[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lofty
Forum Index » Profile for Lofty » Messages posted by Lofty
Message
Salutare.

olaalin76* wrote:
1.Este obligatoriu capac la acvariu ?


Nu este obligatoriu. Daca va fi aglomerat / compozitie neinspirat aleasa, atunci s-ar putea sa mai sara cate un mascul fugarit de acolo, dar ideea e sa nu ajungi in situatia asta, deci raspunsul ramane "nu".

olaalin76* wrote:
2.La filtrare mai trebuie adaugat/schimbat ceva?


E ok. Depinde ce material biologic ai, niste Seachem Matrix ar fi foarte bun.

olaalin76* wrote:
3.Cati pesti pot baga in acvariu/specii recomandate ?(stiu ca e cam mic acvariul)


Specii recomandate ar fi doar ciclide mici de Tanganyika (Neolamprologus Leleupi, Lamprologus Ocellatus, Julidochromus Marlieri, etc). Dupa ce te hotarasti ce specie/culori ti-ar placea, vedem si cati intra.

olaalin76* wrote:
3.Lumina este prea puternica (2×39W)/ce neoane sa pun/trebuie schimbata lampa?


Lumina poti sa o reduci la jumatate. Neoanele le pui in functie de coloritul pestilor. De exemplu, o culoare mai albastra (Marine Glo) nu da bine cu pesti galbeni/portocalii, dar in schimb merge de minune cu pesti bleu, Aqua Glo merge cu orice culori; ideea e ca nu conteaza spectrul, trebuie doar sa fie placut ochiului tau. Lampa e ok, nu trebuie schimbata.

Am vazut ca ai mentionat mbune. Parerea mea este ca nici chiar o singura familie (2 masculi si 4 femele) nu intra acolo, iar daca o sa insisti in directia asta o sa ai parte de niste pesti chinuiti. O sa le trebuiasca pietre si nisip, care or sa ia din volumul util de apa al acvariului, care si asa este foarte mic pentru africani de Malawi.

Spor!
Calm... zen... rezolvat... se inchide!
Dupa 10 ani de la start...

La secunda 0:07 se poate observa cum cel mai batran si mai respectat locatar al acvariului (un mascul de Caeruleus) iese la plimbare de sub pietrele din stanga... dupa un tur de 20 de secunde se retrage la odihna... un adevarat Duncan MacLeod printre semenii sai...



Parca mai ieri asteptam sa se depuna alge pe decor si pe pietre... nici nu imi vine sa cred cum a trecut timpul... in cei 10 ani nu am avut in acvariu nicio boala si niciun peste ranit din cauza conflictelor... un acvariu stabil si echilibrat in care pestii si-au vazut de viata lor, ca intr-un mic univers imperturbabil... ceea ce va doresc si voua!

image
scorpionul wrote:Lofty am facut rost de un substrat dupla si vreau sa-l folosesc dar nu stiu nimic de el. Poti sa-mi dai si mie niste link-uri sa citesc cate ceva? Te intreb pentru ca am vazut in semnatura ta ca ai folosit. Ma intereseaza cum se activeaza substratul, daca mai poate fi folosit(a stat cativa ani intr-un acvariu) ce fertilizanti pot fi folositi, etc. Multumesc


Este un substrat foarte bun, inert, rezista excelent in timp, poate fi spalat si refolosit fara probleme, bun ca granularitate si porozitate pentru radacinile plantelor (desi pare "usor", plantele stau foarte bine "infipte" in el), eu l-as folosi si acum daca as avea timp sa ma reapuc serios de buruieni.

Se activeaza cu Dupla Root (iti trebuie cam 1 gram pe litru), eu am adaugat si Dupla Root K. Dupla zice ca se foloseste cel mai bine in combinatie cu Dupla Plant 24 (picaturi in masa apei), dar eu am avut o oportunitate la data respectiva sa folosesc Dennerle (am gasit in Bruxelles linia completa, la noi nu aducea nimeni pe atunci) si le-am combinat... a fost foarte bine - Dennerle V30 + E15 + A1 + PlantaGold 7 (cate o pastila la radacina plantelor mai pretentioase).

