[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Oz
Forum Index » Profile for Oz » Messages posted by Oz
Message
N-am avut bani se sera (costa 280.000) si am luat Tripaflavin (20.000). Cica si asta cam tot pt. asta e. Sper sa mearga.
Eu am un acvariu de ~85L si am cam 25 pesti, si deja sunt multi !!
Destul de interesant sa dai bani pe pietre ... si paroase ... si maronie
Pune ceva otet pe ea si daca face spuma inseamna ca e calcaroasa si nu prea e buna... dar tot nu inteleg faza cu piatra paroasa
am avut beta, dar i-am dat imediat dupa incident.

Femela "acrobata" a murit.
Acum observ pe o femela neagra niste pete albe, si chiar marginea cozii i sa albit. Tot "fenomenu" asta l-am observat si la masculu de guppy negru si chiar acel guppy ciugulit. Sa fie ciuperca ? Sau gris ? La gris din caste stiu eu apar puncte mici si multe pe peste, dar aici sunt doar niste pete mai mari. Vad ca femela isi tine coada de sus plostita pe spate. Si parca coada isa facut putn mia mica si mai....zimtzuroasa.

P.S. Din cate am inteles eu sare nu pot sa pun deoarece am neoni. Acum pun albastru de metil (infuzori).
Salut,

am niste probleme cu masculii de guppy. Pana acum nici o femela de guppy nu a murit, in schimb masculii, nu rezista (am doar 2 care nu au probleme), in rest:

1 ciugulit de betta, care dupa 2 sap i-a aparut ceva alb pe marginea cozii si a murit
1 caruia i sa ingustat coada apoi a murit
1 care intr-o noapte (inainte de culcare) l-am vazut linistit pe fund, a 2-a zi mancau sanitarii din el
1 care dupa doar 4 zile aceleasi sintome ca si cel de sus.

Acum vad ca si celalalt mascul cam sta cumine pe fund
Nu stiu de ce patesc asta. Doar masculii. Nonii, rasobra nu au treaba.

Apoi mai am o femela (sau aveam, ca nu stiu unde ii) care nu poate sa-si tina echilibru. Pur si simplu pluteste, apoi se redreseaza, iara pluteste... etc. Si-a revenit acum 2 saptamani si a inceput sa se comporte normal, dar azi iarasi a inceput. E destul de ciudat. Aveti idee de ce ?
Din cate stiu eu lumina de la soare nu prea e buna
 
Forum Index » Profile for Oz » Messages posted by Oz
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com