[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bogayman
Forum Index » Profile for bogayman » Messages posted by bogayman
Message
Buna seara.

Pentru ca incep un nou acvariu cumpar plante:

Lilaeopsis brasiliensis sau Utricularia graminifolia sau Marsilea hirsuta - pentru a ocupa un loc de 30x10cm

Staurogyne repens
Alternanthera reineckii 'Mini' (sau Alternanthera reineckii 'Rosanervig')
Pogostemon helferi - pentru a ocupa un loc de 15x10cm

Hygrophila polysperma 'Sunset' (Rosanervig)
Pogostemon erectus
Rotala macrandra ( sau Rotala wallichii)

Ar fi cam 5-6 fire din fiecare de mai sus (fara cele gazon). Practic pentru un loc 20cm x 10cm / 20cm x 15cm.

Astept oferte pe PM - as dori un pret si un numar de telefon.
Evident ca nu le-as vrea cu alge/probleme.
Doar pentru Bucuresti.

Astept si alte oferte de plante.

Multumesc
O seara placuta!
Cred ca am priceput cum sta treaba la nivelul urmator.

RCS sunt adaptati la apele noastre si din acest motiv se inmultesc cata frunza si iarba.
Cei adusi din afara sunt mai greu de tinut.

O sa imi fac un calcul. Tiger-ul este destul de scump si nu prea imi vine sa risc...
Cred ca raman la Neocaridine - dar altceva decat red sherry.

Multumesc.
Ma tot bate un gand sa pun creveti intr-un acvariu nou inceput:
PH: 6.6
KH: 4
GH: 8
Temp: 27 (cam caldut din cauza neoanelor aproape de apa)

Am crescut RCS si nu prea as vrea sa mai apelez la ei. Are cineva idee care din cele 2 specii de mai jos cresc si se inmultesc la mine?

Blue Tiger
Ideal:
PH: 7.2 - 7.4
KH: 4 - 8
GH: 6 - 10
TDS: 100 - 180
Water temp: 18 - 23

CRS
Ideal:
PH: 6.2 - 6.6
KH: 0 - 2
GH: 4 - 6
Water temp: 21 - 23

PS: temp o pot rezolva cu niste coolere (deja montate). Cred ca la 25 de grade pot tine apa in timpul verii
Multumesc anticipat.
Cumpar Sakura red
2 x 10 bucati (persoane diferite pentru reintarirea genei )

Astept oferte pe PM de pret.

Multumesc.
Rezolvat!


Multumesc pentru gazduire.
anunt valabil...
6 fire - Nucus sau Hygrophila corymbosa 'Siamensis'
7 fire - Ludwigia repens 'Rubin'

Astept oferte (si pe bucati)

PS: nu trebuie sa fie cu alge
Rezolvat.

Multumesc.
Rog sa fie mutat topicul la donatii...
Vand cativa pui de Echinodorus ozelot Green.

Pret 6 lei/bucata.

Detalii pe pm.
Am rezolvat-o cu un filtru intern pus pe post de skimmer (m-am documentat si la acest capitol )

Multumesc.
Se poate inchide.
scificuss wrote:Ideea e ca nu toate valurile reusesc sa "sparga" biofilmul si sa-l amestece in masa apei. Returul trebuie sa fie cat mai paralel cu suprafata apei sa impinga inainte pe o distanta destul de mare. Baga cu incercari si o sa ajungi la pozitia corecta.


Si presupun ca rezultatul se vede in timp si nu imediat.

In seara asta am pus iesirea filtrului sa bata cat mai mult si am renuntat la filtrul ajutator. Acum se misca destul de mult apa si sa speram ca in 2/3 zile isi va reveni... sau cel putin sa nu se inmulteasca
alber wrote:
scificuss wrote:Dar prin corectarea pozitiei returului nu mai am probleme de nici un fel.

Se pare ca este solutia cea mai simpla si cea mai ieftina. Pozitionarea returului filtrului, astfel incat sa sparga acel biofil si sa-l risipeasca. Intr-un final va disparea singur.


Am facut valuri si tot mi s-au dezvoltat bacteriile - si chiar valuri mari... As mentiona ca de cateva zile nu mai sunt pe bomba ci pe butelie.
Pai si o data cu biofilmul nu intra si aer acolo?

E un filtru Jbl E900 - nu cred ca e ok daca "il aerisesc".

Observ ca dupa noile masuri tot apare aceasta mazga sau ce o fi ea...
Aici m-ai pierdut... dar am impresia ca se pune pe iesirea filtrului extern - si aici am un reactor Tornado de la Aquatic Nature.
Multumesc pentru sfaturi.

Am citit putin de biofilm si as fi de parere ca se trage de la un filtru ce il curat in fiecare saptamana (cateodata de 2 ori pe sapt) - folosit la recircularea apei.

Am pus filtrul principal mai sus (astfel face mici valuri) si la cel secundar am scos buretele (sper sa nu am creveti facuti bucatele...). O sa dau de mancare mai putin, dar trebuie sa fiu atent la creveti...

Sa vedem ce rezultate am intr-o saptamana
Am apa curata dar pe suprafata ei este o mazga alba ca in fotografie: http://yfrog.com/n773412393j

Nu prea este deranjanta (sau asa pare aparent) dar imi impiedica circulatia apei la suprafata...

Imi poate spune cineva ce este si cum scap de ea?

Alte detalii: am folosit bomba cu drojdie... am curatat apa si se pare ca a reaparut (poate sa fie vreo legatura?)

Multumesc.
Se poate inchide.
Am rezolvat-o.

Multumesc.
Merci. O am in vedere.
Pai prin Posta nu am cum sa primesc pachete si prin curierat ajunge prea mult... Asa ca da... prefer Bucurestiul
 
Forum Index » Profile for bogayman » Messages posted by bogayman
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com