[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: paulalin
Forum Index » Profile for paulalin » Messages posted by paulalin
Message
a alimentat cineva un neon de 15W la schema electronica a unui bec economic de 18w?Teoretic ar trebui sa mearga, dar mai stii...
am 2 becuri economice Philips Genie 18W si as lua partea elecronica de la ele .....sau pt neoanele de 15 w trebuie sa gasesc de 15w?
ok. si de cati wati sa fie neoanele?
sa trecem la prezentari . ma numesc alin si sunt din gura humorului judetul suceava. am 35 de ani, iar primul meu acvariu a fost acum 27 de ani( aveam 8 ani pe atunci) . un acvariu de 80 de litri cu cornier facut de tatal meu.restul incalzitorul,si filtrul de aer( elementul filtrant era facut din 2 bureti , carbune activ totul asezat intr-un bahar berzelius) facute dupa scheme electronice din tehnium. primii pesti au fost guppy , apoi carasi aurii si pe urma scalari. cu inceperea liceului s-a pierdut aceasta pasiune . a inceput acum 1 an.am inceput cu un acvariu de 20 de litri si cativa guppi.a fost greu deoarece pestii pe care i-am luat de la pet shop erau infestati. asta e.........
am un acvariu nou de 60*40*40 (home made) cu un volum de apa de 98 de litri. filtru as folosi AQUAEL INTERNAL UNI 500 UV,iar incalzitor AQUATIC NATURE HEATER 100 de w.plante pt prim plan MARSILEA HIRSUTA, pt mijloc CRYPTOCORYNE UNDULATA sau MICROSORUM PTEROPUS VARIANTA WINDELOV , iar pt fundal ROTALA MACRANDRA.

INTREBARE:


1.AS FOLOSI CA NEOANE Philips Aquarelle T8 SI Philips Aquasky T8. DAR NU STIU CATE SI DE CATI W?EU M-AM GANDIT LA CATE O BUCATA DE FIECARE SI 18 W. POATE SUNT SI ALTE TIPURI DE NEOANE ( MAI IEFTINE ) SI UNDE GASESC SI ACCESORI PT ELE

MULTUMESC
 
Forum Index » Profile for paulalin » Messages posted by paulalin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com