamini totul a revenit la normal iar plantele si-au intrat in ritm.
Dupa cum cred ca stiti pentru EI se folosesc cantitati mai ridicate de CO2 si o gramada de lumina, eu am lasat-o mai moale cu CO2 iar dpdv lumina am umblat doar la timp am redus la 8 ore pe zi.
Toate bune si frumoase pentru vreo 3-4 luni (nu uitati nu am schimbat nici o picatura de apa doar complectam la ce se evapora, ce mai viata la 7 acvarii) dupa care shrimpi au inceput sa dispara, o parte din plante (rotala, bacopa) incepusera sa piarda frunzele de la baza si niste alge pe care in regimul trecut nu le am avut (GDA, BBA si BGA) si-au facut aparitia.
Ce am suspectat:
Moartea Shrimpilor => in cea ce priveste micro elementele eu am folosit tot timpul reteta lui Edward (tipul care a facut PPS Pro) mai tirziu am aflat ca aceasta reteta este aproape de 2x mai puternica chiar decit EI deci am cam otravit shrimpi neschimbind apa cu lunile.
Plantele Afectate si Algele => o lipsa de macro elemente si CO2 combinata cu neschimbarea apei si aceiasi lumina W/ litru mai multa decit PPS cere.

De curind pentru o parte dintre acvarii am trecut inapoi la EI (acela in care se dozeza zilnic macro si micro) si vreau sa zic am scapat de BGA si BBA si toata lumea este bine si fericita. PPS Pro inca folosesc doar intr-unul dar schimb apa (cel putin o data pe luna) si dozez micro la jumatate din ce se recomanda.

Ce am invatat din aceasta experienta :
Orice metoda folosesti schimbatul apei este sfint.
Daca este PPS Pro trebuie respectate toate conditiile pe care sistemul le cere adica plante la greu, lumina ajustata ca atare, CO2 la limita care se cere, dozajul inainte ca lumina sa apara etc.... si as spune eu o documentare ca atare.

@Cristi Ionescu
Fara suparare, eu as vinde doar sarurile si nu te complica cu PPS Pro sau EI sau Pfertz etc. poate doar daca cineva te intreaba sa-i prepari solutiile fa-i si tu un favor ca doar e client

Va salut,
D
m_3 wrote:In primul rand felicitari pentru acvarii. Sunt super.
Si in al doilea rand am si eu o intrebare: folosesti pH controler? Sau ai un reglaj manual al instalatiei?


Multumesc,

Nu folosesc pH controler, nu cred ca se renteaza asa ceva la acvarii mici.
De fapt pe acea butelie de CO2 sunt 3 acvarii iar CO2 merge 24 din 24 in toate 3.



fipilica wrote:Cred ca deja l-a afectat... arata mult mai bine


Multumesc,

Am tinut minte recomandarea ta de acum 2 luni singurul motiv care m-a oprit de la mutare au fost algele. Era in perioada cu GDA si m-am gindit ca avind filtrul in partea de mijloc aveam o mai buna circulatie a apei in acvariu.

D
lazarginel wrote:
Daca esti de acord o trec la capitolul
PLANTE
Daca nu o INCHID
Ca nu se preteaza aceasta discutie la capitolul VINZARI


Nu este o idee rea cu mutatul, daca va intereseaza as avea si eu citeva sa zic despre PPS Pro. Am folosit metoda asta vreun an si inca o mai folosesc la unul din acvarii.
Inca un update dupa aproape 2 saptamini de la tunsoare.
In continuare nici un fel de alge, ceea ce ma face sa hranesc shrimpi aproape in fiecare zi.
Am luat si niste masuratori chiar inainte de a schimba apa simbata trecuta si aratau cam asa:

pH 6.4
KH 1.1
GH 3.4
Ca 20 ppm
NO3 as spune aproape de 0 ppm
PO4 as spune aproape de 0 ppm
Sunt tare curios sa aflu cit este K dar nu am testul

Inainte de a schimba apa:
image

In timp ce schimbam apa:
image

Si tandemul:
image

Dupa cum se vede in ultima poza am mutat filtrul si difuzorul de CO2 pe laterala. Acum astept sa vad daca asta v-a afecta cu ceva mersul acvariului.

Multumesc,
D
Sa stii ca acvariul arata bine
Eu cred ca as fi cedat nervos din octombrie si pina acum sa tot aprind lumina cu intrerupatorul :-)
Glumesc nu o lua in serios, dar in zilele noastre cred ca tota lumea care are un acvariu poate sa-si permita un amarit de timer de la magazinul de hardware. Este foarte important pentru plante ca lumina sa se aprinda si sa se stinga la un timp fix.
Eu as incerca sa mai pun niste plante in acvariul ala si sa mai adug niste lumina (cel putin 1x18W).
Din pozele alea rezulta ca ai doua feluri de alge (daca este nu mai de un fel trebuie sa te decizi sau sa pui niste poze mai detaliate) sa stii ca amindoua se rezolva foarte usor cu niste shrimpi (Amano sau Red Cherry) si EasyLife Easy Carbo (cred ca ai sa poti sa gasesti asta in Italia). Incearca sa schimbi apa saptaminal, la acvariul ala nu ar trebui sa-ti ia mai mult de 30min pe saptamina. Cind zic sa schimbi apa inseamna doar sa schimbi apa (50% pina la 75%), nimic altceva

Succes,
D
 
Forum Index » Profile for canadezu » Messages posted by canadezu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com