[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Ragulka
Forum Index » Profile for Ragulka » Messages posted by Ragulka
Message
Multumesc pentru plante lui Calin
Bozeta... acvariul meu are baza de 120x30 cum fac de capac ?
Ok, cum facem sa ne vedem man pentru plante ?
Mi-s acvariile cam goale asa ca accept donatii in pesti/plante din Iasi.
caut un meserias sa-mi faca un capac pentru unul din acvarii. Contra cost.
CMC wrote:Urgent, Donez un peste sfoara (rope fish).. http://freshaquarium.about.com/b/a/032318.htm
http://www.aquafriend.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=20

Cred k e femela. Perechea a sarit din acvariu .

YM: mcioclu sau 0726212590, Iasi



Ti-l iau eu daca-l mai ai.
a-propos, in IASI stie cineva unde gasesc sticla de 10mm ?
nu gasesc sticla de 10 ((((
doar de 6...
ce dimensiuni ar trebui sa adopt daca vreau sa-l fac totusi cat mai mare ?
multumesc tuturor pentru sprijin, va anunt cand l-am terminat si daca am intampinat probleme...
arathemis wrote:Deci ... ca dimensiuni iti recomand 125/50/50 (cm) sau 130/50/50 (tot cm ) , asta ca sa poti folosi neoanele de 36 W care au 120 cm pentru iluminare.
Sa il faci/comanzi din sticla de 10 mm cel putin. Sa nu uiti sa-i spui geamgiului sa-ti puna si intaritoare, sanu-ti faca sticla burta (gandeste-te ca e vorba de 350-450 kg).

Pentru luminare iti recomand neoanele, in special daca te gandesti sa tii plante vii si nu de plastic (ceea ce cred ca o sa-ti recomande 98% din persoanee de aici), pentru ca neoanele imita lumina soarelui. Instalatia de pom de craciun nu e buna in nici un caz (eventual pe langa vreo 4 neoane de 36W, poti sa pui si instalatia in capac daca tii neaparat insa n-o sa te ajute cu nimic).



OK, 10 mm, dar intaritoarele cum le montez si mai ales unde ?
Voi folosi 2 neoane de 36 de W pt iluminare...
Dalles, nu e nevoie sa ma iei in ras... parca asa scrie in sectiunea de forum... nu ma pricep, asta nu inseamna ca trebuie sa razi. poate nici tu nu te pricepi la tunele vpn si alte alea sau la ceasornicarie... nu cred ca rade vreun ceasornicar de tine. AM intrebat si daca am postat la sectiunea incepatori inseamna ca intr-adevar nu ma pricep... Marca filtrului: SP2500 II si a incalzitorului: RH 9000.

Ma intereseaza ce grosime trebuie sa aiba sticla sau eventual un plan schitza al acvariului cu dimensiuni... o evaluare a costurilor...
ati sarit asa pe mine sa ma ucideti... atunci recomandati-mi dimensiunile pentru un acvariu si sfaturi cum sa-l construiesc in asa fel incat sa nu fac piscina in sufragerie. il vreau destul de marisor... sa pot pune discus si eventual specii care sa se inteleaga cu acestia. mi-am luat un filtru subacvatic pentru un acvariu de 600 litri maxim si incalzitor la fel cu termostat reglabil si doua termometre din acelea care se lipesc de sticla pe exterior. nu il prea vreau acvariul mai inalt de 60... 70 cm... ca e prea mare pentru camera mea apoi... iar tuburi de neon... sunt recomandate pentru acvariu ? eu ma gandeam sa pun o instalatie electica din acelea de pom care stau tot timpul aprinse, deci nu clipesc... si au toate becurile albe... si in felul asta as obtine o iluminare uniforma si calda... daca puteti sa imi dati indicatii cum sa fac ranforsarile si intaririle de rigoare... sau of... ce ar mai trebui sa fac ? eventual poate stiti preturi la stica ca sa stiu la ce sa ma astept cand merg la sticlarie... va multumesc tuturor pentru bun-venit si ma bucur ca sunteti asa o comunitate prrietenoasa... toate cele bune.
lungime = 120
latime = 30
inaltime = 60


ce grosime ar trebui sa folosesc la sticla si ce fel de silicon ?
 
Forum Index » Profile for Ragulka » Messages posted by Ragulka
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com