[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alix
Forum Index » Profile for alix » Messages posted by alix
Message
Pot furniza melci si plante de suprafata celor interesati in Pitesti Topoloveni
dintii nu ii mai vad daca nu imi pun ochelarii.... dar eu nu imi iau decat pesti care sunt pui si de asta am aproximat cu oarece exactitate varsta.... in acvariu am destule plante si am chiar si de suprafata...iar ca locatari mai sunt ceva gupy 3 xifo, un ancistrus si un sanitar.... Multumesc pt sfaturi!
nu il dau la schimb pt ca e cam batran are cam 1 an si jumatate si nu stiu cat o sa o mai duca ...a inceput sa ii scada coloritul....astept sa
pai sunt impreuna de cam 7 luni si nu se intampla nimik...inca...intre ei
Ceea ce pot sa iti spun cu certitudine este faptul ca se poate sa obti pui si cu o singura pereche. Cand se pregatesc sa depuna intradevar femela pare ca danseaza cu masculul si dupa ce fecundeaza icrele le lipeste pe geam , plante sau alte obiecte din acvariu.Eu am reusit sa obtin pui insa dupa 2 saptamani au murit pe rand.Nu am avut hrana speciala -artemia.....cred...si incepusera sa se dezvolte....
Salutari tuturor,
Am si eu o intrebare la cei cu mai multa experienta in ale acvaristicii.Am vrut sa am o pereche de beta insa cel de la pet shop in loc de pereche mi-a pus 2 masculi(erau pui)Acum ca au crescut se mai alearga ...dar intrebarea mea era daca mai adaug in acvariu si o femela va incepe razboiul?
mg_cmt wrote:guppy apartine familiei "vivipari" ceea ce inseamna ca "nasc" pui vii nu depun.
da sa spunem ca a fost o eroare de exprimare. vazand ca esti membru dee baza credeam ca ai inteles ideea si...eu cred ca exprimarea este corecta pt ca doar mamiferele nasc pui pt ca ii hranesc prin alaptare nu?
Salut
Intr-un acvariu de 30 l am 4femele de gupi si 4 masculi 2 sanitari 1 ancistrus si 2 melci.Am avut o perioada in care femelele de gupy mureau exact inainte de a depune(pe tunci avem cam 6 meci)Am f multe plante de suprafata si unele plantate pe fund in substrat de nisip.in rest aerator si rezistenta cu termostat. 10x
Salut, de curand femela de corry a inceput sa depuna dupa un ritual destul de ciudat : femela impingea burta masculului dupa care intre aripioare depunea 8 icre pe care le lipea de geam sau de plante. Intrebarea e daca icrele pot fi culese si separate pt a nu fi devorate si daca contactul cu aerul le dauneaza icrelor, si dupa cat timp eclozeaza ?
multam de atentie!
Salutari,
Am de mai multa vreme un mascul de beta care s-a facut foarte frumos.M-am gandit sa imi iau si o femela si sa incerc sa ii inmultesc.Am luat si o femela pe care am pus-o in acvariu cu betta si am vazut ca ieseau scantei.Am luat femela si am separat-o intr-o punga de plastic dar pusa in acelasi acvariu.nesimtitul de mascul nu construieste nici un cuib dar incearga sa loveasca femela chiar si prin punga...ori de cate ori are ocazia.... are cineva idee ce se intampla sau cu ce am gresit>?
acvariul nu este in bataia soarelui..dar raze mai ajung la el....
Am inteles ca spirulina poate fi folosita ca hrana pentru pesti. eu am spirulina facuta de Hofigal( am un prieten care lucreaza acolo) la capsule....si mi-a spus ca nu este decat alga de spirilina foarte fin maruntita, adica un praf foarte fin, fara alti aditivi sau altceva deci e naturala, ca sa zic asa. problema mea e ca nu prea stiu cum sa o administrez ca hrana pestilor.
Dupa ce cred ca am reusit sa ma initiez in tainele(acvaristicii) am inceput sa am probleme ceva mai subtile. Am un acvariu de 30 litri in care am 3 gupy, 3 xifo, 2 corry ,2 melci si 1 betta. Stiu o sa imi spuneti ca betta si gupy dar la mine se pare ca nu prea sunt probleme.
problema mea este ca pe rezistenta, si pe peretele din spate s-au depus alge verzi. melcii se dezvolta foarte frumos(hrana din abundenta probabil), dar as cam vrea sa scap de alge.
De curand am am folosit ingrasamant pt plante de la Sera.
Are cineva idee daca pun 1sau2 ancistrusi scap de alge?
am luat o pereche de betta pe care o tin impreuna cu 3xifo 3 gupy si 2 corry La inceput adica vreo 4 zile s-au simtit foarte bine, dupa care femela a inceput sa se ascunda prin vegetatie foarte bine, si nu o mai vad mancand. masculul inoata vioisi pare ca se simte foarte bine si nici nu l-am vazut ca ar bate femela, acvariu 35 litri substrat nisip cateva plante si filtru de burete.10x
Am vazut la o florarie pietris colorat.Pe eticheta zice ca nu este toxic si ca nu se decoloreaza...ce parere aveti credeti ca poate fi folosit ca substrat?
pt ca cel putin la mine mizeria din acvariu se strange pe langa filtru si cel mai mult in partea din fata si daca ar fia asa ar fi foarte simplu de facut curatenie...
Am fost criticat pe forum in legatura cu acvariul meu si m-am gandit sa il schimb.Eu am vazut ceva destul de interesant la un pet shop. Baza acvariului este impartita pe lungimea ei de o bucata de sticla cam de 2-3 cm si astfel in jumatatea din acvariu din spate poti pune substarat in care sa plantezi plante , iar in partea din fata poti sa nu pui nimik astfel fiind mult mai simplu cu pastrarea curateniei......Zic eu ca astfel impaci si capra si varza....e o idee si cred ca e chiar buna... nu stiu voi ce parere aveti?
Eu am vazut ceva destul de interesant la un pet shop. Baza acvariului este impartita pe lungimea ei de o bucata de sticla cam de 2-3 cm si astfel in jumatatea din acvariu din spate poti pune substarat in care sa plantezi plante , iar in partea din fata poti sa nu pui nimik astfel fiind mult mai simplu cu pastrarea curateniei......Zic eu ca astfel impaci si capra si varza....e o idee si cred ca e chiar buna... nu stiu voi ce parere aveti?
O SA INCERC SA EVIT.....SI...ORICUM NICIODATA NU MI-AU PLACUT AMENINTARILE.......SI POATE CA NICI MACAR NU AI AVUT MOTIV...NU CREZI?
CORY UL MEU S-A INGRASAT EXAGERAT. SA FIE O FEMELA GATA SA DEPUNA?
CAM LA CE INTERVALE DEPUNE ?
 
Forum Index » Profile for alix » Messages posted by alix
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com