Rezultatele s-au vazut treptat, am avut flori de la Lilaeopsis Brasiliensis, Hemianthus, Heteranthera Zosterifolia, culori bune la plante mai dificile, eu am fost foarte multumit de substrat, probabil ca m-au ajutat insa si lumina/fertilizarea/cablurile de substrat.

Link catre rezultatele obtinute si ca sa-ti faci o idee despre contrastul pe care il poate da cu plantele: AICI

Link catre un articol foarte bun scris de Alex, in care se pomeneste si de substrat (tot din experienta proprie): AICI

maryusdv8 wrote:Si eu care credeam ca fac actualizari rare


Niciodata nu e prea tarziu, totul e sa continui...

koala wrote:Eu nu vreau sa ma pronunt ashea, pe ghicitelea... cre'ca pozele nici nu reflecta bine realitatea.

Ashea e, trebuie vizionat de la maxim 1 m... inteleg ca uichendu asta te noroiesti, da' uichendu viitor ti-am facut programare cu un domn Brancoveanu, te'asteapta negresit...
Mai urmeaza un update pentru acvariul ala mare cu ciclide din semnatura, peste doua luni o sa implineasca 10 ani si e tot acolo pe pozitie... cu generatii intregi de pesti bunici, parinti, copii...

Si mie imi placea mai mult cu mult moss, dar acu' sunt adeptul spatiilor mai largi si aerisite, nu mai am timpul de altadata sa bibilesc la el, etc... sa vedem ce o mai fi peste inca 7 ani
Apropo... asta este unul dintre acvariile pe care le mai am si acum... am descoperit topicul intamplator...

Am schimbat lampa (acum e o Odyssea Pro 2x24) si substratul (am pus Dennerle pentru granulatie si culoare) si am tot selectat plantele de-a lungul timpului astfel incat intretinerea lui sa dureze maxim 30 minute pe saptamana (carevasazica mai ales anubiasi si cryptocoryne, micranthemum vad ca inca se incapataneaza sa reziste desi nu am co2)

Fertilizare: zilnic - 2 ml EasyCarbo; o data pe saptamana - 10 ml Fe si 10 ml Profito

Vietuitoare: traditionalii si eternii Red Cherry (nu am idee cati mai sunt) si 18 Ember Tetra

Sa nu ziceti ca nu v-am spus!

image
Donez 20 de pui de Membe Deep cu marimea de ~ 3 cm. Daca primul doritor nu are ce sa faca cu 20 de bucati, ii pot imparti in doua pachete de cate 10. Preferabil azi sau maine, pentru ca in timpul saptamanii sunt disponibil doar in intervalul orar 23:00 - 8:00.

Parintii provin din acvariul de aici .

Doritorul ar trebui sa se deplaseze in zona intersectiei strazilor 13 Septembrie si Progresului (Trafic Greu) cu un bidon de apa de 5 l gol.

Lasati o modalitate de contact aici sau pe PM pentru a stabili alte detalii.
Monosolenium Tenerum
Mi-am facut ceva timp sa fac un update.

@ Maya: Vagabond a ajuns in cele din urma la acvariul public din Herestrau (cu ocazia inaugurarii, anul trecut).

@ vereb: Nu dispun de camera buna de filmat , dar ca sa va faceti cat de cat o idee, voila:



Populatia actuala (23 de pesti) e precizata la finalul inregistrarii.

Am inlocuit Elongatusii cu Maingano pentru ca mi-am dorit un albastru mai inchis in acvariu.

Am schimbat lampile Juwel cu doua Hailea (mai mult pentru design) si le-am lasat sa functioneze doar cu cate un neon (de 39W).

Pestii sunt hraniti in prezent cu Hikari Cichlid Excel.

