[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: gabi_efi
Forum Index » Profile for gabi_efi » Messages posted by gabi_efi
Message
am reusit sa le cumpar....dupa ani si ani..sper ca in scurt timp sa reusesc sa le lipesc si sa bag apa
Salut!

cum se face cea in H ?

Vine pe centru acvariului?

Merci!
as putea sa mai folosec ceva intaritoare sau etc

initial m-am uitat aici:
http://www.acvaristica.info/articole-acvarii/grosimea-sticlei-in-functie-de-dimensiuni.html

acu vad si eu ca e cam la limita
salut!

77x78x64 aprox 380 l

in graficele de pe unde m-am uitat e ok 10mm.

constructia acvariului .. a inceput
si ceva poze

am luat sticla 10mm, si am inceput montajul.

de filtre inca mai studiez, cele care au uv inclus sunt ok..e eficient?

Salut!

Am revenit

Sunt gata cu aproape tot finisajul...si sper ca zilele astea sa ma apuc de acvariu.

Am calculat volumul si pana la urma o sa fie in jur de 350-400l.
ce filtru extern imi recomandati?

eu la celalalt acvariu am un fluval ptr 150l din 2003 care merge fara probleme..sa ma orientez la fel..sau au aparut si altii mai buni ?

Multumesc mult !

P.S. revin cu poze
sunt si eu curios de un review correct pentr JBL 1901 ma cam intereseaza!?

am un tetra din 2004 si plasticul de la robineti e cam gata

multumesc!
Salut!

Nu prea am mai reusit sa scriu..am tot mesterit la casa. Pana in primavara mi-am propus sa termin macar cu sticla, restul accesoriilor in etapa 2

Va rog sa ma indrumati de unde pot cumpara:

1. geam 10-12mm

2. silicon ptr lipit etc

incep cu politica pasilor marunti

Multumesc mult ! Gabi
am revenit cu cateva poze.

inca nu stiu sigur cum va arata acvariul in sus dar suportul e gata
salut!

am stagnat o perioada, am dat in lucru suportul pentru acvariu!

dati-mi o mana de ajutor la constructia efectiva, calcule,socoteli, lipire geamuri etc.

merci mult, gabi
da stiu ca arata super bine acvariul cu discusi.
trebuie studiata treaba cu sump-ul poate imi arata si mie cineva unul live si ma indruma de unde pot cumpara cele necesare.

atasez o poza cu un decor care mi-a placum f mult, poate imi spuneti voi unde gasesc piatra aia asa feliata cred ca e vulcanica si substratul alb ?

multumesc, gabi
da asta cu suportul e de baza m-am sfatuit cu un constructor si el mi-a dat solutia intr-un picior) acu vazand ce ai acolo mi-am dat seama instant ce trebuie facut

despre filtrarea sump nu stiu ce sa zic, nu am vazut niciuna pana acum nu stiu cum se utilizeaza intretine etc..eu folosesc acum un filtru gen canistra de la fluval care isi face datoria f bine, d-asta as fi preferat ceva de genu

sump-ul se gaseste de cumparat sau se construieste functie de acvariu etc..am vazut p-aci ca fiecare si l-a cam facut ...

merci mult, gabi
salut am revenit!

dupa multe framantari calcule m-am decis, acvariul va fi de apa dulce.
as fi vrut marin (am fost in wk la herastrau sa le vad pe cele de acolo) dar mi-am dat seama ca nu am experienta necesara in primu rand construirii si dupa intretinerii unui acavriu marin. daca imi iese bine asta dulce, o sa urmez modelul lui Dragos si poate o sa ma bag la un marin (m-am gandit deja la un loc ), nu de alta dar e pacat sa faci un marin si sa nu ai toate atuurile gen dimensiuni spatiu etc (latimea de 80 si spatiul pentru asta sunt un mare minus)

asadar ma gandesc la ceva discusi cu un decor cat mai simplu.

tehnic renunt partial la cadru, adica ii fac doar suportul pe care il sprijin pe zidarie pe fata si pe spate ii fac un picior robust de profil metalic 10x10cm

pentru filtrare ma gandesc la filtru extern gen canistra - apropo trebuie gaurite geamurile pentru filtru sau nu e recomandat?

