[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: catallin
Forum Index » Profile for catallin » Messages posted by catallin
Message
Pana la sfarsitul lunii (sper ca e vorba de aprilie 2009!!)nu mai e mult, asa ca o sa astept rabdator sa vad si eu minunea asta cu returnarea banilor.
Oferta e o mare tzeapa!
Povestea pe scurt: omul s-a bucurat la fix 150 de lei! De la mine....probabil mai exista si alti pagubiti.

Mai in detaliu: contactat pe adresa de gmail ofertantul, picat de acord asupra pretului si procedurii de intrare in posesie a decorului, virat 150 ron avans in contul specificat, promis livrare decor in 3-4 zile, trecut 3 saptamani de la data tranzactiei bancare (nu mai punem de la data primei discutii, ca-i mai mult de o luna!) 16.03.2009, decor ioc. Unii se vor intreba de ce am rabdat atat pana sa scriu aici. Raspuns simplu, 2 motive: sunt un tip rabdator, si al doilea sunt genul de om care acord si cea de a 2 sansa...dupa ce m-a dat pe gheatza ca-i racit si chipurile nu poate lua legatura cu cei care produc decorul, l-am mai pasuit cu vrajeala inca o saptamana.

Esenta: grija mare la afacerile pe net! Eu am riscat fiindca chiar mi-a placut cum arata decorul si ca mi-a promis ca-l poate face la profilul si dimensiunea cerute de mine.

As dori sa ma jutati in PM, cei care cunoasteti site-uri de profil...am facut acelasi anunt si pe acvarist.ro si as vrea sa dau vestea pe toate forumurile similare pentru a nu mai exista si alti pagubiti. Multumesc.
As vrea si eu cateva, adica cantitate mica .Te sun in dupa-amiaza asta.
Hmmm, nu merge sa editez!" Daca ai DAT tetrazonii si .......".
Mai e valabila oferta?Daca ai tetrazonii si mai vrei pomaceea ti dau gratis.Am vreo 4 melci parca.
Pentru cineva din Bucuresti, donez 3 guppy, 1 mascul multicolor si 2 femele.
Mai este valabila oferta?
Am inteles!Intr-adevar dupa numai 48 de ore de temperatura ridicata au inceput sa apara si semne pozitive.Unii din ei parca au mai dat jos din chisturi.Merci mult.
alina_g wrote:
catallin wrote: Pai si pe cory cum ii tratez?Ca au si ei puncte pe ei.


Faci schimburi mici si dese de apa (in fiecare zi), sare grunjoasa - o lingurita la 10 litri, cresti temperatura treptat pana la 28 de grade, aerare crescuta, filtrare permanenta si administrezi tratamentul asta 10 zile.


Ok.Perfect de acord.Cam asta am si facut.Dar cineva spunea aici pe forum ca prin metodele mentionate de tine se opreste "prinderea" bacteriilor,virusi ce or fi ei de corpul pestilor,dar pt. a-i scapa pe cei deja infestati de chisturile albe trebuie si tratament chimic.Sa consider adaugarea sarii drept tratament chimic?
Acum mai e o chestie: pana sa citesc topicul asta am bagat deja verde de malachit in acvariu .Vad ca am avut noroc ca nu au patit nimic cory.Probabil ca nu am bagat o cantitate prea mare.
Merci de raspuns!
Dolly wrote:

Ce sanitari ai? Daca sunt corydoras, nu pune verde de malachit in tot acvariul!!!!

Topic mutat de Dolly


Pai si pe cory cum ii tratez?Ca au si ei puncte pe ei.
Vand acvariu 59x21x36(aprox. 30l) cu accesorii:pompa aer Resun AC-9601,filtru Resun 5W,H max=0,5m,200l/h pt. acvariu max. 60l si un incalzitor micut neautomatizat(nu scrie decat este).Le-am folosit doar 2 luni si mi-am luat unul mai mare de 200l.Asa ca sunt ca si noi,filtrul si pompa sunt in garantie inca vreo 10 luni(luate de la Animax).
Pret: 1 bulion toate!
Eu am intr-un acvariu de vreo 30 de litrii vreo 40 de guppy(nu am reusit sa-i numar) si nu vad care ar fi problema.Cati litrii ar trebui sa aiba acvariu ca sa pot tine in el 40 de aratari de 5 mm lungime?
Foarte frumos,chiar mi-ar place un astfel de decor dar daca fac in casa rumegus d'ala de scartaitoare ca in pozele dintr-unul din link-urile de mai sus,ori imi pune nevasta-mea ceva in mancare,ori ma omoara in somn Nu exista gata facute pe undeva?La Animax am vazut doar din cele ce seamana cu scoarta de copac.
Aha deci tot acasa are magazinul.Danke Ii fac o vizita zilele astea.
Scuze ca ma bag in topic!Domnul Boloni tot intre Neculce si Grivitei mai are magazinul?Ca am trecut pe acolo,si din ce tin eu minte,avea o inscriptie la poarta pe care acum nu am m-ai vazut-o...
Eu sunt anti pescuit si vanatoare,de fapt sunt paralel cu ele si tot paralel sunt si cu braconajul,dar parca era o metoda bazata pe curent electric...sau nu am inteles eu bine?
Deci sa-nteleg din aceasta poveste ca ar fi bine cand umblu cu mana prin acvariu sa deconectez aparatele.
A,si uitasem:dupa cat timp pot sa-i las liberi(puiutii) fara sa fie in pericol.Mentionez ca in acvariu nu am decat guppy(3 masculi ca dupa epidemiile avute atat a mai ramas ) si 2 pomacea(care someaza la greu).
Da,eu utilizez metoda de aproape o luna si se pare ca e ok.
N-am mai facut un topic nou deoarece,practic,am tot o problema cu guppy.Mai exact: o femela a murit si una e in carantina(o fi pura coincidenta dar pana acum doar femelele au fost afectate!).Simptome: pur si simplu raman cu gura deschisa(cred ca e ceva la nivelul branhiilor ca si acestea sunt larg deschise) si din acest motiv nu pot manca si practic cred ca asta-i si cauza decesului.Cauza: din ce am citit banuiesc treaba cu "boala branhiilor umflate" sau asa ceva care cica n-are tratament. Deci ce-i de facut?Voi ce ma sfatuiti sa fac?
 
Forum Index » Profile for catallin » Messages posted by catallin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com