[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: yoyo
Forum Index » Profile for yoyo » Messages posted by yoyo
Message
Bun, 5 tuburi
Dar ce combinatii de tuburi sa pun?
Vreau sa tin:
Vallisneria gigantea
Echinodorus magdalansis

daca pun si alte plante inca nu stiu
In sfarsit am rezolvat. Vineri imi aduce sticla si sambata la lipit :byeah:
Frumusetea o sa fie de 350L - 110 lungime / 65 inaltime / 50 latime

In urmatoarea saptamana va trebui sa cumpar tuburile pentru iluminat.
Din cate am citit pt inaltimea si cantitatea asta de apa as avea nevoie cam de 240W. Impartit la 30 de W inseamna cam 8 neoane. Mi se pare cam mult si cred ca 5 neoane is suficiente.

Ceea ce va rog este sa imi dati niste combinatii de neoane cu care ati ilumina acest acvariu ca si cum ar fi acvariul vostru.

Astept....
Am vazut in galeria lui g.g un background albastru care imi place la nebunie.
Din ce este facut?

http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=496&pos=6
Salut,
De ceva vreme buna caut si caut si caut sticla...
Nu mi se raspunde la mailuri etc etc.
hai sa facem o lista cu toate locurile de unde stiti sigur ca se poate cumpara sticla

Eu is interesat foarte mult pentru judetul ALBA/CLUJ/SIBIU... Oriunde....... Vreau acvariu mai mare
Valisneria o sa comand de la g.g.
Dar inca nu stiu ce substrat sa aleg.
Si la lumina ma mai gandesc inca
Acvariu Nou...
Lungime 100
Inaltime 60
Latime 40

Cosul de cumparaturi:
image

Pentru substrat ce imi recomandati sa folosesc JBL Aqua Basis Plus / Volcanit / Sera Floredepot. Pot folosi sera grevel cleaner pentru aceste substraturi?

Lumina: Pana acum am aquarelle si 930 de 18W. Ce sa mai adaug.

mai am si AquaEl Fan 3

In acvariu o sa fie caras.


Astept sfaturi.
Daca cauti bine s-a mai discutat pe forum pentru doua acvarii si este si o schema.
Principiul vaselor comunicante si trebuie sa le asezi pe toate 10 pe acelasi plan. cred ca mai bine le filtrezi separat, sau poate nu te deranjeaza sa le ti pe acelasi plan toate 10 :-)
Sticla asta o are un prieten taiata de 8 mm cu 1.500.000. Cred ca o sa o cumpar pe asta.

2 bucati de lungime 980 mm si latime 550 mm (fetele acvariului)
2 bucati de lungime 400 mm si latime 550 mm (laturile acvariului)
1 bucata de lungime 980 mm si latime 418 mm (baza acvariului)
4 bucati de lungime 960 mm si latimea de 40 mm intarituri
Lungime 100
Inaltime 50
latime 30
acum 5 minute am primit oferta de sticla... in cateva zile imi fac 150

100x50x30

deci pentru asta e mai urgent.

Nu am un buget fixat dar cu cat e mai ieftin cu atat mai putini bani trebuie sa pun deoparte.
Imi recomandati o instalatie co2 de la zooplus.ro pentru un acvariu de 80 L si una pt unu acvariu de 400-500 L pt viitor
reaua wrote:ok am luat un neon 43,7cm, adica 18 inci, unde gasesc montajul cu starter/balast pentru dimensiunea asta? credeam ca e in cutie, ca la chinezarii smilie

merci


Vezi ca scrie pe neon cati W are si te duci la orice magazin de electrice si ceri pentru catzi W sunt. sa nu te complici poti sa cumperi unu electronic la care nu mai ai nevoie de starter.
Incerca la Cousteau poate reuseste sa iti aduca el tuburile de la philips.
Eu am cumparat de la el dar mai mici.
Salut,
Au ajuns neoanele la mine prin posta si sunt ok. Astept sa le montez maine. Mersi mult.

Pentru antoiasi: Sa sti ca a ajuns la mine ce am comandat Aquarelle si 930. Chiar eu am schimbat comanda odata, am fost anuntat de modificarea pretului si Cousteau chiar a impachetat neoanele super bine sa nu ajunga la mine cioburi.

Pe langa ca omul vrea sa ne ajute cu marfa pe care nu o gasim pe toate rafturile vrei sa puna bani din buzunar pentru noi? Fii serios!!!

Eu unul sunt foarte multumit si cand imi fac un acvariu mai mare tot la el o sa apelez pentru iluminare.
Aici gasesti poze si preturi.
BETTATALK STRAIN CATALOG
D.C. Betta
Eventual KOI dar daca vrei in podea trebuie sa iei in considerare marirea adancimii.
Cred ca o sa ai probleme si cu iluminatul.
Propune in perete.
Sau ia contact cu meseriashii http://aquadelights.acvariu.ro/, ei ofera si servicii de intretinere.

O chestie faina de care am auzit in podea: stanci bine luminate si deasupra podea sticla securizata. Cine intra acolo se gandeste de doua ori si dupaia trece pe margine
AGA Aquascaping Contest
Ce zici de posta raomana?
 
Forum Index » Profile for yoyo » Messages posted by yoyo
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com