pentru iluminat T5 cum zicea dragos dar nu mi-e f clar cum pot sa o fac

oricum e bine ca m-am decis si sper sa imi oferiti si mai departe sprijin chiar daca daca nu va fi marin

merci mult, gabi


* pai profilul il vreau mai mult pentru profilul ala care tine rigipsul sa vina la fata perfect
* daca fac profilul ala as vrea capac pentru ca dupa ce am mai citit p-aci as vrea neaparat iluminat cu led indiferent

pentru peretii din spate ce-mi recomandati autocolant sau sa sablez geamul din prima?

deja am facut lista cu ce-mi trebuie pentru geam ce firma imi recomandati, exceptand calitate gen obor etc
daca pana acum era ceva vag...acu e clar

am revenit cu sectiunea redesenata, mai am cateva intrebari:

1. pentru capac imi trebuie un profil T pe care sa vin cu rigips etc la exterior (sa pot incadra perfect fereasta) - >
1.1 trebuie sa-i fac laterale verticale cu alt profil/cornier sau
1.2 sa prind profilul T pe zid la fata si in spate capacul sa vina direct pe sticla acvariului
cum e mai usor?
2. buretele dens cam ce dim are ? (la actualul acvariu am de 10 ani un burete dens - gen covoras baie care si-a facut treaba exceptional dar care e subtirel cca 4-5 mm) ma gandesc ca pentru 900kg trebuie ceva mai serios care sa poata prelua si tensiunile de pe colturi etc

merci, gabi
pai la baza trebuie sa fac un suport pentru acvariu cu un picior ca zidaria e de 15 si e doar pe fata, pe spate am gol, trebuie sa-i fac un sprijin.
sa fac cadru doar ca baza, eu ma gandeam apropos de ce zicea koala sa construiesc acvariul direct in rama ..cred ca e mai mult confort psihologic nu ?

am atasat cateva sectiuni
in sectiunea I prima parte e vedere de deasupra, zidaria si grinzile au 15cm sub cadru-suport acvariu ramane spatiu tehnic acvariu iar deasupra cadrului pana in grinda va fi capacul (aici nu stiu cat cum , ce dimensiune sa aiba ..pentru ca la exterior vreau sa nu se vada.. ma gandeam la o placa de rigips pana in grinda de 190cm)

referitor la cadru am mai desenat un detaliu ma gandeam sa fie dintr-un cornier ca pe vremuri dar la coltul vizibil sa nu am latura (cadru sa aibe doare laturile jos sus si lateralele din interior) cadru asta sa fie sudat de niste mustati pe care le-am lasat din grinzi iar pe fata dedesupt sa am zidarie exact ca in sectiunea II

una peste alta vreau un acvariu care sa fie la fata peretelui si la exterior sa nu se vada nimic din detaliile tehnice ) ca la muzeu (apropo` sunt din tulcea si am copilarit in muzeul deltei dunarii si cred ca am ramas setat))

multumesc, gabi
e foarte greu sa stii ce vrei...si eu asta incerc acum sa-mi dau seama ce vreau si ce pot face.


la faza de constructie am multe nelamuriri:

1. din punct de vedere tehnic e ok daca ii fac un cadru metalic pe care sa-l incastrez in zidarie?? daca ii fac cadru metalic mai trebuie ramforsari pe mijloc? echipamentele necesare ar veni sub si voi avea acces la ele din camera.

2. dati-mi un sfat cum sa fac capacul incastrat sau sa las spatiu mai mare in interior pentru acces?

3. sticla va fi clar de 15mm am mai rasfoit pe forum si am gasit simulatorul am bagat factor safe 4-5 si cam asta mi-a iesit. trebuie sa ii fac fund dublu musai?

la dimensiuni e clar nu prea am cum sa umblu... pot doar sa mai reduc inaltimea asa cum ati zis ma gandeam la ceva de genu 80x70x80 si sa vad in timp cum ma descurc cu el


multumesc mult!
gabi



 
Forum Index » Profile for gabi_efi » Messages posted by gabi_efi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com