[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: lxstoian
Forum Index » Profile for lxstoian » Messages posted by lxstoian
Message
Azi de dimineata am achizitionat 2 masculi de xipho si 3 femele.
I-am lasat sa se aclimatizizez punand putin cate putin apa din acvariu in punga si apoi i-am mutat in acvariul mare.
Acvariu care il impart cu 6 neoni. 75L
Una dintre femele s-a dus direct printre radacinile plantelor si a ramas acolo parand sa se chinuie sa pluteasca.
Cand inoata parca se balanseaza si oboseste repede.
Este doar stresata sau are o problema mai grava?
E si cea mai mica femela. Celelate doua finnd de 2 ori mai mari.
maculul cel mare are peste 9 cm plus coada.
Acum au fost hraniti. Si femela bolnava a ciugulit ceva.
De asemene este singura femela care nu este gravida.
Cei Patru sau adaptat bine.
Am venit cu poze. Cam neclare pentru ca am folosit telefonul.

Aici se poate vedea cu pietrisul a fost dat laoparte si a iesit pamantul.
image

Noul venit.
image

Aici e cel mai mare musuroi. Singurul cu un mic crater in varf.
image
Plantele sunt de cand am refacut acvariul. Musuroaiele au aparut la o saptamana dupa. Nu le-am dat importanta zicand ca nu am facut supstratul bine. Acum tot acvariul e plin de ele. O sa postez niste poze astazi.
Nu am folosit hrana vie pana acum.
Azi am inspectat din nou musuroaiele si am vazur pamant prospat scos pe unul care era mai mic. Azi si-a dublat dimensiunile.
De cateva saptamani au aparut multe musuroaie de panant pe pietris ca si cum ceva le-a construit. Prima oara, am zis, ca este pamantul care sub presiune a iesit printre pietris, dar acum 10 minute tatal meu mi-a spus ca a vazut un fel te insecta care a speriata a intrat intr-un musuroi. Stie cineva ce poate fi?
3 masculi : 1 albastru cu coada esarfa portocalie
1 snake skin cu coada delta
1 multicolor (roz albastru verde portocaliu) swordtail
7 femele

Vecini temporali 6 Gurami Albastrii si 2 Ancistrusi pe care ii pastrez.
Am si eu 10 guppy. 3 masculi si 7 femele. Toate femelele au o pata neagra in dreptul inotatorii anale, chiar si o femela mai mica decat masculul.
Pata este de un negru intens.
Este aceasta pata un semn sigur ca femelele sunt gravide?
Am pus iar femela in maternitate. I s-a bombat pieptul. Dar tot nimic! Cat mai trebuie sa astept au trecut deja doua saptamani aproape 3 saptamani.
Noi membri ai acvariului:
4 Pomacea bridgesi

Trebuie hraniti neaparat cu legume fierte sau le este de ajuns algele si mancarea de pesti care a cazut pe fundul apei.
http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12191

Poze cu femela xipho.
Am o femela xipho care de aproape 2 saptamani s-a ingrasat si i-a aparut o pata neagra in partea dorsala asa ca am pus-o in maternitate. Acum sta in maternitate de 3 zile si tot nimic.
E posibil ca femela sa fie doar obeza?
Puteti sa-mi trimite-ti o poza cu o femela xipho gravida
2 neoane de 15 W timp de 12h.
Acvariul este cam aglomerat momentan : 5 Xipho
1 Silver Shark
6 Trichogaster trichopterus
2 molly
4 Hyphessobrycon sweglesi
2 neoni
4 Barbus conchonius
Cand ajung mai mari trebuie sa dau din Gurami si Silver Shark-ul (ajunge prea mare - 35 cm).
Plantele inca nu le-am identificat.
Nutrimenti nu am folosit pana acum. Plantele sunt puse intr-un substrat se trei saturi : turba , nisip , pietris.
Filtrul este jebo si are debitul de 2400 L/h.
Incalzitorul este de 52 W Baolaj.
Singurul element de decor este pietroiul ala mare din mijlocul acvariului.
Primul meu acvariu. O cutie plina cu 75 de L de apa si pesti pana la refuz.
Am avut noroc pana acum a inplinit 4 saptamani(2 cu pesti si 2 fara ) si pana acum nici un peste nu mi-a cazut victima. Oricum sper ca micile vietati sa traiasca mult si sa creasca mari.(nu prea mari ca nu au prea mult loc ; tot trebuie sa dau din gurami).

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12191
Am si eu 4 Hyphessobrycon sweglesi. Poate cineva sa-mi ofere mai multe informatii despre acesti pesti? Vreau sa stiu mai ales la ce dimensiuni ajung si cum pot sa-mi dau seama care este masculul si care este femela.
 
Forum Index » Profile for lxstoian » Messages posted by lxstoian
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com