[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ezra
Forum Index » Profile for ezra » Messages posted by ezra
Message
pl?ntu?ele s-au dat. topicul poate fi închis.
O duzina de plantute Blyxa japonica + Cryptocorine wendtii + 2-3 fire de Alternanthera reineckii mini
vor fi donate astazi sau maine numai in CLUJ.
Schimb o pereche de Aphyosemion gardneri (adul?i, activi) cu o tuf? de Eleocharis parvula sau Utricularia graminifolia.
Schimbul poate fi f?cut numai în CLUJ. Detalii PM.
Tuburile se dau saptamana asta cu 30 lei/bucata
iar filtrul intern face 25 lei.

Se vand 2 tuburi Aqualine T5 Reef White de 54W (115 cm), nefolosite, la 40 lei bucata.
Se mai vinde un filtru intern Atman, folosit dar in stare de functionare foarte buna, model AT-F303, 40 de lei.

Detalii PM si preferabil (cel putin neoanele) pentru clujeni.
Resun-ul l-am dat, iar Tetratec-ul e rezervat.
cred ca topicul se poate inchide. Multumesc.
Schimb Filtru extern Tetratec 1200 (are slabite garniturile, dar un mester il poate reconditiona ) si
un Filtru Resun SP - SP-2500l intern cu o mân? de pl?ntu?e foreground.

Detalii PM. Si preferabil pentru clujeni.
Pretul acvariului de 360 de litri scade la 300 de lei.
Pretul lampii e, de azi, 850 de lei.
Vand urgent acvariu de 360 litri (120/50/60, unde 60cm = inaltimea). Sticla de 10mm. Ideal pentru pesti plati.
Pret 399 lei negociabil. (sau schimb cu lampa pentru acvariu cu lungimea de 50cm).

Vand de asemenea Lampa BLAU cu tuburi T5, 6 X 54W. Ideala pentru aquascaping. Pret 900 lei neg.

Detalii PM, tel.0720568337.
Anuntul poate fi inchis. Multumesc.
Pretul scade saptamana asta la 300 RON.
Pestii sint in forma si asteapta un nou proprietar, de preferat din CLUJ.
Vand 6 Discus Blue Diamond, 10-15 cm. 400 lei. Intre ei, o pereche de reproducatori.
Sa mai spun ca au crescut impreuna, deci ar fi bine sa aiba un singur proprietar.
Detalii PM sau 0720-568337
salutare!

7 discusi (6 Blue Diamond + 1 Brown), marimea 15-20cm isi cauta un nou camin.
au forme frumoase, culori puternice, pret 800 de RON.
as prefera sa-i dau pe toti o data, pentru ca au crescut impreuna

detalii PM

valabil numai pentru CLUJ
capacul este deja retinut, au mai ramas pestii.
Din cauza aglomeratiei si a lipsei de timp pentru ei, se scot la vanzare 6 pui de Discus Blue Diamond (3-5 cm) si 6 adulti (au forma frumoasa, dar au ramas un pic in urma cu cresterea). La un pret modic, numai sa se ocupe cineva de ei.

Mai am in plus un capac 50 X 120 cm, cu neoane T8 4 X 30 W (cred ca lumina asta ar da bine intr-un bazin cu cichlide africane).

Detalii PM
Anuntul poate fi inchis, multumesc.
Pentru ca tot am facut curatenia de primavara , m-am gandit sa ofer la schimb contra Red Cherry Shrimp niste splendide tufe de Micranthemum umbrosum, Hemianthus micranthemoides, Eusteralis Stellata sau Microsorum.
Plantele asteapta de azi un nou stapan, detalii pm.
Pentru clujenii interesati: 1 Echinodorus Midifleur, 1 Aponogeton crispus, Rotala Macranda si Rotala Rotundifolia "Red", Hygrophila polisperma, 2 Microsorium pteropus

Contact: 0720-568337
Salut, n-am mai intrat de mult aici. Dar e vremea sa pun ceva poze (desi nu prea stiu cum)

http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=random&cat=12205&pos=-8444

Asta e prima dintre ele .

In 19 decembrie 2008 am inceput sa lucrez la un bazin plantat pentru Discusi.
Bazinul are 360 litri brut
E iluminat cu T5-uri, 6 X 54W.
Am folosit schema de fertilizare JBL (tinind cont ca abia in 26 decembrie am introdus plantele, inca nu am folosit fertilizantii lichizi: e bine? e rau? cand ar trebui sa incep fara a risca o invazie de alge?)
Plantele:Anubias barteri var. nana, Aponogeton crispus, Cryptocoryne wendtii ''brown'', Cryptocoryne wendtii petchii, Echinodorus midifleur, Glossostigma elatinoides, Hemianthus micranthemoides, Hygrophila polysperma, Pogostemon helferi, Pogostemon stellata (Eusteralis), Rotala rotundifolia, Rotala rotundifolia red (?), Lilaeopsis novae-zelandiae, Rotala Macrandra, Utricularia graminifolia, Vesicularia. as putea adauga niste Microsorium, dar pana am setat acvariul le-am pastrat in conditii improprii si nu stiu daca isi revin.
Ar trebui sa postez imagini mai noi, caci abia acum plantele "si-au dat drumul", noile frunze par sanatoase & mai colorate.

La finalul lui decembrie am introdus, treptat, primii pesti: 6 Corry, 10 Neoni rosii, 9 Hemigrammus Bleheri, o pereche de Ramirezi. Asteapta inca sa fie introdusi 12 Discusi: credeti ca sint prea multi pentru bazin? Risc o invazie de alge?
Oricum, citeva au aparut in prim-planul bazinului, dar nu par a se inmulti exagerat: sa intensific schimburile de apa? sa bag deja si fertilizanti lichizi?

Promit sa adaug alte poze "edificatoare", desi sunt un pseudofotograf
sa-nchidem atunci topicu`! :-)
 
Forum Index » Profile for ezra » Messages posted by ezra
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com