[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ciprian_sb
Forum Index » Profile for ciprian_sb » Messages posted by ciprian_sb
Message
hmmm ... oare vietatea aia s-a "initializat" din apa de la robinet? creepy!!
scuze... am dat un raspuns aiurea... nu fierb apa ptr pesti, am vrut sa spun ca nu o mai folsosesc ptr gatit decat fiarta. Scuze inca odata!
eu am luat o radacina de pe malul unui rau; statuse in apa ani de zile si nu mai plutea... am fiert-o si acum zace pe fundul acvariului... lemnul verde elimina substante in acvariu destul de mult timp, ar fi de preferat un lemn mort cum zicea mosu
la unii pesti se poate vedea dupa forma capului daca sunt batrani; ca la orice fiinta timpul lasa urme si asupra lor
oare daca folosim apa plata de la magazin, o fi mai sigur? eu nu mai folosesc apa de la robinet decat fiarta...
pentru suprapopulare exista solutii :-) glumesc...
eu am avut un fosilis si cand s-a facut mare a trebuit sa-l mut; nu mai manca ce-i dadeam eu, se servea singur!
am auzit ca unele specii pot controla momentul in care are loc fecundarea efectiva... cu alte cuvinte: baieti stati in camara pana dau drumul la icre...
Salut!
De un 1 an si 8 luni n-am mai trecut pe aici... cam de atunci mi-am donat si oscarii ptr ca m-am apucat de construit si nu am mai avut timp... ma bucur ca nu a murit topicul lui Koala, cel batran si obosit...
cand va avea cineva niste pui de oscari poate imi da cineva un semn...
Numai bine si succes in continuare!
Cand cautam eu acu 2 ani, oscari, am gasit abia dupa trei luni, iar acum cand vreau sa donez vreo cativa nu-i vrea nimeni...
ce pot sa fac? acvariul in care i-am tinut a devenit prea mic iar eu va trebui sa ma mut cu catel, cu purcel peste 2 saptamani... Koala a gasit pe cineva binevoitor la Brasov, ptr mine se pare ca va fi mai greu. daca aveti vreo idee cum sa scap va rog, nu ezitati!
Pe 11 iulie se implineste un an de cand n-am mai intrat pe forum (sa-mi fie rusine), insa vad ca a fost taaaare liniste pe aici.
Oscarii mei au crescut mari si frumosi de nu mai incap in acvariu. In consecinta am si eu 4 bucati de dat 1 albino + 3 black. Daca vrea cineva sa se arate.
@koala: Cum iti mai merge Volga?

S-ar putea sa-i dau pe toti, daca, unde ma mut, nu-i voi putea tine...

Numai bine!
koala wrote:... vaz ca e liniste mare pe acest topic ... nici o noutate ? ...


off topic: aa, pe unde umblai cand intrebam eu daca ati emigrat toti prin tarile calde, :-) ? stai ca stiu: umblai sa-ti cumperi "volga" neagra (almost made in EU (not USA)) ; apropo, ai gasit?

on topic: revin cu un subiect enervant: ce le mai dati voi de mancare, asa de sezon? Eu le-am dat lacuste, greieri si rame negre de pamant din alea mari ca serpii :-) . Si acum sunt in lipsa de idei, as vrea sa mai schimb ceva, ca nu pot sa ma duc in fiecare zi la vanatoare de topaitoare si taratoare...
fara sa fiu foarte carcotas, vreau sa va dau exemplul meu: - am dat aproape 1 milion pe plante si dintre toate mi-a ramas o radacina de anubias care nici ea nu o duce prea bine. Pestii astia sunt anti-decor daca-mi permiteti exprimarea; mai ales cand sunt adolescenti...
In concluzie investiti cu grija(a se citi zgarcenie) in decor ptr. ca oricum ajunge praf si pulbere...
koala wrote:... imi pare rau sa aud asta ... s-a intamplat ceva acolo la tine in bazin, pestii astia nu se "dau batuti" cu una, cu doua ...


Dupa ce am sucit problema pe toate partile am gasit un motiv plauzibil.
Le-am dat greieri, pe care i-au mancat cu multa placere, dupa care s-au asezat nerabdatori sa mai primeasca. Pentru toti cei mari a fost ok, insa ptr cel mic nu prea si imi asum vina de a nu ma fi gandit inainte la asta. Cred ca a facut ocluzie intestinala fapt ce l-a impiedicat sa mai inoate si pana am venit eu de la munca, "tovarasii" lui il facusera varza cu atatea ciupituri, ceea ce a compromis orice sansa de a-l recupera. Invatatura de minte ptr. viitor. Din pacate cateodata vin de la serviciu foarte tarziu in noapte si pestii stau linistiti prin cotloane asa ca nu observ vreo problema decat a doua zi spre seara.
Asta a fost, sper sa nu se repete!
Ai vostri pesti cum o mai duc? Froggy, Manuelita, Sp?

