[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: RaresLuc
Forum Index » Profile for RaresLuc » Messages posted by RaresLuc
Message
Vând 5 scalari tineri, au început deja s? depun?.
Au in jur de 6-7 cm (doar corpul, fara coada). Sunt 3 scalari marmora?i, un scalar alb ?i unul negru.
Pret: 30 lei/bucata.

image

e-mail: rares.l.m@gmail.com
Salutare, caut un mascul viril si sanatos de Microgeophagus ramirezi, preferabil in Sibiu. Contacta-ti-ma pe privat pentru discutii, mersi .
sasuku, o sa-mi permit un raspuns. Ai un tip de alge rosii destul de comune in acvariu, se cheama BBA. Sunt destul de pacatoase si scapi greu de ele. Cauza aparitiei nu o cunosc dar stiu ca nu rezista prea mult in acvariu la aditia de dioxid de carbon.
Oho, frumos. De unde ai cracanele? Ce volum are acvariul? Ca background ce ai folosit?
Mai asteapta pana se fac aproximativ cat o nuca, cu diametru in jur de 3 - 4 cm.
Foarte frumosi pestii, felicitari. La aceasta specie puii sunt senzationali!
Salut, poate ca n-am fost atent in posturile de mai sus, vreau sa te intreb ce substrat folosesti acum?
gengiskhan wrote:Carnegiella au fost mai multi. Vreo 8. Dar ... ei de felul lor sunt pesti foarte saritori, din pacate. Si nu in sensul ca-ti sar in ajutor la nevoie. O sa vad cat o sa mai reziste si asta. Daca as mai gasi pe la George, as mai lua vreo 4 - 5 ca sunt pasnici cu crevetii - aspectul care ma intereseaza cel mai mult. Bineinteles, dupa ce rezolv cu un capac la acvariu ca tocmai l-am spart pe cel din dotare.

Fara capac...auci, era clar , sunt pestii zburatori defapt. Caut si eu demult si inca nu am avut ocazia sa-i vad la Sibiu.
Felicitari pentru carnagiella! Si aquascapeul e fain .
Mopanii toti indiferent fac apa maronie pentru cateva saptamani la inceput dar dup-aia apa se limpezeste ca si cand nici nu ar fi mopanul in ea. Punctuletele de pe mopan erau mucegai si dispar de la sine sau mancate de melci, pestii nu sunt afectati de el.
Carasii fac foarte multa mizerie si le trebuie spatiu mult mai mare ca sa creasca bine. E recomandat sa ai 80 de litri pentru un singur caras si o masa filtranta mare. Ti-ar trebui un filtru canistra si maxumum doi pesti. Eu nu ti-as recomanda sa ramai pe carasi.
Cu vaporasul o sa-ti schimbi parerea mai incolo...
E fain, gasesti aici pe site toate informatiile despre el pentru ca Amano are o colaborare cu acvariu.ro.
Poti sa incepi sa imbunatatesti acvariul incet incet prin inlocuirea plantelor artificiale cu unele naturale, mie unul cele artificiale imi aduc aminte de florile de plastic de pe televizor de pe vremea lui "ceasca". Apoi poti sa inlocuiesti vaporul cu un mopan fain.
Nu ma refer la asta, ma refer la ce ai pus in el, ca ai un acvariu frumos in rest (cuva).
Cam care mai e parerea despre acvariul tau acum??
Sa nu ma intelegi gresit, am vrut doar sa clarificam lucrurile.
Daca te uiti bine e articol general despre ancistrus. Aici vorbim de ce gasim la noi pe piata in mod obisnuit adica ancistrus dolichopterus care ajunge la 10 si ancistrus cirrhosus care atinge intr-adevar 12,5 cm daca e intretinut foarte bine, dar asta maximum. Uita-te si pe linkuri.
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=1940
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=221
Sa spunem ca nu am vazut nici ca ai scris 15, ai vrut sa spui 10.
Lola wrote:
Sper ca acei guru in ale acvaristicii sa nu ma necajeasca prea tare

Pai ba da, o sa te necajeasca. Ce-i cu acvariul ala?? E jale.
Salut, e cory adolfoi cel mai probabil dar poate fi si cory duplicareus. Trebuie sa te uiti bine la el pentru ca din poze e greu sa-mi dau seama.
Salut, sunt mult prea multi pesti acolo. Eu as tine doar perechea de ramirezi si eventual un ancistrus. A doua varianta ar fi doar cei 5 tetra. Kuhli nu i-as baga in combinatie cu ceilalti pentru ca nu se potrivesc deloc in privinta zonei din care provin: tetra, ramirezii si cory sunt amazonici iar kuhli vin din Asia.
Pai ba da, efectul pavlov tine de instincte, nu este altceva decat conditionarea instinctelor. La fel cum demonstreaza si Thorndike in experimentul cu pisica inchisa intr-un acvariu avand la dispozitie un singur maner intr-o parte a acvariului. Bineanteles ca instinctul de conservare a facut pisica sa se zbata in acvariu si sa apese manerul accidental la inceput si sa-si deschida usa, insa dupa cateva izolari instinctul de conservare a condus-o sa-si conditioneze un reflex si sa stie sa apese pe buton pentru a scapa.
Nu am inteles de ce te-ai simtit dator sa oferi o explicatie atat de lunga si greu de citit care mi se pare si putin puerila. Oricum cred ca mergi pe o panta gresita, mergi pe panta neurologica in loc sa mergi pe panta comportamentala de unde si rezulta cat de inteligent este un animal.

ekosekthor wrote:Nu cred ca e fake. Din cate observ acei pesti reactioneaza la un stimul apoi dau un raspuns. Chinezu ala face niste miscari specifice cu mana pentru a obtine un anumit raspuns de la pesti. Naiba stie cum i-a invatzat sa faca asa dar cred ca e posibil.


Fiecare cu parerea lui, pai nu?! Traiasca chinezii!
 
Forum Index » Profile for RaresLuc » Messages posted by RaresLuc
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com