Caeruleusii au implinit varsta de 7 ani si vad ca inca se tin bine. Interesant e faptul ca la Caeruleus si Membe Deep toti masculii (cate doi din fiecare) sunt "dominanti". Acvariul este impartit in doua zone (stanga si dreapta) si cate un mascul din fiecare specie isi apara jumatatea proprie. Isi apara e mult spus, pentru ca plimbarile prin intreaga masa a apei sunt oarecum tolerate, fiecare intorcandu-se dupa aceea la "locul lui".

Masculii de Caeruleus:

image

image

Un mascul de Membe Deep:

image

O femela de Membe Deep:

image

Masculul si femela impreuna:

image

Un mascul de Maingano:

image

Daca masculii se mai inteleg cat de cat, fiecare grup de femele are "seful" lui, care trebuie sa le alerge pe celelalte ca "nu cumva sa existe neintelegeri, da?"
Cele doua femele dominante (Caeruleus si Membe Deep), care, evident, nu au nimic una impotriva celeilalte:

image

In continuare, pentru iubitorii de Johnnie Walker, va prezint pui la pahar

Melanochromis Maingano (din care dupa ce or sa mai creasca, sper sa mai bag in acvariu cateva femele) :

image

Membe Deep:

image

Caeruleus:

image

In incheiere, un filmulet cu puii de Maingano, ca sa va faceti o idee mai buna despre marime si design:



A bientot!

Cu placere si sa te bucuri de ei!
Donez doi tineri masculi de Membe Deep ~ 8 cm.
Se ridica din zona Panduri.
Incepand de astazi s-au modificat regulile ariei Vanzari.
Le puteti consulta AICI.
Spor la vanzare!
Cu cat mai mare, cu atat mai bine.
Inchidem atunci si "forta fie cu tine!".
Daca te razgandesti si continui cu asta, dai un semn discret si-l reactivam.
Ai dreptate, din poze nu prea iti dai seama de straduinta masculului.
Un filmulet nu poti sa faci?
Oare cat or costa?
Totusi, cred ca se pot face lucruri frumoase si cu Red Cherry (hai Sakura) care e accesibil oricui. Habitatul cu alegerea si dimensiunea plantelor si a decorului trebuie sa fie baza si sa puna in valoare crevetele.
Schimbarea e in bine.
Imi place aranjamentul crengilor mai mult decat inainte.
Totusi unele crengi sunt orientate "diametral opus" fata de celelalte (varful in sus in punctul focal din dreapta in contrast cu varful in jos in restul acvariului).
Ma gandesc ca ar da si mai bine toate la fel.
Asa e buturuga sau de ce "nu preferi" ca varfurile cu moss sa iasa dintre plante spre luciul apei?
floringusa wrote:o sa atasez 3 poze , prin care va rog sa mi spune ti ce specii sunt fiecare pentru a putea sa reintregesc familiile fiecaruia dintre ei deoarece am cate 2 din fiecare ...

Primul e Hemichromis Bimaculatus. Familia este formata dintr-un mascul si o femela. Nu se potrivesc in peisaj cu ceilalti (de mai jos), provin din medii diferite, au cerinte usor diferite.
Al doilea este un tanar mascul de Labidochromis Caeuleus. O famile inseamna 2 masculi si 4-5 femele.
Al treilea e o femela de Melanochromis Auratus. O famile inseamna 2 masculi si 4-5 femele.
10 adulti din categoria 2 si 3 se vor chinui in acvariul ala.
Doar cei doi Bimaculatusi se vor simti foarte bine.
Ai PM.
Teoretic nu, pentru ca vand ceea ce tund din acvariul lor, reprezentand un "surplus" care nu le mai trebuie.
Un reper cat de cat sugestiv si exemplificativ ilustrativ ar fi "sa nu poata sa vanda oricat ar fi cererea de mare".
Nu este de la lumina, pietrisul este doar unul dintre preferatele sale alaturi de buturugi si plantele cu crestere (mai) lenta.
 
Forum Index » Profile for Lofty » Messages posted by Lofty
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com