Imi pare rau ca vin cu vesti proaste dar a murit ieri un oscar, cel mai mic dintre toti... Cand am venit de la serviciu era deja in situatia in care nu mai inota deloc si ceilalti il tot ciupeau; arata jalnic, ca un pui oparit, probabil de la ciupiturile celorlalti. L-am scos dar nu mai era nimic de facut pentru el.
Nu prea situ ce a avut, am cateva idei dar mai reflectez la ele. Sper sa nu se mai intample...
sp wrote:
Sper sa reuseasca froggy sa-mi gaseasca in Bucuresti azi si mie 2 albino si 2 clasici si o sa mai revin cu poze.

Bine ai venit! Munca multa satisfactii pe masura...
Vrei cumva din astia mici sau mai marisori? Ultima varianta o poti gasi la Sibiu...
M-am uitat si la poze. Super! Le-ai dat ceva de lucru; spun asta ptr ca am vazut ca au multe de mutat pe acolo :-) . Asa am inceput si eu, cu un decor foarte bogat si am ajuns sa am o radacina de vreo 5kg si un anubias intepenit in ea. Si din cand in cand trebuie sa-l pun la loc! Apropo, muta termometrul de acolo daca vrei sa-l mai pastrezi; cel mai bine e intr-un colt, pe acolo trec "baietii" mai rar.
Succese!
koala wrote:
... dupa un timp foarte scurt am renuntat la dulapul-martor, asa ca mi-am dat cu tesla-n martisoare de oftica ...


Multe am auzit in 7 ani de Bucuresti da' pe asta nu am avut onoarea... .

Si acum revenind la topic:
@Manuelita: Sa fie cu noroc lipitura! La probe, te rog sa ai "neste" mopuri, galeti, prosoape, etc . Acum vorbind serios, urmareste cu atentie bulele de aer din lipitura(daca sunt) sa nu-si schimbe forma si siliconul sa nu se albeasca. Daca se albeste, e cazul sa te albesti si tu la fata ptr ca inseamna ca se va desprinde...

Poze?
ramele de pamant sunt destul de greu de procurat; poti incerca sa gasesti un magazin de pescuit care importa ramele rosii; nu e gluma, aici in Sibiu e cineva care le cumpara direct de la un olandez care se ocupa cu treaba asta. Avantajul este ca sunt usor de procurat si nu sunt crescute cu balegar, ceea ce ar fi foarte periculos pentru pesti. Eu le dau oscarilor mei de vreo 6 luni si n-am avut nici o problema.
Singura problema ar fi sa nu minta vanzatorul si sa-ti dea rame culese de pe undeva...
:-) Am avut si eu o incercare timpurie cu ancistrus... Erau si oscarii mai mititei, luasem niste ancistrus mai marisori... La 30 de minute dupa ce am i-am bagat in acvariu, oscarii, au inceput sa umble cu ancistrus in gura prin bazin. Nu-i puteau inghiti complet, doar coada le incapea in gura. Si-i mai plimbau putin, le mai dadeau drumul, iar ii mai plimbau... . Binenteles ca m-am grabit sa-i scot afara . Eu cred ca rareori se pot impaca bine niste pesti ca astronotus cu orice alta specie. Ori alearga ei pe cineva ori sunt ei alergati...
fr0ggy wrote:mie mi-au spart un termometru, si aproape au reusit sa omoare si incalzitorul, ii deranja luminita rosie care indica functionarea. fixeaza-le foarte bine, sau pune-le in spate la ceva.


Cateodata se izbesc atat de tare de sticla incat avem impresia(noi cei din casa) ca se va face praf acvariul. Ce sa mai vorbim de decor.... Pana acum au dislocat tot ce nu era lipit cu silicon.

@ vlad&raluca: Eu le-am dat larve de libelula si nu au zis nimic... de rau. Ramele raman no.1! Poti incerca si cu scorobeti, le plac foarte mult.
Tubifex eu nu as incerca, am auzit lucruri nasoale despre bolile care le pot purta. Cred ca e o chestiune de noroc v-a-v de cat de "curati" sunt tubi pe care ii bagi in acvariu.
uite intreb si eu ca profanu': din ce e facut decorul din poza postata de Koala? Adica se poate face si acasa sau se cumpara pe bani multi din magazin?

@froggy: pai bine mai tu te alegi acum tocmai cu vedetele de la Bucuresti; eu pe ai mei cui ii dau? ; Apropo unde ai gasit nisip?
@koala: daca o sa posteze poze ca si pana acum, o sa-ti vezi pestii... trimestrial (nu te supara, froggy, poze vreau si eu...)
 
Forum Index » Profile for ciprian_sb » Messages posted by ciprian_sb
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com