[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: vice
Forum Index » Profile for vice » Messages posted by vice
Message
Linkul cu crevetii avea o virgula in plus la sfarsit. Cel corect este http://www.acvaristicanano.wordpress.com/category/creveti/.
Mutumesc pentru sfaturi.
Mentin deschis topicul si va tin la curent cu ce am cumparat / instalat. In weekend ma voi duce sa iau cele importante si mai scumpe si sper sa fac setup-ul initial. Plantele sa le pun tot de la inceput, de cand incep ciclarea, nu?
Salut,
Multumesc pentru raspunsuri.

@Slytherin: la scoici ma gandeam ca cele vii. Nu cred ca au cum sa mareasca duritatea apei, deoarece ele, in crestere, au nevoie de calcar si alte minerale, iar cochilia nu se dizolva in apa. Am vazut aici (http://acvaristicanano.wordpress.com/category/scoici/) cateva scoici ce vad ca se preteaza la acvarii. Ma refer la cele de 2-5cm, sa pastrez proportiile cu acvariul meu (viitorul meu acvariu).

@crimson: creveti atat de mari ca cei bamboo nu as baga. Mi se par f mari cand vor fi adulti (~10cm, la un acvariu 60x30x30). Ma gandeam la cei de ~ 2-5cm (ca unii de aici http://acvaristicanano.wordpress.com/category/creveti/, bineinteles conteaza si pretul).

Cu crevetii, melcii, skimmer, pompa de aer, tratamentul pt clor al apei, plante, buturugi m-am lamurit.
Au ramas celelalte in discutie:
- sunt de ajuns pt substrat urmatoarele: JBL AquaBasis 2.5L, pietris 1-2mm 2Kg (ce sa-l pun peste substratul fertil) si pietris 3-4mm 3-4kg (inchis la culoare) sau este prea mult si-l fac prea gros?
- algicidul sa incep sa-l adaug inca din faza de ciclare?
- fertilizantul lichid cand incep sa-l adaug, avand in vedere ca subtratul va fi nou?
- pietrele ce le-am strans (le luasem pt alte motive de la Marea Neagra.) Le pot pune pe acestea? Ca sunt de diferite forme, texturi si culori. Cum trebuie sa le pregatesc pentru introducere?
- este suficient incalzitorul de 50W sau mai iau unul sau il inlocuiesc pe acesta cu unul mai puernic, avand in vedere ca va sta intr-o incapere mai rece iarna (temperatura ambianta crec ca va fi undeva la maxim 20gr C, temporar va ajunge pe la 15gr C).
- ce pesti sa introduc? Vreau neaparat pesti cu dimensiuni f mici, maxim 4-5cm cand vor fi adulti.

Voi de unde va luati pestii si nevertebratele? Ca nu le-as mai lua de la Hornbach (este in cealalta parte a orasului). Acvariul va fi undeva pe Stefan cel Mare / Bucur Obor.
Bine v-am gasit.
De cateva zile citesc de fiecare data cand am ocazia si imi permite "scarbiciul" despre acvaristica si m-a prins microbul...
Zilele urmatoare vreau sa-mi cumpar un acvariu + accesoriile pentru el. Pt ca dispun de bonuri cadou, nu le pot achizitiona decat din supermarketuri. Am cautat si oferta cea mai larga am gasit-o la Hornbach.
Ma gandeam sa incep cu un acvariu mic, de ~60L, in genul acestuia http://www.happypets.ro/acvariu-aquael-econoline-60-p-680.html (daca nu am voie linkuri, spuneti-mi si le scot). Am impesia ca in Hornbach este chiar accelasi model, inclusiv cele doua flacoane bonus).
Ce vreau: un acvariu cu plante nepretentioase si ~ 6-7 pesti, cat mai mici (neoni + altii). Acvariu va sta intr-o incapere destul de prost incalzita, dar in mod sigur iarna nu va scadea temperatura sub 15gr C, temporar. In rest va sta la ~20gr C. Poate face fata un incalzitor de 50W cum este cel din pachet sau mai trebuie unul suplimentar sau inlocuit acesta cu unul mai puternic? Temperatura apei s-o setez la 24gr sau mai mult?
Pe langa acvariu, am pus pe lista de cumparaturi si:
- JBL AquaBasis 2.5L;
- pietris 1-2mm 2Kg (ce sa-l pun peste substratul fertil);
- pietris 3-4mm 3-4kg inchis la culoare);
- algicid (ca sunt incepator si nu as vrea sa ma lovesc prea curand cu ele. E bun JBL Algol pt asta?);
- Tetra Aqua Safe pentru tratarea apei ce o voi inlocui, dupa ce voi face ciclarea;
- 4-5 plante. Aici am rugamintea sa-mi spuneti care sunt mai nepretentioase;
- 1-2 buturugi pt plante (banuiesc ca cele din magazine nu sunt pregatite pt introducere in acvariu. Cat timp trebuie sa le fierb inainte?);
- fertilizant lichid (pentru mai tarziu... dupa cat timp ar trebui sa il pun in apa, avand in vedere ca substratul va fi nou?);
- surface skimmer am nevoie? Ca preturile ce le-am vazut in unele magazine online m-au descurajat...
- filtrul din pachet am vazut ca e unul de la Eheim, intern. Banuiesc ca nu mai am nevoie si de o pompa de aer.
- o galeata mare pt a tine apa inainte de schimb + furtun;
- pietre am strans cateva kg anul acesta de la mare, de diferite forme si culori. Le pot pune pe acestea, fierbandu-le inainte?
Ca pesti, m-am gandit la 4 neoni + 2 sanitari + 1-2 creveti (imi plac cum arata si parca sunt un punct de atractie). Ce alti pesti pot adauga, dar sa aibe dimensiuni f mici si sa poata coabita cu ceilalti?
Melcii am vazut ca sunt destul de greu de tinut in frau cand incep sa se inmulteasca. Exista si alte specii de melci ce nu sunt deloc pretentiosi si nu imi vor crea probleme? Ca as lua 1-2.
Stiu ca scoicile filtreaza apa, dar nu am vazut sa se puna in acvarii. De ce?
Va multumesc pentru ajutor,
Vice.
 
Forum Index » Profile for vice » Messages posted by vice
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com